| RuxandraBianca a întrebat:

Hey! voi ce trupe de muzica crestina ascultati? sau ce interpreti? gen speranta sau jesus culture... happy

34 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Cristocentric. Asculta Cu tine, Dorinta mea, si vei vedea de ce imi plac. Vocea Emei e atat de puternica...
Speranta- Olarul
Ani Rogojan - Sunt un bulgaras prea mic
Adi Glica - are o voce calma, ce m-as fi bucurat sa am si eu asa o voce.
http://audio.resursecrestine.ro/cantece/index-autori
Raze de lumina- Incercarea - voci adevarate, nu table sparte.

| RuxandraBianca explică (pentru valentingb):

Da, canta foarte frumos. ascult speranta. cred ca e cristocentric(nu cristicentric) si adi gliga(nu alin glica). mersi pentru sugestiiwinking

| valentingb a răspuns:

Da, CristOcentric, am gresit.
Si..Adi? Da, asa e. laughing Nici n-am observat pana acum ca nu e "Alin" asa m-am obisnuithappy
Uite, daca unii oameni prefera Rock, altii muzica corala, altii simfonica, altii hip-hop, important e ca un mesaj de pace e transmis pentru fiecare om in parte. Nu judeca! Iti cresc cornite! laughing
Apropo, de ce cult/asociatie/organizatie/biserica apartii?

| RuxandraBianca explică (pentru valentingb):

Da ai dreptate laughing. sunt neoprotestanta, si merg la biserica crestina dupa evanghelie. tu?

| valentingb a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Ok...stai sa caut pe Google sa vad ce inseamna ce ai scris acolo laughing. Sau poate imi spui tu printr-un mesaj?
Eu sunt crestin.

| RuxandraBianca explică (pentru valentingb):

Mno...toti suntem crestini, eu ti-am spus mai sus ce religie am. sunt crestina dupa evanghelie. nu e mare filozofie.winking

| valentingb a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Ba! Am citit pe Wikipedia si n-am inteles nimic. happy. In fine.
Pai eu sunt crestin si atat. Am fost crestin-ortodox. Acum sunt doar crestin.

| valentingb a răspuns:

Pe vremuri nu existau atatea culte, fiecare cu felul sau, care tine sabatul sambata, care duminica, care are preot, care pastor, care canta, care nu canta, care poarta haine negre, care nu poarta haine deloc(I like that), care se mantuiesc in timpul vietii, care dupa moarte, care se boteaza cand sunt mici, care inainte de moarte, care cu un fir de apa, care se ineaca in butoiul cu aghiazma, care iti cere bani, care te controleaza psihic, care iti zice intr-un fel care in altul, care e mai bun decat celalalt, si daca ar putea, si-ar lua gatul unul altuia. Si toate au aproape aceeasi Biblie, dar fiecare o interpreteaza altfel, de parca au purtat ochelari fumurii cand au citit-o, si o lauda si spun ca e "Cuvantul Domnului" dar in ea gasesti legende, ghicitori, si groaznice povesti de razboi (David a taiat toti oamenii cetatilor cucerite cu sabii si fierastrai, cata cruzime), plus niste inventii aberante (doi ursi au iesit din padure si au omorat 48(parca, ori 42) de copii, pentru ca nu-stiu-care i-a blestemat, in numele Domnului-- daca erai printre acei 48, si vedeai ca ursul a mancat 47 din amicii tai, nu fugeai? Stateai sa te manance? Cred ca erau bolnavi de rabie ursii aia) ).Iar Apocalipsa? Nici Steven Spielberg nu are atata imaginatie happy.
10 porunci + invataturile de toleranta ale lui Isus sunt tot ce am nevoie pentru a simti Pacea in suflt si pentru a sti ce am de facut in viata: sa ajut si sa nu judec. N-am nevoie de popa sa ma spovedesc, pot sa vorbesc direct cu El.

| RuxandraBianca explică (pentru valentingb):

In prima parte si ultima sunt de acord cu tine 100%. mai putin "care nu poarta haine deloc(I like that)" si cuprinsul. eu nu stiu ca david a a taiat toti oamenii cetatilor cucerite cu sabii si fierastrai sau ca doi ursi au iesit din padure si au omorat 48(parca, ori 42) de copii, pentru ca nu-stiu-care i-a blestemat, in numele Domnului. nu stiu de unde ai scos asta dar eu n-am citit niciodata asa ceva. in rest ai dreptate. happy

| valentingb a răspuns:

