| DyNo a întrebat:

Http://farareligie.blogspot.ro/2011/06/religia-in-scoala .html
Ce parere aveti despre acest articol? Credeti ca e bine sa se faca religie in scoala? Copii nu citesc destule basme din carti? Mai trebui invatati si la scoala?

Răspuns Câştigător
| alicecurtis a răspuns:

Foarte bine realizat articolul!
Sunt de aceeasi parere...la ce buna religia in scoli?! ...bazaconii.

24 răspunsuri:
| TheSilent a răspuns:

Mi-e mila de profesorii de religie din ziua de astazi, deoarece toti isi bat joc de orele de religie nu sunt atenti... oamneii au inceput sa-L uite pe Dumnezeu. sad
Ar trebuie sa fie mult mai disciplinate orele de religie si in niciun caz scoase din programa scoalara...

| xChampiionOrLooser a răspuns:

Buna :*! Unu la mana acest articol e facut de un copil, si parerea mea de nota 7
doi la mana,eu fac religia in scoala,si cred ca ar trebui sa se facawinking
trei la mana acum,depinde de copil! Unii citesc mult iar altii putin
si patru la mana,da, trebuie sa invati si la scoala, liceu si facultate, ca daca nu le ai pe acestea, nu ajungi nimic, absolut NIMIC in viatawinking

PS: Asta e parerea meawinking

| DyNo explică (pentru xChampiionOrLooser):

Eu nu am spus ca nu trebuie sa inveti. Am pus problema predarii religiei in scoli.

| xChampiionOrLooser a răspuns (pentru DyNo):

Aha! Pai am o parere proasta! Profesorii sunt bataie de joc in anumite scoli! Mie mila de ei sad mai ales de doamna noastra sad! Oamenii il iuta incet pe Dumnezeu

| anyia a răspuns:

Raspunsul la a 3-a intrebare e nu. Ca acum, cu facebook, mess, ipod si toate inventiile astea geniale nu mai e timp de citit o carte buna(acum facand abstractie de basmelaughing)
In fine, referitor la problema predarii religiei in scoli, eu nu sunt de acord. Pentru ca nu se vorbeste decat de o singura credinta, cea in dumnezeu, si se neaga existenta altei divinitati. Copii sunt indoctrinati si nu li se acorda sansa de a cauta ei singuri ceva ce le-ar conveni. Faptul ca preotii/profesorii de religie ajung sa propovaduiasca "adevarata" credinta fara sa fie siguri ca ortodoxismul(ca asta se preda, in general, in scoli) se incadreaza aici, mi se pare ridicol. Si mai ridicol, de fapt, dezgustator, e ca si ei, saracii, sunt incuiati. Pentru ca niciodata nu o sa reusesti sa porti o conversatie normala cu un preot ortodox despre o alta religie. Cel putin, eu m-am convins ca lucrul asta e imposibil. Cand l-am intrebat pe profesorul meu de religie(care e inspector judetean si preot) ce parere re despre atei(de retinut, i-am cerut parerea, nu m-am declarat atee!), s-a uitat la mine vreo 5 secunde apoi s-a ridicat in picioare si a spus ceva de genu "copii, haideti sa facem o rugaciune pentru sufletul acesta sa-si gaseasca mantuirea". Deh...

| danay72 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa fie religie in scoli, pentru ca de fapt in scoli e religia ortodoxa si e ca si cum ceilalati copii de alte confesiuni ar trebui sa participe la aceste cursuri, mai exact ar fi obligati, ceea ce nu mi se pare normal.

| DyNo explică (pentru anyia):

Serios? Doar cerandu-i parerea te-a facut atee efectiv nu?

| Andrei7520152 a răspuns:

E bataie de joc cum se fac orele de religie in clasele generale si in liceu. sunt de parere ca ar trebui sa se studieze religia, dar intr-un spirit mai critic (si nu devotional), ca pana la urma copii merg la scoala sa invete, nu sa se roage. Daca vor sa se roage, se pot duce in timpul lor liber la biserica. in tari civilizate, treburile bisericesti sunt separate de stat.
http://1.1.1.3/bmi/deavalma.files.wordpress.com/2007/09/clasa1.jpg

| Nolkyz a răspuns:

Sunt împotriva religiei în şcoală. Sau mai de grabă, sunt împotriva felului în care se predă religia în şcoală. Se presupune că materia e numită religie... Pe naiba, că se face creştinism. Iar restul religiilor sunt prezentate din prismă creştina, deci, într-o lumină proastă. Ar putea să se predea o istorie a religiilor... Să se aprofundeze tema asta însă să fie opţional.

| anyia a răspuns (pentru DyNo):

Sigur. A fost putin...stanjenitor atunci cand s-au ridicat toti in picioare si au spus o rugaciune, chiar daca majoritatea erau la curent cu convingerile mele religioase. Acum mi se pare amuzant deoarece mi-a propus sa merg la olimpiada si in fiecare pauza, daca am norocul demential sa ma intalnesc cu el pe holurile liceului, ma invita la capelawinking
Am mai spus, religia mi se pare o bataie de joc si dumnezeu doar o scuza. Asa cum iti zicea si Zyklon, la orele de religie se face propaganda si se discuta doar din prisma crestinismului, ceea ce nu e corect. Cei care mai gandesc putin par ciudati...cum dom'le sa spui asa ceva!? Cum poti spune ca nu exista dumnezeu!? Uite-asa!

