| TrăieşteClipa a întrebat:

Iata ce zice preotul in timpul ritualului de nunta crestin!

„Marit sa fii, mire, ca Avraam, binecuvantat sa fii ca Isaac, sa te inmultesti ca Iacov, umbland in pace si lucrand in dreptate poruncile lui Dumnezeu

Si tu, mireasa, marita sa fii ca Sarra, sa te veselesti ca Rebeca, sa te inmultesti ca Rahela, veselindu-te cu barbatul tau si pazind randuielile Legii, ca asa a binevoit Dumnezeu."

Doar ca Avraam a fost casatorit cu sora-sa Sara.
Sara a pacticat la 65 de ani prostitutia cu Faraon si o incercare dupa aceeasi tehnica cu Abimeleac.
Oricum era stearpa, deci Avraam nu-si facea prea multe griji.
Cert este ca dupa aceea proxenetul Avraam a devenit bogat.
Nu mai zic că era codoaşă pentru Avraam, i-a dat slujnica egipteana lui Avraam „să intre la(în) ea"…
Rebeca, îl instiga pe Iacob să-şi înşele tatăl; Rahela hoaţă, idolatră, codoaşa pentru soţul său.
Isaac spunea despre nevasta-sa, Rebeca, că-i soră-sa.

Este adevarat sau nu am inteles sensul spiritual?

Răspuns Câştigător
| DonaldTrump a răspuns:

Adica daca nu avem surori frumoase noi o sa fim niste jerpanosi? laughing

Hai ca ma duc sa ii pun fratelui meu fusta poate se indura si de mine Yahwe

6 răspunsuri:
| 熊Panda熊 a răspuns:

Dumnezeu se reveleaza putin cate putin, pana cand omul sau umanitatea il poate intelege. De exemplu, nu poti sa-i spui unui om de acum 4000 de ani sa isi iubeasca dusmanii cand e inconjurat de pagani care abia asteapta sa-l calce in picioare. Era o lume stricata. Adica, nu-mi amintesc asa bine povestea, dar gandeste-te ca Dumnezeu trimite la Lot ingeri sa-l scape, iar oamenii incercau sa-i violeze pe ingeri... deci, ce iubire sa revelezi in situatii din astea? Nimeni nu te-ar asculta si ai fi considerat nebun, si ai fi calcat in picioare, si s-ar duce toata revelatia pe apa sambetei.
Avraam incerca sa faca cat ii cerea Dumnezeu.
Plus ca legea impotriva incestului si a adulterului a fost data doar in timpul lui Moise.
Daca ai comentarii rautacioase, tine-le pentru tine.

| TrăieşteClipa explică (pentru 熊Panda熊):

Eu acum citesc Vechiul Testament.Asa am inteles pana acum.Dar merg mai departe.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Vezi ca insusi Avraam zice catre Sarra, cand merg in Egipt : "Ştiu că eşti femeie frumoasă la chip.
12. De aceea, când te vor vedea Egiptenii, vor zice: "Aceasta-i femeia lui! Şi mă vor ucide pe mine, iar pe tine te vor lăsa cu viaţă.
13. Zi deci că-mi eşti soră, ca să-mi fie şi mie bine pentru trecerea ta şi pentru trecerea ta să trăiesc şi eu!" (cap. 12 )
Deci, se vede ca oamenii erau foarte rai.
Si apoi, cand afla faraonul ca Sarra e sotia lu Avraam, i-o da inapoi.
Si cu Abimelec la fel, insa pe Abimelec il instiinteaza Dumnezeu si nu pacatuieste cu ea.
Chiar, intr-adevar, Avraam zice ca Sarra ii e sora din tata, dar, cum spuneam, legea impotriva incestului nu era data.
Lot era inconstient ca s-a culcat cu fiicele lui (era batran si beat).

| milan9 a răspuns:

Minti fara simt de raspunderepentru ca lucrurile stau TOTAL DIFERIT de modul fals in care le-ai prezentat tu... sad

Lui Avraam i-a fost teama pentru viata lui de aceea i-a spus regelui egiptean despre sotia lui cum ca i-ar fi sora... Se temea ca nu cumva regele il va ucide pentru a ramane cu ceea care ii era de fapt sotie! thinking

Sfatul cel mai indicat ar fi sa nu mai blufezi in stilul acesta... Tu stiai detaliile intamplarii dar ai vrut sa le prezinti fals crezand ca ti-ar putea fi favorabile cu ceva. thinking Poate doar spre pierderea mantuirii. sad

| TrăieşteClipa explică (pentru milan9):

A incercat aceeasi tehnica si cu Abimelec.
A obtinut foloase materiale de la amandoi
pe "frumusetea" surorii sale.
Nimeni nu-ti da nimic gratis, sa fim seriosi.
Faptele raman oricat de mult au incercat sa indulceasca povestirea lor.
Cum poti deveni bogat daca ai o sora frumoasa?
Chiar esti atat de naiv?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vrei sa spui ca Avraam,parintele multor popoare, era de fapt un mincinos si un las? Nu pot sa cred!
Asa, si ce daca a pus-o pe Sara da minta, ei i-ar fi placut ca el sa moara? Si ce daca a lasat sa fie luata la harem, ei nu i-a placut sa fie iubita faraonului? Mai sa fie, nu mai recunoastem valorile!