| SaveTheNature a întrebat:

Il urasc sectantii (penticostalii,adventistii, evanghelistii) pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Raquella a răspuns:

De dragul lui Dumnezeu as renunta la tot ce am pentru a fi cu El in vesnicie.''Sectantii'' renunta la toate placerile acestei lumi ca sa Il castige pe Hristos.

40 răspunsuri:
| invicta a răspuns:

Pui niste intrebari cam copilaresti.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Fanatismul iti da putere de canibal, ai grija.S-ar putea sa muste din tine astia, odata si-o data.

| dragos9234 a răspuns:

Depinde.

| RAY a răspuns:

Pe yahve? da il neaga la greu dar se folosesc de el cum? pai apare in vt o lege sa dai a zecea parte din venitul tau biserici desigur ca textul asta nu il neaga, isus nu a spus sa dai asa ceva la vreo biserica, dar cum ipocrizia ne definieste asa bine nu ma mir, suntem niste ipociti, falsi, mincinosi, mi scarba de om doar cand ma gandesc la ce demon e

Răspuns utilizator avertizat
| C0nstantin a răspuns:

Cate secte crestine tot atatia Dumnezei. Fiecare religie crestina pupa in cur un Dumnezeu faurit de imaginatie pe placul lor.

| ManStrong a răspuns:

Nu il urasc.Dar il iubesc pe Cristos ca asta nu are pretentii.

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu neaparat,insa sigur nu inteleg ce a vrut sa exprime Sfanta Scriptura.

P.S: m-am convins singur ca papa este pagan(vezi crucea stramba, crucea intoarsa, scoicile afrodiziace, obeliscul din Vatican si multe, multe altele).

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da pe cel ortodox, ei il au doar pe al lor; pai cum ai vrea sa se mai lupte diavolul cu ei daca sunt atat de inselati incat spun ca sunt iertati si ii are in gheare; mi-a spus o adventista ca atunci cand era la ortodocsi barbatul bea, fuma, injura, o batea dar de cand a trecut la ratacire era cel mai bun om de pe pamant. Intrebare daca unul se aliaza cu tine il mai bati, il mai certi, la ce sa consume dracul munitia pe unul care e deja mort?

| MMihai a răspuns:

Il urasc sectantii (penticostalii, adventistii, evanghelistii) pe Dumnezeu? ==
De unde ai scos asta?

| Raniia a răspuns (pentru RAY):

Ti-e scarba de om, tu ce esti, nu esti om?

| kiv1990 a răspuns:

Pai eu am crescut inconjurat de baptisti(cu toate ca nu sint) si judecind dupa viata lor si a ortodocsilor pot cu certitudine sa afirm ca ortodocsii il dispretuiesc pe El mai mult decit ceilalti

| neaivan a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Un raspuns de milioane!

| milan9 a răspuns (pentru kiv1990):

Ce-i face pe acei ortodocși să merite să-i numești ortodocși, doar numele? Atunci, doar cu numele, fii sigur că nu sunt ortodocși (asta daca ortodox este numit cel care respectă Ortodoxia)!

| SaveTheNature explică:

Intrebarea era pusa cu subinteles. Pentru ca mai oti au tentatia de a acuza sectantii, De parca acestia s-au format impotriva lui Dumnezeu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru C0nstantin):

Eu cred ca fiecare crestin are cate o varianta a bibliei, fiecare ia ce-i convine lui si ce nu convine ignora...laughingExista vreo 2, 2 miliarde de versiuni de dumnezei, dupa parerea mea desigur.

| phantomitza a răspuns:

Eu cred ca da. martori lui Iehova aproba avorturile, ceilalti toti hulesc crucea lui Hristos si multe altele..care evident sunt impotriva credintei si asta inseamna o ura si o lepadare inconstienta de adevarata credinta, care o gasim in Ortodoxie binenteles.

| relian a răspuns (pentru RAY):

Pai din ce stiu eu n-are a face zeciuiala din VT cu Isus.Deja zeciuiala aia era data catre romani catre stapinire.Inainte o dadeau catre biserica, pentru ca biserica se ocupa cu toate, inclusiv cu impozitarea.Deci acea zeciuala nu era ceva rau.Biserica facea si lucruri bune cu acei bani.Astazi rolul bisericii a fost luat de primarie si zeciuala ta acolo se duce, adica acel impozit, pe care primaria ar trebui sa il foloseasca in folosoul comunitatii.Lumini,drumuri etc.Probabil pe vremuri intunecate, scuze inderpartate vreau sa zic biserica la fel facea anumite chestii cu acei bani luati din impozitarea venitului sau acea zeciuala.Acum ca sint destui oameni prosti care inca dau acea zeciuala asta e popa sa traiasca, ca doar nu o muri de foame sau sa nu isi ia un BMW sau un mercedes si sa mearga pe jos.Scuze ca intervenii dar poate nu este inteleeasa acea zeciuiala bine si am zis ac e bine sa imi dau si eu cu presupusul sau o parere ceva.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru kiv1990):

