| Silwian a întrebat:

Iisus a fost Evreu?

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ds

| Holiday a răspuns:

Sunt 3 variante:
1.Conform povestii, e pe jumatate evreu. Ma-sa evreica, tac-su spiridus.
2.Gurile rele spun tot ca ar fi fost tot pe jumatate evreu, copil din flori. Ma-sa evreica, tac-su un soldat roman.
3.Luind in considerare ca prima varianta trebuie sa fii tembel s-o crezi, iar a doua posibil sa fie doar un "rautacism" la adresa celor care cred prostiile din prima varianta, probabil ca Isus totusi e 100% evreu, fiind copilul Mariei si al lui Iosif. Ca a fost conceput inainte sau dupa casatorie, sunt detalii fara relevanta pentru intrebare.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru Holiday):

Intr-o buna zi, Domnul la care ii slujesc o sa îți judece răspunsul asta dacă nu te schimbi.
habar nu ai ce spui
Cum exista vrăjitorie, blesteme, fantome etc; așa exista și binecuvântări și mai presus de toate Dumnezeu
Care o sa judece lumea după faptele sale

| Holiday a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

"Cum exista vrăjitorie, blesteme, fantome etc; așa exista și binecuvântări și mai presus de toate Dumnezeu"

Exact asa, da. Ai uitat de pisici negre, marti 13 si capacul cu 6 ochi.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru Holiday):

Alea is superstitii
Nu toate s adevărate

| CostinAlamariu a răspuns:

Etnic da

| Werrich a răspuns:

Pai daca il chema YESHUA, normal ca era evreu. Fecioara Maria se numea Myriam, nume evreiesc, pe Iosif il chema Yosef, nume evreiesc. Li s-au europenizat numele ca sa ajute mai usor la evanghelizare.

| Holiday a răspuns (pentru Werrich):

De fapt povestea afirma ca este corcitura de evreu cu spiridus.
Iosif cica era tatal lui vitreg.

| Panamax a răspuns:

S-a nascut si a murit evreu.
Se pare ca nu si-a schimbat religia si nu a dat de inteles ca ar vrea s-o faca.
Evreii nu dau 2 bani pe crestinism.

| iurii75 a răspuns:

E unicul lucru care te frământă?

| Irinel15123532 a răspuns:

S-a nascut intr-o familie de evrei, intr-adevar.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Da, Hristos a fost evreu dupa trup. Scrie in Epistola catre Romani, capitolul 9, 5. Dar Hristos este si "Dumnezeu peste toate, binecuvantat in veci. Amin!" Daca mantuirea este din evrei, asa cum ii spune Hristos samarinencei la fantana lui Iacov, atunci si Mantuitorul trebuia sa vina tot din evrei. Ca Iisus Hristos este Mantuitorul, a fost vestit chiar de Arhanghelul Gavriil dreptului Iosif, logodnicul Sfintei Fecioare Maria:
"Ea va naşte Fiu şi vei chema numele Lui: Iisus, căci El va mântui poporul Său de păcatele lor". Matei 1, 21

| h379m3973423 a răspuns:

Păi S-a încarnat acolo și este din sămânța lui David deci... da?

| AndrElle a răspuns:

Nu.

| User252426 a răspuns:

Nu există Iisus