| anonim_4396 a întrebat:

HEI! Daca Dumnezeu exista atunci de ce nu se arata? De ce nu ne ajuta sa ajungem in rai.de ce nu ii ajuta pe cei ce fac crime, furt etc? Vreau sa spun ca eu cred ca D-zeu exisata dar macar sa ne dea un semn.De exemplu sa ni se arate in vis sau ceva de genu. Dar de unde stiu cei ce au scris Biblia totul despre D-zeu? Eu asta nu inteleg.Acum va rog sa nu ma invinuiti dar asta e parerea mea! Sper sa imi dati raspunsuri concrete!

P. S.:Fara raspunsuri rautacioase!

78 răspunsuri:
| aaaaa_8179 a răspuns:

Dumnezeu a vorbit cu lumea a cum mii de ani dar dupa ce lumea a devenit pacatoasa el s-a retras si ne-a lasat inpace. Dar pentru ca el ne iubeste ne ajuta. Nu se arata pentru ca noi suntem pacatosi dar i se arata unui preot etc.

| AdyutzZz a răspuns:

FratelolaughingBiblia a fost scrisa prin visele care in care i se arata Dumnezeu in vis si le ziceawinkingsi Dumnezeu ne-a dat Raiul tuturos, dar Adam si Eva au pacatuit si de fapt viata in care traim noi acum este doar un test pentru a veadea cine merita Raiul si cine nutonguesi semnul a fost chiar Iisus cand a a venit pe Pamant.Si de aratat nu are cum pentru ca este o fiinta mistica, el nu se poate arata directhappysper ca te-am ajutat(funda?).

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns:

Au scris Biblia sub inspiratie divina. Cel putin asa am inteles eu pana acum happy

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ne vorbeste prin creatie prin oameni prin vise prin Cuvantul Sau, numai ca oamenii nu iau seama.El ne-a vorbit prin Fiul Sau pe care l-a dat ca sa moara in locul nostru la cruce.Tu trebuie doar sa accepti iertarea Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sal, in primul rand dumnezeu este rodul imaginetiei omului de a explica natura, universul, viata si viata de dupa, 2 nu se arata pentru ca nu exista de aia se arata doar in vise unde culmea se stie ca in vise dispare ratiunea deci cum sa credem asemenea persoane? asa zisele miracole ca http://www.descopera.ro/......nselatorie facute ca sa imbogateasca vaticanul, in lume sunt 700 de milioane de atei si milioane de oamenii de stinta care ar vrea sa dovedeasca existenta lui dar nimeni nu a putut dovedi inca, argumente crestine 1 suntem limitati mintali sal intelegem dupa cum vezi nimeni nu poate dovedi pentru ca cresdinta nu cere dovezi si doar sa crezi atata tot, credinta poate fi o motivatie o speranta pentru om sau speranta pentru lumea de dincolo asta ne mintim uni pe alti si fugim de realitate

| LgMihail a răspuns:

Dumnezeu nu zice : "Crede si nu cerceta". Asta o zice un filozof anti-crestin in secolul 2.
Nicaieri nu apare asa ceva in Bibliebig grin

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

O prostie demna de un... ateu:
asa zisele miracole ca (link despre minunea de la Ierusalim) facute ca sa imbogateasca vaticanul(complet impotriva Ortodoxiei si a minunii de la Ierusalim - chiar vaticanul se pronunta in articoul care il dai).

In schimb, daca ai fii un cautator ai sta ore in sir si ai gasi si asta:

http://www.oodegr.com/english/ekklisia/holylight.htm

Vizionare placuta. Asa ceva nu ai vazut.

| Zenicide a răspuns:

In Biblie nu apare nicaieri "CREDE SI NU CERCETA" cel putin nu sub forma asta, nu exact asa.

| altmostru a răspuns:

Uite cum cred eu ca este:

Eu cred ca Dumnezeu exista!
Si este o vorba din popor Dumnezeu nu iti pune in geanta,trebuie sa faci ceva ca sa ai de castigat.
De exemplu daca esti credincios o so duci mai bine si ai sanse mari sa ajungi in Rai asta daca exista Rai.
Credinta in Dumnezeu e un stil de viata diferit de la om la om.EX:
Eu sunt Crestin-Ortodox ceia ce ar insemna sa merg la biserica, insa nu merg findca nu vreau sa imi spuna domnu parinte ce sa fac, cum sa fac cand el face mai rau ca mine si se uita sub fusta proastelor care merg la Biserica cu fusta pana in cur...

