| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema. Tatal meu e musulman( nu stiu cum se scrie) si mama e crestina. Ce religie sunt? Sunt religia tatalui? Mama mi-a zis de mult ca sunt musulman dupa tata, si cand voi fi mai mare gen 20 o sa pot sa fiu crestin. Intrebarea mea e:
Am voie sa fiu crestin in interior, dar pe exterior sa fac rugaciuni musulmane? Fac si rugaciuni crestine mai des, dar cand vad pe tatal meu ca face mi se pare nepoliticos sa nu fac si eu. Funda dau doar cand sunt 2 raspunsuri.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate te va lamuri un verset din Noul Testament, in care Iisus Hristos spune:
"Nimeni nu poate sa slujeasca la doi domni, caci sau pe unul il va uri si pe celalalt il va iubi, sau de unul se va lipi si pe celalalt il va dispretui; nu puteti sa slujiti lui Dumnezeu si lui mamona."
Deci, nu poti sa fii si crestin si musulman!
Trebuie sa alegi daca vrei sa te mantuiesti sau nu, daca vrei sa fii crestin sau nu.
Mantuire in afara de crestinism nu exista, fiindca spune Iisus Hristos, Domnul si Dumnezeul nostru;
" Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine." (Ioan 14, 6)
"Cine nu este cu Mine este impotriva Mea si cine nu aduna cu Mine risipeste." (Matei12, 30)

Deci, nu poti fi si cu Allah si cu Dumnezeu! Daca aduni cu Allah, risipesti si il pierzi pe Hristos.

Nu exista decat un Dumnezeu in Treime inchinat: Tatal si Fiul si Sfantul Duh, Treimea cea de-o Fiinta si nedespartita.
"Toti dumnezeii neamurilor sunt draci, iar Domnul cerurile a facut" (Psalmul 95, 5)
Oricat de greu ti-ar fi sa accepti asta, daca te rogi lui Allah, te rogi la drac.
Nu exista decat un Dumnezeu, caruia i se roaga crestinii ortodocsi "in Duh si in Adevar". (Ioan 4, 24)

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai un pic, musulmanii nu cred in Dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Nu. Ei, de fapt, nici nu cred ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu. Daca ei spun ca Allahul lor e Dumnezeu, se insala, fiindca cine tagaduieste pe Fiul, tagaduieste si pe Tatal.

I Ioan 2:23 Oricine tagaduieste pe Fiul nu are nici pe Tatal; cine marturiseste pe Fiul are si pe Tatal

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa fii crestin citeste Biblia si vei intelege ce trebuie sa faci cand vei fi mare.Esti de apreciat ca vrei acest lucru, pentru ca putini tineri sunt preocupati de lucruri spirituale.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dupa putinile mele cunostinte copiii mulsumanilor iau credinta acestora.
Daca in familia voastra e mai libertina poti alege religia care te reprezinta cel mai bine! Studiaza bine si alege.
La fel de bine poti sa nu ai nicio religie daca nu crezi in princiile acestor religii.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Stiu asta dar, vreau sa fiu crestin, am voie sa fac rugaciuni musulmane cu tatal meu? Altfel el va afla ca eu vreau sa fiu crestin.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru TiberiuFasole):

Nu cred! Ori mulsuman ori crestin!
Vrei sa spui ca il,, tradezi'' pe tatal tau daca faci rugaciuni crestine?
Daca tatal tau tine la tine, isi va calca pe principii si te va lasa sa alegi
Pe de alta parte cred ca esti inca micut si inca nu stii cum si ce sa alegi.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da dar, tata nici nu stie ca mama e crestina.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru TiberiuFasole):

E ciudat... parintii tai nu sunt cununati religios?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci spune-mi de ce vrei neaparat sa fi crestin?
Parerea mea e ca religia nu conteaza ( pana la urma zeul crestin e acelasi cu cel musulman, da sunt variatii, dar originea e aceiasi), ceia ce conteaza e sa fi cati poti fi de bun, tolerant cu ceilalti si credintele lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu esti ce religie vrei tu sa fi prietene de aia esti o fiinta rationala nu? ca sa poti sa ai puterea sa alegi.

| Anaconda3 a răspuns:

Copiii au voie sa fie ce vor cand sunt mari pot sa isi aleaga religia dar pana atunci el poate sa fie ori musulman ori crestin ce vrea el si cand o sa fie mare poate sa isi schimbe religia

| Anaconda3 a răspuns:

Cam pe la 31 de ani

| Bolinski a răspuns:

Nu are relevanță ce religie ești. Este alegerea ta personală și poți face ce dorești fiindcă este dreptul tău. Poți să fi creștin, musulman, budist, ateu sau să te rogi la un ghem de ață. Rezultatul final va fi același.

Nu trebuie să consideri că îți insulți unul din părinți dacă nu faci parte din religia lor. Se uită prea des că și copilul, indiferent de vârstă, are drepturi și nu trebuie să urmeze orbește ideile părintelui ca și cum ar fi sclavul lui personal.