| anonim_4396 a întrebat:

http://www.youtube.com/watch?v=WMlVNFpzKNI&feature=relat ed Cum explicati asta? Adica un copil fara creier?

15 răspunsuri:
| DyNo a răspuns:

Probabil ca nu poseda un creier cognitiv, adica o constinta, insa poseda creierul limbic ( subconstientul), se explica cum a supravietuit atata timp.
Ce sa le faci, daca parinti, in timpul sarcini, nu au avut "creier"(constiinta).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu sti engleza ce sa pricepi, dar acesta e caz real acel copil nu are creier.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DyNo):

De fapt nici creierul limbic nu il poseda. Caci constinta e legata de creier.

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă mai stai pe la categoria asta, o să vezi că sunt mai mulţi ca el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a nascut fara creier dar teligent stiintific si rational.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Woodenpints91):

Bai si tu faci parte din categoria celor destepti? Bai cum puteti explica ca acel copil poate trai chiar daca creierul ca organ lipseste?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

N ştiu cum poate trăi şi nici nu-mi pasă. N-am tangenţe cu el ca să fiu nevoit să-mi explic asta.
Ce voiam eu să spun, este că şi pe TPU, mai ales la categoria asta, sunt mulţi oameni fără creier, însă nu la modul propriu.

| Delicacy a răspuns:

Nu prea îmi vine să cred asta.Creierul controlează absolut toate funcţiile organismului.Singura explicaţie ar fi aceea că familia lui îl îngrijeşte extraordinar de bine şi că îl monitorizează frecvent, devenind un fel de "creier artificial" pentru micuţ.IÎn orice caz, nu va putea trăi mult timp astfel.

| Dangel a răspuns (pentru Woodenpints91):

Da.Dar te numeri si tu printre ei.

| TrentonChase a răspuns:

De ce ai pus la categoria asta ca nu inteleg?

Ce i s-a intamplat acelui copil este o anomalie medicala...asa cum exista mii de cazuri in lume, multe provocate de radiatiile de la Cernobal.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Dangel):

Da,ai dreptate, părerea ta contează!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TrentonChase):

Aceasta anomalie genetica e IMPOSIBILA in mod normal, fiindaca stiinta actuala spune ca creierul si inima sunt 2 organe de care un om nu poate sa nu-l aiba. In cazul inimi exista posibiilitatea unui treasplant dar in ce priveste creierul... e imposibil. Deci dragi atei explicati aceasta anomaliei.

| TrentonChase a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai ca acum m-am prins...deci faptul ca acest copil supravietuieste e dovada vie ca Dumnezeu exista, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TrentonChase):

Nu e dovada vie ca exista un suflet. In caz ca nu sti ce e sufletul, sufletul este al doilea corp.

| TrentonChase a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, hai sa explic ca vad ca esti chiar pasionat de acest cazwinking
Deci Nicholas Coke (asa il cheama pe micut) a fost adus pe lume in 2009, prezentand anencefalie. Nu este singurul caz de acest fel...au fost mai multe (ce-i drept nemediatizate) in care au fost nascuti copii care duceau lipsa acestui organ.

TOTUSI, desi creierul mare lipseste in totalitate el detine trunchiul cerebral si are intacta si maduva spinarii, ceea ce face ca sistemul nervos sa nu fie inexistent( fiind alcatuit nu numai din creierul mare).
Acum sa vedem care e diferenta dintre un copil nascut cu creierul mare si unul aencefal : cel care prezinta aencefalita nu vede, nu aude, nu simte, nu are simtul gustului, din momentul nasterii nu se va mai dezvolta, este paralizat, practic este o papusa vie.De asemenea nu are sistem imunitar(deci este foarte expus oricarei boli sau maladi).

Acum, singura conditie ca un fat (fie el si animal) sa supravietuisca este ca inima lui sa prezinte activitate normala(sa bata constant astfel incat sa asigure un nivel de oxigen suficient) si alta ar fi ca el sa poata respira... ceea ce se si intampla in cazul lui. DE CE este acest caz mai special decat restul catorva mii care au existat? Pentru ca el este daca nu ma insel al 2-lea in topul longevitatii (fiind intrecut de alt caz de la inceputul anilor 1900), da, pentru ca in 99% din cazurile copiilor care sufera aceasta malformatie nu supravituiesc decat cateva ore de la nastere, uneori zile(majoritatea se nasc deja morti)...In acest fel cazul asta este incredibil, pentru ca sansele lui de supravietuire pe o perioada asa mare (2 ani) erau cam 0, 001% si totusi a supravietuit pentru ca indeplineste cele 2 conditii INDISPENSABILE pe care le-am prezentat mai sus, dar existand un risc IMINENT ca la scurt timp dupa nastere sa fie atacat de agenti patogeni si virusuri( prezentand o fragilitate foarte mare).

Cu asta sper ca am lamurit faptul ca nu este nevoie de "interventia" sufletului pentru ca el sa supravietuiasca pentru o perioada nedeterminata...dar sa nu te las nelamurit "sufletul" (daca ne referim la el ca la al doilea corp) nu este altceva decat campul electro-magnetic produs de miscarea electronilor in jurul nucleului ( sper ca stii ca si inima "bate" datorita impulsurilor electrice de nivel scazut ) asadar, despre fiecare corp se poate spune ca detine un "suflet" DAR acesta nu poate inlocui functiile vitale pe care un organism viu trebuie sa le desfasoare pentru a supravietuii. (as fi vrut sa intru mai in detaliu cu "sufletul" si ce este el de fapt dar sunt niste notiuni de chimie mai complicate pe care nu stiu daca le-ai intelege.

Sper ca te obosesti sa citesti postul meu! ca sa nu-mi fi racit gura de pomana big grin!