| tudorlascu a întrebat:

Icoana e tablou?

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Da, e un tablou. Nici o icoana nu e la fel cu alta. Moise a avut un model foarte clar primit de la Dumnezeu cand a construit tabernacolul. Moise nu a facut mai multe feluri de tabernacole. Dumnezeu nu a dat la nimeni vreun model dupa care sa-i faca vreo icoana sau vreun tablou.

4 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

E un mod de a face bani de pe urma oamenilor care nu gandesc in intregime.

Răspuns utilizator avertizat
| LOVW a răspuns:

Cuvântul icoană vine din grecescul,, εικον,,- imagine, reprezentare.
Icoana e o imagine cu tentativă de a asemăna chipul unui sfânt sau a Mântuitorului.
Evangheliștii nu au descris înfățișarea lui Iisus, ci doar caracterul ( un fel de biografie ).
Probabil din acest motiv nu au scris despre înfățișarea Lui, ca nu cumva să se facă o icoană.
Spun aceasta pentru că Biblia nu admite închinarea la icoane:
S-au fălit că sunt înţelepţi şi au înnebunit,
şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare. ( Romani 1:22-13 )
Voi v-ați apropiat și ați stat la poalele muntelui. Muntele era aprins, și flăcările se ridicau pana în inima cerului. Era întuneric, nori și negura deasa. Și Domnul v-a vorbit din mijlocul focului; voi ați auzit sunetul cuvintelor Lui, dar n-ați văzut niciun chip, ci ați auzit doar un glas. (...) Fiindcă n-ați văzut niciun chip în ziua când v-a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheați cu luare aminte asupra sufletelor voastre
ca nu cumva sa va stricați și sa va faceți un chip cioplit sau o înfățișare a vreunui idol sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei,
sau chipul vreunui dobitoc de pe pământ sau chipul vreunei păsări care zboară în ceruri,
sau chipul vreunui dobitoc care se târăște pe pământ sau chipul vreunui peste care trăiește în apele dedesubtul pământului.
Veghează asupra sufletului tău, ca nu cumva, ridicându-ți ochii spre cer, și văzând soarele, luna și stelele, toată oștirea cerurilor, sa fii târât sa te închini înaintea lor și sa le slujești: căci acestea sunt lucruri pe care Domnul Dumnezeul tău le-a făcut și le-a împărțit ca sa slujească tuturor popoarelor, sub cerul întreg. (...) Vegheaţi asupra voastră, ca să nu daţi uitării legământul pe care l-a încheiat cu voi Domnul, Dumnezeul vostru, şi să nu faceţi vreun chip cioplit, nici vreo înfăţişare oarecare, pe care ţi-a oprit Domnul, Dumnezeul tău, s-o faci.
( Deuternonomul 4:12-23 ).
Şi acolo veţi sluji unor dumnezei care sunt o lucrare făcută de mâini omeneşti, de lemn şi de piatră, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să mănânce, nici să miroasă.
Deut 28:64; 1 Sam 26:19; Ier 16:13; ** Ps 115:4; Ps 115:5; Ps 135:15; Ps 135:16; Isa 44:9; Isa 46:7;
Pacea Domnului

| tupu13 a răspuns:

Nu ba