| Silviuloan a întrebat:

Ce credeti de moartea dupa moarte sau viata dupa viata? cel mai bun raspuns primeste fundita.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este viata dupa viata in caz ca ai facut numai lucruri bune in aceasta viata. Viata va fi si dupa ce mori daca te mantuiesti. Dar e moare dupa moarte daca traiesti numai in pacate si nu te pocaiesti la timp. Daca nu obtii mantuirea nu a avut niciun rost viata de pe pamant. Fooooaaarte buna intrebarea. Funda te rooog muuuuult!

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Viata vesnica este cea petrecuta cu Dumnezeu in rai, iar moartea vesnica este despartirea finala pentru totdeauna de Dumnezeu. IADUL.

| Silviuloan explică (pentru EmaS):

Foart bine. Iaduel este invierea spe osandirea

| eucumine010 a răspuns:

Nu exista, dar ca sa nu fiu asa de categoric, voi spune ca pana in momentul de fata nu a fost capabil nimeni sa aduca macar o singura dovada in a dovedi aceasta speculatie, cum nici eu nu pot aduce dovada ca nu exista, dar nu sunt eu cel ce trebuie sa demonstrezi ca exista, ci cel ce afirma asta.

| cei7pitici a răspuns (pentru eucumine010):

Imi cer scuze dar trebuie sa te contrazic."pana in momentul de fata nu a fost capabil nimeni sa aduca macar o singura dovada in a dovedi aceasta speculatie" Să o luam incet, fiecare popor fiecare trib fiecare religie fiecare neam al acestui pamant crede intr-o forta sau intr-un ajutor divin fie el si din partea zeilor. Putem fi siguri ca divinitatea exista ea nu este un personaj batran cu parul alb ea este o energie atotcreatoare si astfel se explica si faptul ca planeta Pamant a fost inzestrata cu tot ce ii trebuie pentru a purta viata.Si e banal sa creezi ceva fara nici un scop, noi am fost creati cu siguranta din vointa cuiva iar noi trebuie sa contribuim in aceasta viata cu lucruri bune Crestinismul nu ne indeamna la rau este logic ca daca faci bine primesti bine iar daca faci rau primesti rau.Ca daca faci mai mult rau pe pamant si vei primi rasplata atunci cand vei fi rencarnat intr-o furnica este alta teorie care mie mi se pare destul de corecta si acceptabila. Vorbeai despre viata de dupa moarte, este vorba despre metafizica noi trebuie sa acceptam ca in afara de lumea vazuta mai exista si lumea nevazuta care nu este palpabila si ea exista. Poti face un experiment simplu (eu studiez fenomenul de anii buni) daca esti tanar ai observat cu siguranta ca in pozele digitale de cativa ani incoace apar in fotografie sfere de lumina de diferite culori si forme uneori hexagonale alteori cu o forma nedefinita.Cu siguranta imi vei spune ca sunt particule de praf! Nu este nici o problema eu am dovezi si argumente care iti dezbina teoria. Fenomenul este studiat, sunt entitati energetice sferice s-a demonstrat ca au memorie si se misca regulat.Mai nou un cercetator britanic a realizat un studiu prin care a dovedit ca in momentul mortii pamantesti a unui om se elibereaza o energie care curios are forma sferica! Sa vorbim despre experiment. Ia un aparat digital activeaza blitul (blitul este foarte sensibil el depisteaza cu usurinta ceea ce ochiul uman nu poate vedea dar destul de des aceste sfere apar ziua si fara blit eu am poze oricand iti pot demonstra) si fa o rafala de poze prin casa pe afara seara dimineata in special seara sau noaptea pentru ca atunci fosforescenta energiilor emanate de sfere sunt transferate cu ajutorul blitului pe diafragma si ajung in poza.O sa te minunezi! Studiaza fenomenul eu pot foarte usor comunica cu ele prin intermediul formelor stiu ca pare aberatie dar daca nu cercetezi nu ai sa afli niciodata! Si mai exista asa numitul fenomen de moarte clinica sunt sigur ca ai auzit de el si ti-asi recomanda sa il studiezi.Citeste „Proiectul Sfera" de Miceal Ledwith si Klaus Heinemann cunostintele lor dobandite pe parcursul anilor o sa te captiveze.Eu iti doresc sanatate si doresc ca spiritul tau sa evolueze si poate vei intelege tainele ascunse ale vietii.Sanatate!

| eucumine010 a răspuns (pentru cei7pitici):

