| Meme10Memu a întrebat:

Iisus a spus "nu am venit sa aduc pacea ci sabia". Cei ce urmeaza pe Iisus duc o viata chinuita. Cum se face ca si dupa doua mii de ani Iisus chinuie oameni?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

NU!
Sabia este arma, DAR
Arma nu este totdeauna sabie!

Arma poate fi si buzduganul, sulita, arcul, catapulta (din armele vechi, DAR si VORBELE pot fi arma (ofensiva sau defensiva).
Ceea mai buna arma ai tuturor timpurilor a fost, este si va fi CACIALMAUA - daca stii sa-l folosesti. happy

52 răspunsuri:
| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Daca dumnezeu l-ar fi iubit pe satan acest satan ar fi ajuns printre cei mai devotati ingeri ai lui dumnezeu. Iata ce spune satan ""un om poate să fie drept în faţa lui Dumnezeu? O făptură omenească este ea curată înaintea Celui ce a zidit-o? Dacă El nu se încrede în slujitorii Săi şi dacă găseşte vină chiar îngerilor Săi. Cu cât mai vârtos celor ce locuiesc în locuinţe de lut, a căror obârşie este în ţărână şi pe care îi striveşte ca pe o molie.
De dimineaţă până seara sunt zdrobiţi, pier pe vecie fără să-i scape nimeni.
Mor, dar nu mor de prea multă înţelepciune". - Iov 4:17-21.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Un om oricat de rau ar fi daca dumnezeu l-ar imbrobodi cu bogatie si o femeie supersexy si draguta si cu 2 tate mari si un vagin stramt si cu un fund mare si ferm acel om ar fi printre cei mai devotati oameni ai lui dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru AnonimSuprem1):

In Univers domneste moartea adica o liniste de mormant in afara de planeta Pamant.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dumnezeu este atotputernic, nu te indoi de aceastawinking.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu sunt mai greu de convins, asta nu este nimic daca stam sa o luam asa. Nu sunt cu Dumnezeu pentru asa ceva.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Meme10Memu):

CACEALMA = inselaciune, inselatorie, pacaleala, inducere in eroare

| Meme10Memu explică (pentru Bula):

Deci Iisus a adus in lume cacealmaua si nu pacea. rolling on the floor

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Exemplul tau e valabil cand vorbim de lucruri fara vointa proprie, dar faptul ca Satan ca si noi oamenii are vointa proprie schimba totul. Noi avem ceea ce si Dumnezeu are - vointa proprie, pentru a iubi sincer dar si pentru a alege ce vrem noi sa facem. In Biblie scrie ca Satan voia sa fie ca Dumnezeu; sa-L detroneze. Satan era un inger inaintat in grad care avea parte de mare cinste dar mandria i s-a urcat la cap.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

La atotputernicia lui dumnezeu nu ar fi ajuns diavolul oricat de mult ar fi vrut. Asa ca dumnezeu putea sa-l ierte pe el si pe noi.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dumnezeu ne-a dat vointa proprie pentru a avea iubire sincera din partea noastra. Dumnezeu nu va ierta pe cineva caruia nu-i pare rau de ce a facut, de aceea nu l-a iertat pe Satan.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

De ce nu l-a batut dumnezeu pe satan ca sa se caiasca? Bataia e mai buna decat libertatea si moartea vesnica promisa lui satan.

| Ineys a răspuns (pentru danut):

Exceptii?
Deci Dumnezeu a gresit? I-a scapat ceva, o exceptie. Te auzi ce vorbesti? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Ineys):

Ce legatura are Dumnezeu cu pacatele tale pe care le adori si nu vrei sa te lasi de ele, Plata Pacatului este Moartea, unde vezi tu exceptile? A fost doar o amagire pentru pacatosi sa vedem cum se prind cu DISPERARE de pacatele lor. laughing

| Ineys a răspuns (pentru danut):

Nu ti se pare ca Dumnezeu este cam inchis la minte?
A gresit prima fiinta umana creata de el si trebuie sa sufere toti urmasii lui? Asta suna a razbunare. Ce este Dumnezeu? O fiinta omnipotenta care isi iubeste creatia sau care cauta razbunare pentru ca i-a fost incalcat cuvantul?
Ce a vrut Dumnezeu pana la urma? De ce ne-a dat liberul arbitru? Sa nu-mi spui ca nu se astepta la asta. Doar e omniscient deci stie tot ce se intampla s-a intampalt sau se va intampla, de unde rezulta faptul ca Dumnezeu stia ca pacatul stramosesc se va realiza si totusi l-a lasat sa se intample.

Daca avem liber arbitru si exista o entitate omnipotenta care poate face tot ce vrea, intrebarea este : Noi chiar avem liber arbitru sau e doar o iluzie creata de aceasta entitate? Deciziile noastre chiar ne apartin sau au fost "scrise" de la inceput de acest Dumnezeu?

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Satan a pus in mintea ingerilor faptul ca Dumnzeu e un Dumnezeu aspru care fura livertatea, ii trateaza ca pe niste sclavi si ii pedepseste pentru cea mai mica greseala. Daca Dumnzeu ii facea ceva mai rau decat alungarea sa din Rai, atunci s-ar fi adeverit ce spusese Satan, dar Dumnzeu este un Dumnzeu al Dragostei care nu supune pe nimeni cu forta.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Adam a murit incet ca noi in prezent. Ce poate fi mai rau de atat?

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Liber arbitru intr-un corp muritor in jungla de pe pamant. La ce bun asa libertate?

| danut a răspuns (pentru Ineys):

Ai ajuns sa-L judeci tu, un purice pe Dumnezeu? Chiar nu ai priceput ca asa functioneaza TOT universul? Chiar atat de ingusti la minte sunteti ca sa NU intelegeti ca orice actiune are si un efect? Dumnezeu stia ce se va intampla DAR din multimea de oameni care gandesc ca tine exista si o MINORITATE care NU gandesc ca cei ca tine ci sunt asa sum trebuie, PENTRU ACEIA Dumnezeu a facut omenirea si a dat dreptul de a alege si nu sunt putini ci foarte multi.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Nu va temeti de cei care ucid trupul ci de cei care odata cu el, ucid si sufletul."

| Ineys a răspuns (pentru danut):

Da, il judec, pentru ca eu l-am creat. Noi l-am creat. E inventia omului, a imaginatiei noastre. La fel cum e si Superman, Goku, The One Above All, etc. De ce sa nu cred in Superman?

| danut a răspuns (pentru Ineys):

"Da, il judec, pentru ca eu l-am creat."
Asta inseamnaa saa aai probleme cu "calculatoru" dar se plateste un "pret" pentru asta. Aflii la vremea potrivita.