| Moisie a întrebat:

Care dintre cele doua Testamente ale Bibliei are mai multa AUTORITATE?
Legea Veche, data de Dumnezeu, numita si Vechiul Testament
sau Legea Noua numita si Noul Testament care este scrisa de niste cioflingari necunoscuti?
Sa-i enumeram:
- evangheia lui Luca = cioflingar necunoscut,
- Evanghelia lui Marcu,= cioflingar necunoscut,
Evanghelia DUPA Ioan, deci nu a lui Ioan ci modificata de niste cioflingari necunoscuti,
si evanghelia DUPA Matei pentru ca adevarata evanghelie a lui Matei s e numea "Paleo Evanghelia" si era scrisa in limba aramaica, si care la fel ca si evanghelia adevaratului Apostol Petru au fost considerate scrieri apocrife impreuna cu alte peste 100 de evanghelii ca de ex a lui Iuda, a Mariei Magdalena ++++
Nu uitati intrebarea era care din cele doua Testamente are mai multa autoritate?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Amandoua parti ale Bibliei sunt la fel de importante.Nu poate exista una fara alta. 2Timotei3:16

| Moisie explică (pentru danay72):

Cine o zice?
O zice Dumnezeu sau te pomenesti ca un cioflingar care a primit de la Christos (altul decat dulgherul Isus) putere si stapanire peste Diavoli, asa cum singur recunoaste Luca in 9:1?
Pai pentru evanghelistii care anunta nasterea Diavolului o fi foarte important noul Testament.
Asta si explica din ce cauza absolut niciunul din Apostolii lui Isus nu si-a gasit loc in Biblie, pentru ca locurile au fost ocupate de apostolii Diavolului