Corect fiecare, popor/trib are religia proprie si toti au un anumit zeu pe care il venereaza. Bineinteles asta nu se aplica la fiecare element din acel popor, unii sunt atei, agnostici etc. De ce as presupune ca exista? Doar pentru ca toti cred intr-un anumit zeu, fiecare cu principii si invataturi diferite? Ceva de genul " bai daca toata lumea crede ca e ceva ce ne-a creat, atunci asa o fi" Stupid sa crezi asa ceva. Hai sa credem ca toata lumea crede, deci au toti dreptate. De ce naiba tocmai aceasta planeta si nu si altele? Cum naiba se face suntem cam singuri prin zona asta a creatiei? Daca acest Creator de care spui tu are puterea sa creeze asa ceva, de ce s-a oprit aici, de ce nu retuseaza design-ul avand in vedere ca nu este perfect? Ne-a facut din plictiseala sau cum? Chestia cu reincarnarea intr-o furnica este absolut stupida, din cateva motive. Eu om, cu capacitate intelectuala, morala, ratiune etc sa fiu reincarnat intr-o furnica care nu are nimic in comun cu mine. Este doar o bestie ce naiba. E ca si cum ai spune ca te reincarnezi intr-un cauciuc.
Din moment ce aceea lume nevazuta nu poate fi demonstrata in nici un fel, cum putem crede ca exista. Nu spun ca nu exista posibilitatea sa exista, doar ca momentan nu ma arunc sa spun cu certitudine, da exista. Pur si simplu nu stim cu certitudine nimic care sa ateste aceasta lume nevazuta.
Chestia cu sferele nu prea mai am idee care era explicatia(memoria asta), dar din cate imi amintesc era foarte rationala.
Apoi moartea clinica, nici nu vreau sa intru in detalii, e o nebunie curata.
Stiu ca am pus cam multe cateva intrebari, nu esti nevoit sa raspunzi. Sper ca mi-am facut inteles punctul de vedere.
Iti multumesc pentru raspuns si succes cu cercetarile tale. Multa sanatate si tie, ca asta e mai importanta ca toate. happy

| cei7pitici a răspuns (pentru eucumine010):

De ce as presupune ca exista? Pentru ca totul este prea perfect ca un creator sa nu existe se spune ca nu exista cauza fara efect noi suntem un efect si cauza nu o so gasesti niciodata in teoriile asa zis revolutionare "bigbangul"etc.Pentru ca stiinta nu o sa poata dovedii niciodata de unde a pornit totul.Ei spun ca de la un atom ei bine atomul acela de unde a aparut? Ei spun ca universul este infinit si este cu certitudine, numi imaginez universul terminandu-se undeva intr-un zid mare de "caramida" si chiar asa ce ar fi in spatele caramizilor? cum poate fi un lucru infinit? noi nu putem intelege acest termen cu toate ca exista! ei bine nici divinitatea nu o putem intelege mintea umana este foarte limitata dar ea exista! Eu nu o sa afirm niciodata ca divinitatea este o persoana ea este o energie, mama tuturor energiilor si noi suntem energii dar energii mai mici care purtam dupa noi aceste corpuri.Doar pentru ca toti cred intr-un anumit zeu, fiecare cu principii si invataturi diferite? Nu. Importanta este esenta acestor religii oamenii asteptau mereu un ajutor suprem si ei acest ajutor il vedeu in diferite lucruri, un tunet, un fulger, o plaie etc.Astazi mai exista anumite rugaciuni care sunt rostite pentru "aducerea ploii" o forma de credinta primitiva asi putea spune eu dar ea se practica. Am avut ocazia sa vad multi oameni pe patul de moarte si am observat ca omul cand se apropie de final incepe sa creada incepe sa ii para rau si mai ales incepe sa vada diferite lucruri! Vedenii ai spune tu! Insa mi-asi dori sa ai parte si tu de o experienta paranormala, se spune ca 8 din 10 oameni au patit ceva iesit din comun dar doar 2 din 10 au curajul sa marturiseasca asta.Cu certitudine nu are nici un folos studiul asta insa ar fi urat din partea mea sa incerc sa te conving cu experientele mele proprii deoarece sunt convins ca tu nu le-ai crede. De ce naiba tocmai aceasta planeta si nu si altele? De ce nu aceasta planeta? Ti se pare tie ca aceasta planeta nu este destul de perfecta pentru a supravetui in ea? Noi o stricam si o exploatam consumam combustibil si ardem corpurile stra-stra-stra-stramosilor nostri care s-au transformat in petrol.Cum naiba se face suntem cam singuri prin zona asta a creatiei? Ce te face sa crezi ca suntem singurii? sau ce te face sa crezi ca ar trebui sa fim mai multi? Daca acest Creator de care spui tu are puterea sa creeze asa ceva, de ce s-a oprit aici, de ce nu retuseaza design-ul avand in vedere ca nu este perfect? Pentru ca asta ar insemna sa fim sclavii cuiva si noi suntem finte libere avem asa numitul liberarbitru divinitatea a creat omul insa omul insusi vrea sa fie creator si noi suntem si mergem cu pasi repezi spre autodistrugere.Asa s-ar explica si urmele de bocanc de acum 200 milioane de ani.Probabil ca au mai fost ca noi iar noi nu suntem ultima sau prima "serie". hestia cu reincarnarea intr-o furnica este absolut stupida....Tocmai aici este ideia rencarnarii, daca omul nu a stiut cum sa isi foloseasca "capacitate intelectuala, morala, ratiune etc " intr-o viata pe care a dobandit-o pe acest pamant este supus platii conform cu teoria rencarnarii va fi transpus intr-o fiinta mult inferioara celei ce o poseda inainte.Asa s-ar explica si copii genii sau desele cazuri in care persoane isi reamintesc localitati, rude, relatii avute pe un alt continent pe care in veci nu avea cu sa il cunoasca.Chestia cu sferele nu prea mai am idee care era explicatia(memoria asta) Chestia cu sferele este un fenomen care a captivat foarte multe minti luminate explicatiile logice cad cand vine vorba de pus in practica. Exemplu acum 3 ani muzeul municipal din Sibiu pe camera de filmat s-au inregistrat sfere de lumina circuland in grupuri si "vizitand " exponatele mai precis ele mergeau in grup stateau cateva secunde la un exponat si circulau mai departe.Filmarea exista si mai exista si multe altele. Apoi moartea clinica, nici nu vreau sa intru in detalii, e o nebunie curata.Nu nu este o nebunie curata este un fenomen care se repeta si are la baza aceleasi principii fiecare om indiferent de tara vede un tunel, o lumina etc. In concluzie, stiu este foarte ciudata lumea in care traim dar daca incerci sa cauti raspunsuri la intrebarile tale ele nu vor inceta sa apara, si nu cauta raspunsul pe care il vrei tu ci pe cel care este cel mai rational din toate punctele de vedere.Multumesc pentru discutie m-ar interesa de unde esti poate o sa avem ocazia sa aprofundam din cunostinte.Sanatate si mult succes in tot ceea ce vrei sa realizezi!