Incepe sa-mi placa de tinewinking, ca om, desigur.
Sunt sigur ca ai o Biblie la indemana. Eu am una catolica, desi am fost ortodox:
1 Cronici: 20-3 : David a scos afara pe locuitorii cetatii Raba si i-a taiat in bucati cu ferastraie, cu securi, si cu topoare.Tot asa a facut tuturor cetatilor fiilor lui Amon. = Observi, deci, ca nu inventez.
2 Imparati: 10-7 : Cand au primit scrisoarea, au luat pe fiii imparatului, si au taiat pe acesti saptezeci de oameni apoì le-au pus capetele in cosuri si le-au trimis lui Iehu, imparat al lui Israel. = mai urmeaza.
2 Imparati (regi) : 9-33
(Iehu, imparat al lui Israel) A zis: Aruncati-o jos! (Pe Izabela, regina) Ei au aruncat-o jos si i-a tasnit sangele pe zid si pe cai. Iehu a calcat-o in picioare. Apoi a intrat, a mancat si a baut.
= Mai stii ce-i facea pofta de mancare? laughing
In caz ca vrei sa spui ca Iehu a fost baiat rau, vei spune o blasfemie. Uite ce zice Biblia despre el:
2Imparati 9 :1 Proorocul Elisei a chemat pe unul din fiii proorocilor si i-a dat o sticluta cu untdelemn. "Cauta pe Iehu, fiul lui Iosofat, sa ii torni untdelemnul pe cap si sa ii zici asa: Asa zice Domnul, Dumnezeul lui Israel:Te ung imparat al lui Israel, al poporului Domnului. Sa nimicesti casa stapanului tau Ahab, si voi razbuna asupra Izabelei sangele robilor mei, proorocii, si sangele tuturor slujitorilor Domnului".
Poate nu stii, Izabela a fost pagana si a omorat multi evrei.
Acum, te intreb eu asa: daca Papa ar veni si ti-ar spune ca esti imparateaza lumii catolice, l-ai crede? Ai lua sabia si te-ai apuca a faci legea, ca asta?
Acum, sa trecem la aberatii:
2Imparati (regi) 2-23
Pedepsirea copiilor
Elisei s-a suit in Betel.Si pe cand mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el spunand : Suie-te, Plesuvule!
El s-a intors sa ii priveasca si i-a blestemat in numele Domnului.Atunci au iesit doi ursi din padure si au sfasiat 42 dintre acesti copii.
Eu daca eram, fugeam.

Hai sa vedem asa: Chivotul. Stii ce e. E foarte important. : 1 Cronici 15:26 zice asa: Cand a ajutat Dumnezeu pe Leviti sa ridice Chivotul legamantului Domnului, au jertfit sapte vitei si sapte berbeci.

Deci, nu o avere inestimabila, cam. 4000 de euro, acum.
Dar mai incolo avem asa:
2Cronici 9:13 : Solomon, fiul lui David, avea un venit anual de 666 de talanti de aur, in afara de ce lua de la negustori, imparatii Arabiei si dregatori. Un talant inseamna cam 1, 5Kg.
La bugetul asta, draga mea, taica-su a taiat animale de 4000 de euro? Cand a realizat un lucru atat de maret, cum e Chivotul? Sa fim seriosi... Ori fiusu avea 66 de talanti, ori a taiat 77 de vitei.
Diferentele sunt prea mari.

2 Cronici 24:3 Ioas a nascut fii si fiice. (Ioas fiind barbat).

2Ezra 2:13 fiii lui Adomicam :666
De ce e 666 un numar rau daca apare de vreo 5 ori in Biblie?

si aberatia cea mai aberanta:
Ezra 8: Tovarasii lui Ezra
2: 3 oameni
3: 151 oameni
4: 201 oameni
5: 300 oameni
6: 51 oameni
7: 80.000 oameni
8: 219 oameni
9:161 oameni
10:100 oameni, etc.

Ai observat punctul 7? Zi si tu, de unde, la punctul 7, a avut Zebadia 80.000 de oameni de dus in lupta?

Este Biblia Cuvantul Domnului?
Iov 25:1 Bildad din Suah a luat cuvantul:
Puterea si groaza sunt ale lui Dumnezeu. El face sa imparateasca pacea in tinuturile Lui inalte.

In primul rand ca Bildad asta e cam idiot, se contrazice singur. In al doilea rand, cum poate fi Biblia -Cuvantul Domnului, daca in capitolul asta e cuvantul lui Bildad?

