| gwergfwefwefwe a întrebat:

Hei TPU, am 4 nelamuriri legate de biblie.

Cele 4 evanghelii dupa Ioan, Luca, Marcu si Matei au fost atribuite acestora doar in lipsa unor dovezi concrete ale realilor autori?

Cate evanghelii au existat?

De ce s-au ales doar cele 4?

Cine a ales acele evanghelii, cine le-a pus cap la cap pentru a forma noul testament?

7 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Cam asa. Multe. Ca asa au vrut sa le aleaga cei care au standardizat Biblia.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Noul Testament a fost scris de o familie evreiasca romana. Evenimentele si majoritatea personajelor din NT nu au existat in realitate. Poti gasi multe detalii aici
https://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/esp_sociopol_piso02b.htm

Persoanele carora le-au fost atribuite evangheliile sunt personaje fictive. Oricat ar nega crestinii, asta este realitatea iar despre ei se stie ca nu prea au treaba cu realitatea din spatele crestinismului.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

"a fost scrisa de o familie evreiasca"
Pe care nici ea nu a existat cel mai probabil, deoarece noul testament a fost scris pe o perioada de 60 En - 300 En

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru LupusDei1993):

Au existat, doar NT nu s-a scris de unul singur
https://tinyurl.com/y2bqqqjn

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Nu există viață după moarte. Ai o viață, mori, asta e, deal with it.