| aallyynnuuttzzaa a întrebat:

credeti in viata dupa moarte? Nu cumva moartea este este incepetul vietii adevarate?

50 răspunsuri:
| Polonic1 a răspuns:

Nu si nu.

| Achtor a răspuns:

Eu cred ca viata este pregatirea pentru moarte care este inceputul vietii adevarate, intr-un fel

| aallyynnuuttzzaa explică (pentru Polonic1):

''Nu si nu "

| ErrorFound a răspuns:

Nu.

| Vi003 a răspuns:

Este doar o moarte a trupului, sufletul nu moare, n-are cum. E greu de spus ce se-ntampla in lumea de dincolo, ce fel de viata o fi si pe-acolo. Povesti pro/contra sunt cu miile. Important e sa nu ne grabim sa ajungem acolo, sa ne traim viata aici, pe Pamant, cat mai moral cu putinta. O zi frumoasa!

| Dreamer a răspuns:

Peste vreo 2 miliarde de ani singurul lucru pe care-l va semnifica moartea ta va fi a 0, 00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 parte dintr-un asteroid sau meteorit si nimic mai mult.

Mergand mai departe inseamna ca vei muri pentru a da nastere, alta planeta...alta evolutie...alte fiinte.

| Polonic1 a răspuns (pentru aallyynnuuttzzaa):

Exact.

| Maxim96 a răspuns:

Da! Viata aceasta e trecatoare, e umbra si vis. Dumnezeu ne-a creat sa fim vesnici. Vrea sa fim alaturi de El, dar noi alegem.Moartea e doar o despartire dintre trup si suflet.

| Rakanishuu a răspuns:

Se spune ca viata este un vis, iar cand mori de fapt te trezesti din vis. thinking

| Mikhtarian a răspuns:

Cred.
Viata asta-i trecatoare,poti sa mori in cateva secunde,sau in cativa ani.
E ca si cum ai creste,experimentezi cresti,simti in viata asta, iar cea de dupa moarte, e viata adevarata, unde doar binele exista, unde adevarul cutreiera muntii si padurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, si cred ca moarte este inceputul adevaratei pacii, cand nimeni si nimic nu te va mai sacai.

| sublime89 a răspuns:

Viata asta pe care o traim este singura de care suntem siguri ca este reala. Nu poti sa risti sa-ti irosesti viata asta crezand ca va veni una mai buna dupa moarte. Nu poti trai viata asta pentru "viata de apoi". Nu este absolut nicio dovada ca ar exista una.

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns:

Speranta ca dupa moarte sa exista viata este motivata sau generata din motive psihologice instinctuale(cum ar fi frica de moarte), deci nu cred...

| 22SWAG22 a răspuns:

Mi-as dori sa existe, dar nu cred.

| millyca a răspuns (pentru Dreamer):

Au iesit din imagine zerourile mai tati. Dar de ce esti tu pesimist? Este adevarat ca peste doua miliarde de ani ar putea sa nu mai existe nici macar planeta pe care stam. Totusi, in viitorul apropiat, daca mancam suficient de mult peshte ar putea sa ne straluceasca oasele. Si n-ar fi misto?

| 1dintrevoi a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Salut! happy Ia-o mai usor, e un copil, nu are mai mult de 15-16 ani. Povestile noastre de viata pot deveni cosmaruri pentru astfel de tineri. Sa nu ii bombardam cu astfel de informatii cand nu e cazul. Merci!

| millyca a răspuns (pentru Maxim96):

"Sa nu spun despre mine ce despre om s-a zis, ca-i visul unei umbre si umba unui vis." Frumos. Totusi, ce ma deranjeaza atat la atei, cat si la credinciosi este ca iau posibilitatile cu titlu de certitudine.

| Dreamer a răspuns (pentru millyca):

laughing)....nu are nicio legaturalaughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia vorbeşte despre speranţa învierii. (Faptele 24:15) De aceea, cei ce-şi trăiesc viaţa în armonie cu voinţa lui Dumnezeu nutresc speranţa că dacă mor la momentul stabilit Dumnezeu î-i va readuce la viaţă pentru a trăi veşnic, aici pe pământ, aşa cum a dorit de la bun început. Iată ce citim în Psalmul 37:29 - "Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el."

| millyca a răspuns:

Viata viata, cu conotatiile ei actuale, nu, nu cred. Ar putea sa mai fie insa ceva. Apropo de asta, vezi ca treaba cu dusul in iad sau in rai nuprea sta in picioare nici macar conform Bibliei. Mortii se duc in locuinta mortilor, by default. Trebuie sa fii prea smecher ca sa mergi la rai.

| millyca a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Am ramas un pic fara cuvinte. Dar ce cartier de langa Bellu s-a construit pe o mlastina in care au murit oameni inecati?

| 1dintrevoi a răspuns:

Eu consider ca exista CEVA dupa moarte. N-as putea sa-ti explic exact ce, dar nici nu cred ca trebuie sa ne concentram prea mult asupra acestui lucru. Daca acest concept de "lume de dincolo" apare ca raspuns la credinta in Dumnezeu, oare de ce ne mai este dat sa traim pe pamant? Daca moartea este inceputul vietii adevarate, sa insemne oare ca aceasta viata pe care o traim acum...e mai putin adevarata? happy Eu ma simt destul de adevarat. Pot sa-ti demonstrez asta ciupindu-ma. O sa ma crezi dupa urletul de copil pe care o sa-l scot happy.
Ideea ca exista viata dupa moarte nu trebuie sa semene in noi gandul ca actuala viata, in acest invelis de carne, este mai putin importanta! Asta e o pacaleala. Viata, indiferent de formele ei de manifestare, trebuie privita ca un dar.
De ce sa astepti moartea ca sa poti trai o viata eterna? O sa te tot saturi de viata aia eterna...p-asta cu siguranta n-o s-o mai intalnestiwinking

| HueyFreeman a răspuns:

Normal ca mai exista viata dupa moarte, dar nu a ta.

| petriinna a răspuns (pentru 1dintrevoi):

BUNA 1dintrevoi, acesta este al 2-lea cont al meu pe TPU daca observi tot alina mi-am pus numele, si vezi ca ti-am dat cerere de prietenie daca ai amabil sa-mi dai acc. Intrearea mea proasta este TU CATI ANI AI?

Răspuns utilizator avertizat
| 1dintrevoi a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Nu sunt sigur in totalitate ca ceea ce a experimentat ea a fost o calatorie astrala. Prezinta un mare interes pentru astfel de experiente, si, din cate am vazut eu, a intrat in "hora" mai mult datorita curiozitatii. Cu cat o sa intalneasca mai mult astfel de marturisiri, cu atat mai mult se va adanci in cautari. Problema nu e ca citeste, ci ca nu e inca pregatita sa separe binele de rau in toate povestile astea. Iar incertitudinea creeaza depresie...aici voiam sa ajung. Stiu ca tu ii doresti doar binele, dar cred ca trebuie sa incepem sa fim mai atenti la abordari...parerea mea.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru petriinna):

Ti-am dat add

| petriinna a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Chiar cred ca am intrat un pic in depresie din cauza asta...dar nu ma las