| Moisie a întrebat:

Cum va explicati faptul ca parintii bisericii au interzis invataturile lui Isus, cele pe care chiar el le-a dat apostolilor sai, ceea ce este oglindit in Biblie prin faptul ca Biblia nu contine evangheliile adevaratilor apostoli, dar cuprinde in locul acestora invaturile sarlatanului Pavel, dar si acestea, culmea nerusinarii, facute EXACT in numele lui Isus, si astfel vedem ca NT contine evangheliile unor neica Nimeni, precum Luca si Marcu, sau niste evanghelii marsavite "dupa" Ioan sau "dupa" Matei, si NU ale lui Ioan si ale lui Matei.
Sa fie asta oare din cauza ca adevaratele invaturi ale lui Isus sunt anti-biserica si anti-cler, si parintii bisericii au vrut sa ascunda acest aspect?

13 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Ai auzit de scrierile apocrife? Cu siguranta! Daca acestea ar fi fost acceptate si nu cele canonice, crestinismul de astazi nu ar fi existat. Au fost alese textele care le conveneau lor, alora de sus pentru a manipula lumea. Daca ai sa citesti si alte texte decat Biblia ai sa intelegi mai bine. Sau de ce Vaticanul nu lasa acces nimanui in bibliotecile sale? Oare pentru ca acolo sunt dovezi ca ceea ce e in lume acum, dogma, nu e reala? Pace!

| Moisie explică (pentru Elvina):

Bingo!
Asta este adevarul gol golut!
Si anume ca invaturile lui Isus si cele ale apostolilor sai, sunt INTERZISE pentru ca acestea contrazic dogma crestiona si mai ales interesele bisericii crestine!

| Elvina a răspuns (pentru Moisie):

Nu neapărat totul e greșit, doar că anumite lucruri sunt ascunse, poate tocmai cele mai importante. Nu trebuie să ai șapte facultăți să îți dai seama de anumite lucruri perfect clare și logice. Păcat că mulți sunt „orbi". Pace!

| Moisie explică (pentru Elvina):

Ai dreptate, unii sunt atat de orbi incat nu-si dau seama ca Isus nu a fost UNS ca sa devina UNSUL= Christosul, ba si mai mult, adica atat de orbi incat nu-si dau seama ca Isus nu s-a convertit niciodata la crestinism si in consecinta toate invaturile sale NU sunt adresate crestinilor, ci coreligionarilor sai, adica evreii de religie mozaica!
Pace si sanatate ca-i mai buna decat toate!

| milan9 a răspuns:

Nu numai ca Parintii Bisericii (episcopi din primele secole- "parinti" pentru ca ne-au lasat scrierile teologice care explica fara contradictii sensul unic al Scripturii) NU au interzis invataturile Scripturii, dar ei au fost tocmai cei ce le-au adunat, le-au verificat si in interiorul Bisericii au alcatuit Noul Testament...

| Moisie explică (pentru milan9):

Observ ca vorbesti iarasi pe langa subiect!
Eu spuneam ca s-au interzis Evangheliile adevaratilor apostoli, ceea ce se vede clar deja atunci cand citesti cuprinsul Bibliei!
Intrebarea era din ce cauza au fost interzise Evangheliile adevaratilor apostoli si au apar in Biblie evangheliile unor cioflingari ca Luca sau Marcu care NU erau apostoli ai lui Isus

| milan9 a răspuns:

Toate aşa-zisele "pseudo-evanghelii", cele contrafăcute, cele care nu sunt autentice, nu provin nicidecum din secolul I, precum cele autentice (ale căror autori sunt cunoscuţi şi confirmaţi)!
Evangheliile false au apărut după sute de ani de la încheierea canonului Noului Testament, de la scrierea Evangheliilor autentice! Foarte probabil, au fost facute în mod special pentru a face lobby pentru vreo sectă timpurie precum era atunci în vogă gnosticismul!

| Moisie explică (pentru milan9):

Se pare ca tu nici atat nu stii ca adevaratele evanghelii din secolul 1, nu sunt scrise pentru crestini, care inca nu au fost inventati, ci pentru apartinatorii sectei Nazariteanului secta apartinand religiei Mozaice.

| milan9 a răspuns:

Citeste Scriptura. Biblia nu vorbeste de nici o secta...

| milan9 a răspuns:

Citeste ScriHristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o! Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18
ptura. Biblia nu vorbeste de nici o secta...

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai asta ca Hristos este mantuitorul NU am contestat-o niciodata, doar comentam faptul ca Christos nu mantuieste decat prin moarte! Ca zau ca nu am vazut sa vina la biserica SA ca sa mantuiasca credinciosii care au probleme mari de sanatate, asa cum vedem ca mantuieste Stiinta Medicala prin marii wi mantuitori numiti si doctori!
Nu am contestat nici faptul ca acest Christos, care singur se lauda ca este Lucifer (in Apoc.22.16) ar fi capul bisericii sale, ca doar altfel nu s-ar putea justifica cu Biblia milioanele de crime comise de acesta institutie cu mainile patate de sange de om nevinovat!

| Zaris a răspuns:

Daca nu sunt adevarate argumenteaza TU, dar nu cu vorbe si cu fapte.

| Moisie explică (pentru Zaris):

Se pare ca nu ai inteles intrebarea...mai citeste-o de 10 x ca poate pina la urma te va duce capul sa o intelegi!