| tymo20 a întrebat:

Ii este permis un musulman sa spuna rugaciuni crestine, avand in vedere ca se roaga tot la Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Nu, indiferent de tipul rugaciunii si indiferent de gradul de asemanare cu orice rugaciune de-a lor.

| iurii75 a răspuns:

Nu, ci zic că lucrurile pe care le jertfesc naţiunile le jertfesc demonilor, şi nu lui Dumnezeu, iar eu nu vreau ca voi să fiţi în părtăşie cu demonii (1 corinteni 10:20)

| amelicika a răspuns:

Nu.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

In fata lui Dumnezeu este permis.
In fata oamenilor,musulmani bineinteles,nu prea e bine.
Acum, eu nu stiu exact la ce fel de rugaciuni te referi.Pot fi:
-rugaciuni recitate. (fara traire spirituala)
-rugaciuni spuse de tine. (care iti pune inima la lucru, cu trairi spirituale, rugaciuni implinite)
Dar, intru deja in alt subiect. Sper ca intelegi.

| tymo20 explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Ma refer la rugaciuni spuse de mine, cu traire spirituala.

| RAY a răspuns:

Nu exista rugaciuni crestine sau mulsulmane

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Ei il percep pe Dumnezeu (Allah) altfel, intr-un mod mai primitiv (unul singur), cum credeau si Evreii pana la Venirea lui Hristos.

Noi insa credem si ne rugam lui Dumnezeu Intreit in Persoane si Unic in Fiinta; Tatal, Fiul si Sfantul Duh (aceasta fiind o taina revelata).

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru tymo20):

Dar ce are daca o faci?
Cica s-a descoperit o Evanghelie in care Iisus/Isus profetea venirea lui Mohamed pe Pamant.
Cauta pe internet, se numea parca "Evanghielia lui B...".
Ceva cu "B" parca.

| tymo20 explică (pentru RAY):

Sa vorbesc cu un ateu e acelasi lucru sa vorbescc cu usa.

| RAY a răspuns (pentru tymo20):

Ce legatura are asta cu intrebarea ta, parca isus vb de iubirea de aproapele tau

| tymo20 explică (pentru RAY):

Eu imi iubesc aproapele, dar cel ce se crede superior celorlalti doar pentru ca este ateu nu imi este aproape.

| RAY a răspuns (pentru tymo20):

Isus vindeca si bogati care erau superior lui material, ateii nu se cred superiori crestinilor din contra egalitatea este cea ce vrem

| secretul13 a răspuns:

Musulmanii nu se roaga la Dumnezeu, ci la Alah (alt ''dumnezeu''), iar raspunsul la intrebarea ta este : NU.