| cei7pitici a răspuns (pentru cei7pitici):

Scuze la greselile de scriere am avut o zi fff grea laughing o seara buna

| Silviuloan explică (pentru cei7pitici):

Te astepti sa citesc eu aia?laughing)

| eucumine010 a răspuns (pentru cei7pitici):

Nu este totul asa de perfect cum crezi tu. Exemplu nervul laringeu la girafa.
Poate bigbangul a fost doar rearanjarea materiei si nu crearea din nimic a ceva, dar nu uita ca deja au reusit sa demonstreze ca se poate creea ceva din nimic. Vezi documentarul Everything and Nothing este foarte interesant.
La naiba se pare ca am fost printre acei 2 oameni ce nu au patit-o, ce ghinion pe mine. Nu am vazut nici o luminita, nimic.
Nu spun ca nu este adecvata, dar pana la perfectiune mai are si nu ma refer numai la planeta, includ si vietatile, mai ales ca aici vorbim de un atotputernic, intelept etc.
Eu doar am "atacat" liberul arbitru expus in biblie. Bineinteles ca avem liberul arbitru, pot face oricand ce vreau asta nu inseamna ca o si fac si in nici un caz nu ma tin in frau cele 10 porunci.
In legatura cu moartea clinica, ma numar printe ghinionisti care nu au avut parte de nici un tunel, lumina sau alte prostii.
Nu locuiesc in Romania, deci o intalnire face to face este imposibila.
probabil am sarit unele intrebari sau ti-am raspuns cam evaziv, dar sunt obosit si e tarziu. Oricum iti recomand sa vezi acel documentar este superb.
P.S. Nici eu nu vreau sa conving pe nimeni despre ceva anume, este doar o invitatie in a rationa, cerceta, gandi pentru ei insusi, nu sa ia totul de gata fara nici macar sa incerce sa mastice informatia.
Sanatate si succes in toate cele. Numai bine.

| oliviaaa a răspuns:

Nustiu nimeni nu s-a intors din morti sa ne spuna ce exista dupa moarte dar... ceva este si eu cred ca este viata ceva trebuie sa fienu pe degeaba exista rai si iad totusi vom murio si vom afla...

| dragos9234 a răspuns:

O porcarie ma.

| richarddawkins a răspuns:

Sal,eu nu afirm nimic, consider ca inca nu sau gasit dovezi care sa confirme ca exista asa ceva pana atunci neg ca exista asa ceva
ps eu nu regret ca voi muri sunt multi care nu se vor naste niciodata, dupa moarte consider e ca inainte sa te nasti

| richarddawkins a răspuns:

Slviu tu crezi ca daca tu crezi asa e? ce gandire

| madalina2222 a răspuns:

Moartea dupa moarte:prima moarte este viata traita in pact si fara rost pe pamant...a doua este pedeapsa pentru cele rele facute pe pamant...Viata dupa viata:prima viata este viata traita in lumina.a doua viata este recompensa pentru viata traita in lumina pe pamant.