O zi faina sa ai.

| shadovv a răspuns:

Dar de ce nu sariti asa si pentru orele de muzica, desen, sport, antreprenoriala, limba romana?

| DyNo explică (pentru shadovv):

Nu ai inteles despre ce este vorba si la ce m-am referit.

| shadovv a răspuns (pentru DyNo):

Explicami te rog bunule prieten, la ce te ai referit cand conexiunile tale neuronale au vomitat intrebarea?

| DyNo explică (pentru shadovv):

Nu am pus problema sariri peste toate orele, ci doar peste cea de religie care mie mi se pare inutila.

| shadovv a răspuns (pentru DyNo):

Dar si orele enumerate de mine sunt inutile. De ele de ce nu zici nimic?

| anyia a răspuns (pentru shadovv):

Limba romana mie chiar nu mi se pare inutila. Ca unii destepti o trateaza ca atare, e treaba lor, de aceea ajungem sa nu mai stim sa vorbim.
Aici era vorba despre religie, ceea ce e diferit. Orice profesor de muzica/desen/sport isi va face treaba, adica iti va imbogati cultura geniala. Nu cred ca la muzica vine respectivul in clasa si-ti impune sa asculti rock, afirmand ferm convins ca nici-un alt gen nu e okay. In schimb un profesor de religie iti preda o materie care se invarte in jurul convingerilor lui. Pune intr-o lumina proasta orice alta credinta, sustinand puternic ca ortodoxismul e adevarata religie, ca dumnezeu exista si ne ajuta etc. Uite, de exemplu, de ce nu se introduc optionale despre istoria religiilor sau despre orice altceva in afara de ortodoxism? De ce elevii nu au posibilitatea sa poata discuta si alte chestii in afara de biblie/dumnezeu cu o persoana specializata in acest domeniu? Pentru ca e mai simplu sa vii si sa propovaduiesti evanghelia pe care nici tu n-o intelegi. Bine gandit!

| shadovv a răspuns (pentru anyia):

Cati ani ai?
La religie, profesorul ne a spus ca el crede ca credinta adevarata e calea de mijloc dintre ortodoxie si catolicism. Acesta ne scrie ceva pe tabla, fiind facultativ transcrisul in caiet, si discuta cu noi despre meciul de aseara. Nu ne baga nimica pe gat.
Cat despre muzica. E o aberatie ceea ce ai spus. La ora de muzica ni se impune genul clasic si muzica europeana de pana in seculol 19! Genuri precum romantismul si clasicismul. Absolut nimic din jazz, revolutia electronica in muzica, hip hop, evolutia dnb-ului.
Despre limba romana... hai mai lasa-ma. Chiar nu ma intereseaza ce a facut un taran doritor de pamanturi, sistemul postal ce pierde scrisorile, o munteanca mai razbunatoare ca krimhilda sau peripetiile unui asa zis fat-frumos. Identic precum la muzica si cum spui tu la religie, la limba romana ni se impun anumite opere si sa nu uitam ca spre deosebire de restul materiilor, aceste opere tin de intrarea noastra in facultate.
Cat despre istoria religiilor... vai cat de mult imi doresc sa invatam despre Moartea vremelnica a lui Baal, Moartea lui Baldr, Oannes, Ghilgamesh, etc. Ar fi o inovatie in invatamantul roman.

| DyNo explică (pentru shadovv):

Hai sa nu ne deplasam de la subiect, totusi.

| shadovv a răspuns (pentru DyNo):

Ce subiect?! Ca sunteti orbi, nu realizati despre ce vorbiti si va limitati atacurile doar asupra unui lucru pentru simplul fapt ca acel lucru are legatura cu religia. Deschidetiva ochii: sunt multe ore inutile la scoala! Din 6 ore pe zi pot sa spun ca invat ceva util, in cel mai bun caz, in 3 din aceste 6 ore.

| DyNo explică (pentru shadovv):

Ai dreptate, dar asta e un subiect pentru alta data, nu este aici locul potrivit pentru aceasta discutie, la asta m-am referit eu.
Asa este, la scoala sunt multe ore inutile printre care se numara:muzica (eu nu invat nimic la muzica, in ora stam degeaba), desenul ( aceeasi situatie ), si multe altele.

| shadovv a răspuns (pentru DyNo):

E bine sa ajungem la consens. Scuze ca am sarit cam tare dar chiar ma enervase anyia. O zi buna!

| anyia a răspuns (pentru shadovv):

