| TheMyZone a întrebat:

Chestia asta cu zeii egipteni este o religie (daca da, cum se numeste?)? Gen, poti sa crezi in Anubis, Osiris sau alti zei daca esti crestin ortodox?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Nu poti sa crezi in Anubis, Osiris etc, religia ta nu-ti da voie. Sunt cumva recunoscuti ca fiind zei, predicatori in biblie?
Mie nu imi pasa, poti sa crezi ce vrei si in cine vrei tu, dar conform religiilor, fiecare isi are baze separate.In fine, despre Egipt, da era prin preistoria Egiptului ''Ancient Egyptian religion'', era o religie politeista, zeii sa-i fiind: Ra, Amun, Isis, Aten, Anubis etc. Unele persoane au fost considerate divine dupa moarte, de exemplu Imhotep care a fost cancelarul regelui Djoser, arhitectul unor piramide si mare preot al zeului Ra.
Dupa ce faraonul Amenhotep a intrat la putere, a aparut Atenism'ul care il venera pe Aten, dar dupa cadera sa de la putere, toate urmele Atenism'ului au fost sterse si regarul s-a intors inapoi la ''Ancient Egyptian religion''.
In ziua de azi, avem Kemetism'ul, fiind o miscare neopagana cu golul de a reinvia Ancient Egyptian religion.
De ce se numeste Ancient Egyptian religion (religia Egiptului antic)? Pentru ca nu are un nume exact. Erau mai multe credinte, aveai o oare care libertate intre zei, plus ca lucrurile nu funtionau ca acum si mai ales datorita schimbarilor ce au avut loc, nu i s-a dat un nume exact.

1 răspuns:
| mudokins78 a răspuns:

"gen" nu stiu.