| Inferno a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=YpaUaAZDwsE

Pareri?

Cum ar arata luma daca toti ne-am creste copiii asa?

38 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Superb! Tot ce trebuie sa simta un copil este iubirea parintilor sai. Tot ce trebuie sa inteleaga este faptul ca cineva real, palpabil, neconditionat il protejeaza de tot ce este rau si il ajuta sa creasca frumos: parintii!

| zurick a răspuns:

Ciudat,asta e sigur.

| martzian a răspuns:

Ma intreb daca esti multumit de raspunsurile primite. Si daca tot acest circ pe care il faci te face sa fii mandru de tine... Ai coborat nivelul discutiilor pana la un stadiu jenant. Si totusi tragi cu dintii. sad

Trebuie sa stii un lucru: Dumnezeu te iubeste asa cum esti - chiar si in conditiile in care esti nedrept fata de El.

| Hombre a răspuns (pentru martzian):

"Cronici 15:13~13 si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie."
Si tu zici ca, "Dumnezeu te iubeste asa cum esti - chiar si in conditiile in care esti nedrept fata de El."
Flegme, de fapt Dumnezeu va cere sa ucideti.

| Crâstoşelul a răspuns (pentru martzian):

rolling on the floor))))).

| Inferno explică (pentru martzian):

In mod normal nu ti-as mai comenta la nici-un raspuns si nici nu le-as mai citi, pentru ca nu sunt genul care sa cerseasca o polemica. Daca nu esti dispus sa-ti sustii punctul de vedere cu argumente atunci nu mai raspunde.

Intrebare: Prin ce anume sunt "nedrept fata de El"?

Lasa intrebarea asta, poate e stupida, eu am vrut sa postez doar linckul. De ce? Pur si simplu eram curios. Nu este nici-o intrebare adevarata in postarea mea.
Astept un raspuns la intrebare, pentru ca eu chiar nu-mi dau seama prin ce sunt nedrept.
"Fiat lux"

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Ai dreptate. E stupida...

| martzian a răspuns (pentru Hombre):

Ai mare grija atunci...

| martzian a răspuns (pentru Hombre):

PS: Textul din 2 Cronici se refera la poporul Israel din timpul imparatului Asa. E bine sa nu te mai lasi inselat de toti zabauicii... happy

Iti dau tot capitolul, ca sa iti faci o impresie:
2Ch 15:1 Duhul lui Dumnezeu a venit peste Azaria, fiul lui Oded,
2Ch 15:2 şi Azaria s-a dus înaintea lui Asa, şi i-a zis: „Ascultaţi-mă, Asa, şi tot Iuda şi Beniamin! Domnul este cu voi cînd sînteţi cu El; dacă-l căutaţi, Îl veţi găsi; iar dacă-l părăsiţi, şi El vă va părăsi.
2Ch 15:3 Multă vreme Israel a fost fără Dumnezeul cel adevărat, fără preot care să înveţe pe oameni, şi fără lege.
2Ch 15:4 Dar în mijlocul strîmtorării lor s'au întors la Domnul, Dumnezeul lui Israel, L-au căutat, şi L-au găsit.
2Ch 15:5 În vremile acelea, nu era linişte pentru cei ce se duceau şi veneau, căci erau mari turburări printre toţi locuitorii ţării;
2Ch 15:6 un popor se bătea împotriva altui popor, o cetate împotriva altei cetăţi, pentrucă Dumnezeu le turbura cu tot felul de strîmtorări:
2Ch 15:7 voi dar, întăriţi-vă, şi nu lăsaţi să vă slăbească mînile, căci faptele voastre vor avea o răsplată."
2Ch 15:8 Dupăce a auzit aceste cuvinte şi proorocia lui Oded, proorocul, Asa s-a întărit şi a îndepărtat urîciunile din toată ţara lui Iuda şi Beniamin şi din cetăţile pe cari le luase în muntele lui Efraim, şi a înoit altarul Domnului care era înaintea pridvorului Domnului."
2Ch 15:9 A strîns pe tot Iuda şi Beniamin, şi pe cei din Efraim, din Manase şi din Simeon, cari lociau printre ei, căci un mare număr dintre oamenii lui Israel au trecut la el cînd au văzut că Domnul, Dumnezeul lui, era cu el.
2Ch 15:10 S'au adunat la Ierusalim în luna a treia a anului al cincisprezecelea al domniei lui Asa. În ziua aceasta,
2Ch 15:11 au jertfit Domnului, din prada pe care o aduseseră: şapte sute de boi şi şapte mii de oi.
2Ch 15:12 Au făcut legămînt să caute pe Domnul, Dumnezeul părinţilor lor, din toată inima şi din tot sufletul lor;
2Ch 15:13 şi oricine nu căuta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie bărbat fie femeie.
2Ch 15:14 Au jurat credinţă Domnului, cu glas tare, cu strigăte de bucurie, şi cu sunet de trîmbiţe şi de buciume;
2Ch 15:15 tot Iuda s-a bucurat de jurămîntul acesta, căci juraseră din toată inima lor, căutaseră pe Domnul de bună voia lor, şi-l găsiseră. Şi Domnul le-a dat odihnă de jur împrejur.
2Ch 15:16 Împăratul Asa n-a lăsat nici chiar pe mamă-sa Maaca să mai fie împărăteasă, pentrucă făcuse un idol Astartei. Asa i-a dărîmat idolul, pe care l-a făcut praf, şi l-a ars lîngă pîrîul Chedron.
2Ch 15:17 Dar înălţimile tot n'au fost îndepărtate din Israel, măcar că inima lui Asa a fost în totul a Domnului în tot timpul vieţii lui.
2Ch 15:18 A pus în Casa lui Dumnezeu lucrurile închinate Domnului de tatăl său şi de el însuş: argint, aur şi vase.
2Ch 15:19 N'a fost niciun război pînă la al treizeci şi cincilea an al domniei lui Asa.