Pace!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Bine ca sa imbogateasca popi ortodoxi, desi acel clip imi va arata ca exista acel zeu numit dumnezeu? incredibil

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu l-ai vazut si ai hulit. Eu ma retrag. Nu astept pareri laughing
Ia in considerare niste "clase" de studiu al camerelor video. E un clip din 96, iar focalizarea aparatului arata autenticitatea fenomenului.

| Shaoran a răspuns:

Dumnezeu se arata, Minunat e Dumnezeu intru Sfintii sai. Il poti vedea si tu, trebuie doar sa il cauti.
Ne ajuta sa ajungem in rai, fara ajutorul lui de a ajunge in Rai, nu am avea nici o sansa.
Sa ii ajute pe cei care fac crime si etc? Pentru ca ne-a dat sansa sa alegem, sa fim buni sau rai. El incearca sa ii ajute, dar aceia nu prea vor, si nu ii poate obliga.
Cei care au scris Biblia erau apostoli, si calatoreau impreuna cu Iisus. Mai mult, Dumnezeu li s-a aratat prin revelatii.
Nici un ortodox, asa cum ar trebui, nu o sa te invinuiasca pentru ca intrebi.
Doamne ajuta.

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Altfel, poti merge chiar tu de Inviere, la Ierusalim. Eu am fost - marturisesc nu de Inviere. Dar am vazut destule minuni si in luna lui maihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

De ce nu ne vorbeste direct?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Daca nea anas din africa ma invita la el la jungla sa-mi arate ce exista zeul lui sa merg?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Daca te incarci electrostatic si te descarci pe cineva i provoci un soc sau poti aprinde o lumanare fara magie, multe minuni sunt facute cu ajutorul chimiei

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-ai uitat la video nu? laughing)

Pace si lumina-n sulfet!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

El ne vorbeste in multe feluri, dar multi nu vor sa asculte.De exemplu de cate ori ti-a vorbit Dumnezeu prin Ema, si tu ai bagatelizat-o? Nu vei putea sa spui ca nu ai stiut.

| LgMihail a răspuns (pentru EmaS):

Http://www.oodegr.com/english/ekklisia/holylight.htm Iti recomand si tie "vorbitoare cu Dumnezeu", Ema.

Apropo, exista si varianta in romana. Mai... jos, in pagina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu te-am intrebat altceva si domnul anas din africa vrea sa ma convinga de zeul lui sal cred? eu te-am intrebat de ce nu nu se arata direct omului nu ca ne vb prin oamenii

| LgMihail a răspuns:

Ia sa mai citesti si tu. Poate chiar sa te indeletnicesti si cu ceva practica. Mai lasa BUG Mafia ca nu te duce Uzzi in Rai si nici Linkin Park nu iti dezleaga pacatele.

Doamne-ajuta!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

El vorbeste oamenilor care se sfintesc prin modul lor de viata prin mult post si rugaciune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Sami pierd timpul cu porcari de astea, omul e mincinos si ar face orice ca sa faca banii eu nu cred in oamenii mai usor cred in pisica mea decat in omul de langa mine

| Shaoran a răspuns (pentru LgMihail):

Mihai, lasa-i asa cum sunt, in voia lui Dumnezeu.
Iti impli zadarnic sufletul de mahnire.
Doamne ajuta

| LgMihail a răspuns (pentru Shaoran):

Doamne-ajuta, frate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Cam multe ema ceri, eu cer sa vb cu el deci de ce nu ne vorbeste? tie isi vorbeste la propiu?

| EmaS a răspuns (pentru LgMihail):

Tu stii ca prin rugaciune noi comunicam cu Dumnezeu?
Nu merge in limba romana.

| Andreeajust a răspuns:

In primul rand Dumnezeu se lasa cautat, prin cuvantul Lui ( biblia), El te ajuta daca tu il cauti si ai o relatie mai stransa cu El,'' in vis''? se arata numai daca tu esti mai apropiata de El si esti sincera inaintea Lui. Cei ce au scris Biblia au fost inspirati de la Duhul Sfant. Si... D'-zeu doreste sa ajungem in rai dar trebuie sa'i predam viata lui si sa ne marturisim pacatele. logic ca nu-I place atunci cand ne vede ca furam sau chestii de genu.dar daca esti aproape de El.nu o sa faci lucrul acesta. o sa ajungi sa'l iubesti cu adevarat si sa ai o viata noua. P.S: sper ca te'am ajutat! happy

| LgMihail a răspuns (pentru EmaS):

Al 5-lea e in Romana. Iti dau din nou linkul:
http://www.oodegr.com/english/ekklisia/holylight.htm