Iar legende...
Dumnezeu a facut pe barbat din pamant si pe femeie dintr-o coasta a sa. Adam si Eva. Ei au dat nastere lui Cain si Abel. Abel a fost omorat de Cain. Erau deci 3 oameni pe pamant, dar: Domnul a hotarat un semn pentru Cain, ca oricine il va gasi, sa nu-l omoare Adica, a hotarat un semn, sa fie usor de recunoscut. De maica-sa si de taica-su. laughing
Iar apoi Cain s-a impreunat cu nevasta lui si a aparut Enoh...
De unde nevasta? laughing

Geneza 6:4 Uriasii erau pa pamant in vremurile acelea laughing

Geneza 6:2 Fii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase (Serios? Ce intamplare.)

Geneza 1:26 Sa facem om dupa chipul Nostru, parte barbateasca si femeiasca. --Nu se mentioneaza nimc de vreo coasta.
Dumnezeu le-a zis: Cresteti, inmultiti-va, umpleti pamantul, si supuneti-l. INMULTITI-VA. Apoi apare capitolul Ispitirea Femeii si Pacatul lui Adam: Atunci li s-au deschis ochii si au cunoscut ca sunt goi.
Fata mea, daca au primit ordin sa se inmulteasca, au stiut si ce sa foloseasca pentru asta, nu? Au stiut ca sunt goi, nu au trebuit sa manance din marul cu viagra. Probabil, au ajuns la pubertate, si de-asta.

De-abia astept sa vad ce vei spune, dar lasa-mi mesaj, nu vreau sa umplem TPU de chestii din astea.

| imale a răspuns:

Decean, este o trupa cu muzica destul de actuala, vitamina c.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Fuego.straight face

| greyhound a răspuns:

Hrusca se pune la socoteala?

| fearlessss a răspuns:

HaarpCord laughing-trupa
Cedry2k-cantaret laughing

| RuxandraBianca explică (pentru fearlessss):

Haha ce amuzant...ma prapadesc de ras...

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Nu e nimic amuzant, harp cord promoveaza un mesaj crestin

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Ai ascultat Cedry2k sau Harp Cord?

| RuxandraBianca explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Da. sunt niste porcarii.eu ma refeream la trupe gen jesus culture
http://www.youtube.com/watch?v=df7XEvFNX-E

| RuxandraBianca explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Mda...ce sa zic. muzica asta transmite un mesaj crestin, dar nu sunt mare fan. e ciudata...

| fearlessss a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Cum te poti numi om bun, credincios din moment ce consideri prostii nisye melodii care te invata sa iubesti, sa crezi in Dumnezeu, sa fi in pace cu tine?

| fearlessss a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Aleluia cineva inteligent!

Răspuns utilizator avertizat
| RuxandraBianca explică (pentru fearlessss):

Nu m-am numit niciodata om bun pentru ca stiu ca nu sunt. sunt o pacatoasa care nu merita dragostea Lui Dumnezeu. credincioasa? n-am credinta nici cat un bob de mustar. crezi ca Lui Dumnezeu Ii place muzica aia? tu crezi ca asta Ii canta ingerii Sai in ceruri? hip-hop?
serios? anormalul devine din ce in ce mai normal.
crezi ca asta
Http://www.youtube.com/watch?v=z5CE7a2v3zw
se poate compara cu asta
http://www.youtube.com/watch?v=iSamX8egy3A
http://www.youtube.com/watch?v=df7XEvFNX-E
http://www.youtube.com/watch?v=Wvb6WQ90-mg
?
eu cred ca muzica pe care ti-am spus-o mai sus transmite un mesaj mult mai frumos.
dar nu vreau sa ma cert sa stii :)

| Belluuu a răspuns:

Asculta asta. o canta o trupa de pocaitii :) care un membru se droga inainte si acum vrea sa faca numai bine :D >> https://www.youtube.com/watch?v=ks81WtRBV_c

| Enanita a răspuns:

Buna!

Skillet
Plumb

Pa-pa!

| RuxandraBianca explică (pentru Enanita):

Tu nu erai atee?

| Enanita a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Sunt atee, dar ascult muzica crestina, atata timp cat versurile melodiilor nu sunt in contradictie cu ceea ce sunt.
http://www.youtube.com/watch?v=omuYo49_SOQ
http://www.youtube.com/watch?v=diaHnF-zfEg
Urmatoarea melodie transmite un mesaj pe care eu il apreciez si cu care sunt de acord, dar asta nu inseamna ca nu o voi asculta doar pentru ca transmite un mesaj crestin.
http://www.youtube.com/watch?v=r_u-NaCra2Y

| VannyFeiereisz a răspuns:

Decean, Jesus Culture, Lecrae (cantaretul meu preferat), Pocaitii, Alin si Florina Jivan