| martzian a răspuns (pentru Crâstoşelul):

E drept, tastez cu un deget ridicat. Cum ti-ai dat seama? happy

| Crâstoşelul a răspuns (pentru martzian):

Cu talent.

| Hombre a răspuns (pentru martzian):

Toate aceste indemnuri sunt din biblie, iar voi sustineti ca biblia e scrisa sub inspiratie divina. Are vreo scuza acest indemn la crima indiferent in ce context e abordat?

| Inferno explică (pentru martzian):

Imi pare rau, de doi ani de cand ma aflu am cam epuizat subiectul, numai genul acesta de intrebari mai pot fi postate.

| martzian a răspuns (pentru Hombre):

Crima implica incalcarea legii. Asta era Legea, deci nu vobim de nici o crima! Plata pacatului este moartea - tocmai de aceea si-a dat Isus viata.

Probabil nu ai inteles ca Dumnezeu chiar ia pacatul in serios si tocmai de aia nu esti multumitor... Nu am obligativitatea de a prezenta nici un fel de scuze in fata ta si nici Dumnezeu nu ti le datoreaza. Totusi, daca gandesti si citesti Biblia, le vei intelege.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Observ. Totusi, nu pari deloc multumit de eforturi si nici de rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aiurea. Eu pe la 7-9 ani am început să o ard pe religie, să văd cu ce se mănâncă, până atunci mă jucam, și mulțumire sau nu, acum nu mai cred în nimic. Deci nu e nevoie să-i umpli capul copilului cu povești, la masă, despre nu știu cine, lasă-l să se joace, să călărească mustangi cu coarne, și orice ar vrea el(e mic, are nevoie de libertate, să experimenteze de toate). când va crește mare își va alege ce vrea el să facă, dar deja e clar, dacă părintele nu prea stă cu isus la un pahar de vin, nici copilul nu va avea nevoie de asta.
Pe de ată parte:O lume fără babalâci cu o carte-n mână și cruce-n alta ar arăta frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum stii, asa ii crestem si se vede cum arata lumea.fiindca toti n-ii crestem asa, cu mici exceptii.

| Buresbista123 a răspuns:

Naspa videoul, e prost facut mie nu mi a placut, ma sacaie, dar ideea-promovarea devarului si nu a minciunilor, nu indoctrinarea si nu abuz psihic asupra copiilor prin religii-suna foarte bine

| albaKiara a răspuns:

M-am uitat la comentarii si mi-a sarit inima din piept! E oribil sa vezi atati atei la un loc sad sad sad sad sad

| HueyFreeman a răspuns (pentru albaKiara):

Iti sugerez sa nu te duci in Suedia, Danemarca, Norvegia sau Japonia.

| albaKiara a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nici nu ma gandesc tongue

| Tomanecre a răspuns (pentru albaKiara):

Dar din ce cauza soro?
Nu este mai oribil sa vezi atatia nestiutori la un loc, adica nestiutor=credinciosi care nu STIU nimic, dar cred totul asa a proasta?

| HueyFreeman a răspuns (pentru albaKiara):

Bun, nu vreau sa fi expusa la atata civilizatie.

| albaKiara a răspuns (pentru Tomanecre):

