| EmaS a întrebat:

Iata un exemplu de om care este pastor si in acelasi timp isi ia doctoratul in Filozofie.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v= L_3al4DDm1s#t=1004
Religia si filozofia se pot imbratisa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asa lucreaza cuvantul si duhul sfant, si asa doreste Dumnezeu tatal pentru oameni.numa ca trebuie sa mai vrea si omul. daca omul e impietrit, si incapatanat si indaratnic ma tem ca nu se poate.si daca are ochelari de cal, nici atat nu se poate.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce tratezi cu sectantii?

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pentru ca asculta de Dumnezeu nu de oameni rai ca tine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Daca nu iubesti pe cel de langa tine pe care il vezi, nu ai cum sa-l iubesti pe Dumnezeu pe care nu-L vezi, inseamna ca esti o mincinoasa, daca stii sa provoci de ce nu raspunzi la intrebarea pusa de mine, inseamna ca nu ai pic de logica

35 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Bineinteles. Poti trata filozofia din perspectiva religioasa, precum Sf. Augustin sau Sf. Toma d'Aquino, sau religia din perspectiva filozofica, precum Ficino sau Pico della Mirandola.

| usuk a răspuns:

Chiar acel individ, v. pustan spune la exact minutul 5:50 ca filozofia l-a indepartat de dumniezau; si mai tarziu spune ca faptul ca a citit multe carti, l-a indepartat de dumniezau[observati cata indobitocire, {pardon, vladimir pustan spune adevarul} si felul cum el singur recunoaste acest lucru; ce pot eu deduce din asta? ca daca citim multe carti ajungem in iadu'; ca nu mai trebuie sa citim nimic-exceptie biblia-, si ca trebuie sa ramanem prosti toata viata? adica sa raman*, sa raman prost toata viata?]

| RAY a răspuns:

Oamenii cu vila si masina ce legatura au ei cu iisus? ma voi degeaba cititi biblia daca nu invatati nimic din ea

| Mădă0611 a răspuns:

Dap, pentru ca filosofia e doar abureala, exact ca religia. laughing

| zurick a răspuns:

Nu sunt multi si totusi exista :-D
Cel mai mult mi-a placu de la 7.10

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa si ce mare branza a facut? tot sectant ramane adica tot la iad merge

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tu te duci in iad cu rautatea si discriminarea ta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Iar te-ai suparat, de ce?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Dracii nu te lasa sa dormi, lumina de la ierusalim e omeneasca, bravo, e cel mai bine un perete alb? ia spune-mi unde va botezati voi, in lighean? de ce si la ce varsta?

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

In acelasi mod in care a facut-o si Domnul Isus. In apa curgatoare la varsta maturitatii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

De ce a facut la 30 de ani si nu la 20 sau la 18? e o problema de logica, dar unde nu e nici Dumnezeu nu cere!

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pentru ca un bebe mic habar nu are ce i se intampla.Il bagi in apa si il scoti ud.
a, si logica era asta ca nu trebuie sa astepti 30 de ani? laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Dar de ce s-a botezat Hristos la 30 si nu la 20, asta e intrebarea de logica? cine se boteza matur se boteza cu toti ai casei, deci erau si prunci, la ortodocsi nasul marturiseste pentru copil

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Bebe mic e pleonasm

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Unde scrie ca nasul va da socoteala in locul copilului? Stiu ca e pleonasm, dar am subliniat pentru tine!

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Este obligatoriu daca se boteaza unul si celalalt sa devina crestin, indiferente de opinia lui?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

N-ai raspuns la intrebare

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Asa era atunci, cred ca de aceea au rezultat si sectele ca unii n-au fost chiar credinciosi, exact ca si evreii in vechiul testament

| ManStrong a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Lumina de la Ierusalim e cea mai mare inselaciune a bisericii ortodoxe in zilele noastre.
Sa nu mi spui ca nu stiu ca eu locuiesc linga Ieusalim.
Si noi stim cer se petrece acolo.
Dar daca voi vreti sa va lasati orbiti, mergeti mai departe.
Oricum aveti si moaste care va insotesc pe drum.
Cit priveste botezul poate mai ai multe de invatat.

| ManStrong a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Da un document biblic

| ManStrong a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Am un prieten in Hunedoara care e Bebe si are peste 40 de ani.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru ManStrong):

Din ce secta te tragi?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru ManStrong):

Asa si?

| ManStrong a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Eu nu am nici o legatura cu sectele ca sa ma trag din vreuna.
Eu sint din secta din care facea parte si Isus atunci cind traia.El mergea la Ierusalim de 3 ori pe an la sabatori.
Stii tu care sint alea?
El mergea in Sabat la Sinagoga, stii tu ce e acela?
El respecta Legea lui Dumnezeu, stii tu care e aceea?

| oprescudorin11 a răspuns:

Niciodata. Filozofia este o gandire libera, religia este dogma.Totusi este obiceiul ca cei luminati din chiar ortodoxie sa cunoasca aprofundat si filozofia pentru a o putea combate. Se stie ca au fost cateva sinoade pri primul mileniu in care teozofii au stabilit ca nu are ce cauta filozofia in religie (daca-mi amintesc a fost un scandal la al 2-lea sinod legat de arieni-cei ce afirmau filozofia plato-aristotelica).
Deci nu se pot imbratisa, dar ca sa nu se imbratiseze, trebuie sa se cunoasca una pe alta profund. E ca intre baieti si fete...

| ErrorFound a răspuns:

Da, dar doar partea fara logica a filozofiei.

| ManStrong a răspuns:

Am vazut reportajul mai demult si tot incerc sa iau legaura cu el sa vad de unde a inteles el ca oamenii vor merge in cer, din Biblie saa din filozofie? Ca in acest caz nici Biblia nu o pricepe si nici filozofia n o sa i foloseasca.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Cunosc si eu un preot, care e si inginer, si preot.

| Strikey a răspuns (pentru Strikey):

Iata un exemplu...

| EmaS explică (pentru Strikey):

Care este Religia si care este Filozofia?