| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zeul iudeu le-a ''incuiat'' pantecele roabelor lui Abimelec din cauza lui Sara? Se stie ca Avraam i-a zis lui Abimelec ca Sara e sora lui. Asa cum ii zice Avraam si faraonului

1 răspuns:
| IMPERO a răspuns:

Din ceea ce spune Biblia, se vede ca "Dumnezeu" a pedepsit pe Abimelec, intervenind prin ceva mijloace de anticonceptie, asupra femeiilor din casa lui, ca sa nu poata ramane gravide. Motivul pedepsei este absurd si neclar deoarece "Dumnezeu" ii spune lui Abimelec ca stie ca a lucrat cu inima curata si de aceea nu a ingaduit sa se atinga de Sara.