Frate,pentru ca tu stii tot nu? Esti ateu deci stii tot nu-i asa?
Eu sunt o pisica deci trebuie sa fugaresc un soricel la fiecare enervant episod nu?
(nu ma baga in seama, am luat virusul Trivia si Amuzante)

| Tomanecre a răspuns (pentru albaKiara):

Nu stiu totul, dar ma documentez serios ca sa stiu ceea ce ma intereseaza!
Credinciosii stiu absolut totul, pentru ca gasesc raspunsuri la absolut toate lucrurile bazati doar pe credinta din sufletul lor!
De ex., din ce cauza ploua?
Ca asa vrea Dumnezeu.
Din ce Cauza fulgera?
Va asa vrea Dumnezeu!
Si tot asa la infinit, pina ajungem in rahat, adica cea mai inapoiata tara din Europa, din cauza ca suntem poporul cel mai intunecat la minte!

| albaKiara a răspuns (pentru Tomanecre):

Cu chiar cel mai intunecat...

| albaKiara a răspuns (pentru albaKiara):

Nu*

| Mădă0611 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Mie mi-a dat ignore, deci nu pot sa-i raspund, trimite-o in Filipine, sa isi arate si ea iubirea fata de dumnezeu. love struck

| Tomanecre a răspuns (pentru albaKiara):

Ba chiar cel mai intunecat popor din Europa in absolut toate privintele!
Si asta din cauza ca Statul roman va vrea prosti ca sa va fure mai bine si raspunsul pentru ce va baga in cap religia ti-l da chiar Eminescu:

Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?

| albaKiara a răspuns (pentru Tomanecre):

Nu sunt catolica deci nu ascult biserica Catolica.Eu ascult de Dumnezeu, de Maica Domnului si de Mantuitorul nostru Iisus Hristor nu de bogati ce se cred crestini.

| Tomanecre a răspuns (pentru albaKiara):

Este suficient de rau ca asculti de Biserica Crestina oricare ar fi aceasta!
Tu nu asculti de Dumnezeu ci in calitate de crestin CALCI in picioare Legile lui Dumnezeu si o faci pentru ca Dumnezeul caruia tu i te inchini este Dumnezeul Veacului Acesta, adica Dracu.
Tu poti spune ca assculti de Dumnezeu doar daca urmezi Legile Lui din Torah, ceea ce la crestini nu este cazul!
Tu nu crezi nici in zeita Ashera, mama lui Dumnezeu ci crezi intr-o fecioara care a nascut un copil in urma relatiei sexuale pe care a avut-o cu soldatul roman Tiberius Abdes Pandira. si astfel spun contemporanii ca a venit pe lume Isus. Chiar numele lui Isus in limba sa materna, adica Yehoshua, spune clar ca Yahwe este singurul Mantuitor, pentru ca asta inseamna traducerea numelui lui Isus. In plus de asta in Biblie la Isaia 43.11 te poti convinge cum INSUSI Dumnezeul spune ca El este singurul Mantuitor!
Asa ca fata draga, faci o mare greseala ca iti calauzesti viata dupa ceva ce NU Stii si nu cunosti, ca vei cadea victima sarlatanilor de preoti care iti vor doar banii, fara sa ceara bani de la Atotputernicul pe care-l slujesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Japonia? Eu stiam ca tara acea este predominata de Budhism.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar. Numarul de necredinciosi este mai mare decat cel de budisti. Iar marea majoritate a budistilor sunt nepracticanti.

| kira30 a răspuns:

Uite asa ar arata lumea.
http://www.youtube.com/watch?v=qO9IPoAdct8
Uita-te la tot.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Daca toti ne-am creste copiii asa,lumea se va autodistruge singura,iar acest lucru se vede in fiecare zi, deoarece santem influentati de televizor, computer si invatam sa facem doar raul fara sa mai tinem cont de principii pe care Biblia le contine si ne-ar face viata mai buna. Copiii crescuti fara Dumnezeu nu vor mai asculta de noi parintii, unii vor devenii homosexuali, lesbience, drogati, betivi, criminali, violatori...
Acestia sant copiii pe care ii doriti?

| Crâstoşelul a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Copilă, dacă educăm copiii când se nasc şi în timp ce sunt în creştere, asigură-te că nu se vor droga, sau altceva.

Şi este normal să fi homosexual. Care este problema?

Şi din ce ai scris mai sus, am înţeles că voi faceţi bine şi nu furaţi de frică de Dummnezeu. Ei bine, fetiţo, noi, ateii facem bine şi nu furăm, pentru că aşa este uman.

| Tomanecre a răspuns:

Muult mai normala decat acum!

| VladLungu a răspuns:

Nu vad pe nimeni ca isi cresca copiii asa.