Mda, te-am cam enervat. Muzica si educatia muzicala sunt doua lucruri diferite. Gandeste-te ca Bethoven a fost surd si totusi a reusit sa creeze compozitii valoroase care inca mai sunt ascultate, in ciuda faptului ca au trecut multi ani de la moartea sa. Astazi muzica poate face oricine se pricepe la butoane, sa fim seriosi.Educatia muzicala nu inseamna gunoaie actuale ci melodii muncite, de aceea inveti ceva despre genul clasic si muzica europeana pana in sec XIX.
Inseamna cultura iar cea a poporului roman nu prea exista. Salman Rushdie spunea ca o carte e o versiune a lumii. Nu e, oare, adevarat? Cartile sunt scrise pentru a fi citite, pentru a avea tu o alta viziune a lumii. Crezi ca oricine poate interpreta o opera literara sau poate privi mai profund actiunea unei carti? Limba romana e inutila, ar trebui scoasa din programa! Sigur, e o onoare sa nu-ti cunosti propria limba ca doar gramatica e inutila, literatura e inutila, e mai smecher sa studiezi engleza, franceza, germana.
Daca o luam asa, inutile sunt toate. Mate-oricine stie sa calculeze, radicali nu-ti trebuie, ecuatiile si trigonometria nu te ajuta cu nimic in viata; istoria-ce conteaza cine au fost stramosii nostri, in ce an si-a castigat Romania independenta?; geografia-suna neinteresant climatul temperat oceanic si nici nu e util sa stii sa arati pe harta granitele Europei; si lista poate continua.
Cat despre religie, nu are rost sa mai dezvolt. De ce nu e de-ajuns ca preotul sa va arate calea cea dreapta duminica la slujba celor care doriti acest lucru? Peste 60% din elevi sunt doar niste obiecte decorative la acest curs, asta daca se mai chinuie sa-l frecventeze. Zici ca nu e inutil...suntem de aceeasi parere. Consider chiar foarte educativ ca un profesor, la ora de religie, sa scrie pe tabla niste chestii facultative, apoi sa discute cu elevii despre meciul de aseara. Nu ca nu mi-as dori un astfel de profesor, dar acum dezbatem un subiect serios, nu!?laughing
Intotdeauna am crezut ca viata echivaleaza cu ceea ce investesti in ea si ca orice persoana are dreptul de la dumnezeu sa fie tot ce poate fi. Atunci de ce, totusi, lumea e plina de saraci, orfani, victime? Suntem chiar atat de incuiati?
Pot spune ca sunt o persoana de un gen mai intens, mereu mergand suta la suta, mereu fortand inainte, in timp ce altii se multumesc sa mearga cu valul. Nu e bine?

PS:uitasem ca discut cu un om matur, intelept, care poate aduce ca prim argument varsta.Am 16 ani si daca intentionezi sa te raportezi la acest lucru, nu te obosi. Las-o balta!
PPS:imi pare rau(sincer) ca te-am enervat, nu asta era intentia mea. Insa ma ambalez cam tare, cred ca se vede si din romanul pe care tocmai l-am terminat mai sus. Scuze.

| shadovv a răspuns (pentru anyia):

1. Te am intrebat cati ani ai ca sa stiu cand ai trecut ultima oare prin scoala, nu ca sa stiu cum sa ma raportez la tine in functie de tipizarea varstei.
2. Sa stii ca muzica muncita nu e doar cea clasica. Sunt de acord, toata muzica de la radio/tv este gunoi dar mai exista si muzicieni "muncitori".
3. Ideea cu limba romana e alta: De ce mi se impune sa studiez o poezie de Nichita Stanescu cand mie imi displac scrierile lui. Pana la urma arta, deci si poezia si pana la urma toata estetica tine de subiectivitate. De ce mi se impune sa studiez anumite lucruri? Peste Lucian Blaga, care mi se pare unul din cei mai buni poeti si un metafizician cu influente germane, am sarit anul acesta din cauza ca "O scrisoare pierduta" i s-a parut profei mult mai importanta! Altii precum Radu Gyr si Steinhardt nici nu sunt inclusi in programa!

| anyia a răspuns (pentru shadovv):

Okay, aici sunt de acord cu tine. Nichita Stanescu este si pe lista mea de...cum sa-i zic, nefavoriti!? Insa ideea e ca nu ajungi nicaieri cu atitudinea asta, si eu ii prefer pe Osho si pe Sabato desi nu sunt in programa scolara. Insa astfel de "delicii" le rezerv weekendurilor. As vrea sa pot discuta despre Taleb, Richard Poulin sau Hemingway la orele de romana, sa interpretez operele lor, insa momentan stau si ma holbez la Fratii Karamazov a lui Dostoievski si la Mos Goriot a lui Balzac plictisindu-ma teribil. De ce? Pentru ca despre asta discut eu la scoala. Mda, unele materii reprezinta, intr-adevar, o pierdere de timp, insa religia e in frunte. Gandeste-te ca cei de alt cult, penticostali, baptisti, catolici etc sunt obligati sa asculte convingerile ortodocsilor desi ei au propriile convingeri, insa au nevoie de nota la religie. Gandeste-te ca un ateu trebuie sa stie crezul si materia respectiva pentru a-si incheia media la religie. Nu e corect. Lucruri inutile inveti la fiecare materie. Dar nu ma astept ca in Romania sa se ia atitudine. O seara faina!