Citeste raspunsul meu la intrebare si orice padure are si uscaturi

| abcabcabc a răspuns:

Acestea sunt doar niste secte interpretate de de lasi

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu cred... Daca am fost creati diferiti din orce punct de vedere psihic sau fizic, atunci acel creator sa nu sa astepte sa-l ''slujim'' toti in acelasi mod, sau cel mai bine..Sa nu se astepte sa-l slujeasca toti.

| 4b a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu, iar El este iubit de catre adevaratii crestini...

| Generalul a răspuns:

Fiecare interpreteaza dupa propria doctrina vointa prietenului lor imaginar. In mintea fiecaruia exista credinta adevarata si monopolul asupra paradisului. Din pacate toti credinciosii isi irosesc viata asteptand nemurirea in loc sa si-o traiasca...

| SaveTheNature explică (pentru invicta):

Nu ai inteles rostul ei. In viziunea multor ortodoczi sectantii au "intentii rele" Nu inteleg care ar fi acele intentii rele, si incerc sa afluwinking

| davu a răspuns (pentru phantomitza):

Oare Dumnezeul tau difera de Dumnezeul meu? Biblia spune ca exista un singur Dumnezeu adevarat. nu Il urasc pe Dumnezeu, ba din contra... te sfatuiesc sa studiezi Cuvantul Lui(Biblia) si doctrinele "sectantilor", si o sa vezi cum sta treaba. care dintre noi e mai ratacit de obicieiuri si traditii si sfinti si care este mai aproape de cunoasterea adevarului si de Dumnezeu.

| phantomitza a răspuns (pentru davu):

Difera religiile si daca in religia ta Dumnezeu nu e propovaduit ca a adevatul Dumnezeu nu mai e Dumnezeu adevarat si un Dumnezeu inventat de voi, unde va e Sfanta Traditie, Sfanta Liturghie, Canoanele Bisericesti, Sfinti Parinti si Manastirile, unde va e Dogma si istoria.ce ca esti sectant si religia ta s-a inventat cel putin acum 200 de ani? Pentru Ortodoxie au murit mi de oameni, mii de mucenici in care nu-i zi lasata de la Dumnezeu sa nu fie vreunu pomenit in ziua martiriului sau, de ce a aparat Biserica si pe adevaratul Dumnezeu 2000 de ani mii si milioane de oameni? i-a spune-mi?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Raquella):

Degeaba renunta daca nu au o credinta adevarata.

| davu a răspuns (pentru phantomitza):

1. Adventistii de ziua a saptea nu sunt sectanti. Sunt o religie, cult, dominatiune religioasa(sau cum vrei tu) recunoscuta de lege si de statul roman si nu numai.
2.Doctrina biserici mele nu are bazele pe lucruri inventate de oameni ci de ceea ce Dumnezeu a lasat scris in Scriptura. Nu am nevoie de spovedanie, nu trebuie sa spun unui om ce am gresit eu, nu amul ma poate ajuta, ci Dumnezeu, cu El pot vorbi fara a avea nevoie de un mijlocitor. Sfanta Liturghie la noi se numeste Sfanta Cina, unde toti membrii se impartasesc din simbolurile sfinte. Despre sfintii parinti, iti recomand sa citesti "tragedia veacurilor"; o sa afli cat adevar ascund ei si de unde vine si ortodoxizmul, tot din biserica catolica mai exact, cunoscuta si ca biserica ce a persecutat crestinii din evul mediu care citeau Scritura; biserica care a ars pe rug crestini si care a aruncat la lei in arenele romane copii si parinti, pentru ca nu aveu nevoie de fete bisericesti care sa mijloceasca pentru ei si carora sa le plateasca penitente si pomeni pentru mantuirea lor. Asta da istorie a biserici tale...Cat despre istoria biserici mele, te invit sa o aflii si apoi sa mai discutam. Nu spun ca nu sunt crestin adevarati in ortodoxie, departe de mine gandul asta, dar va limitati la forme, icoane si sfinti, pierzand din atentie pe singurul Mijlocitor si Domn, pe Domnul Isus care a murit pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica. cerceteaza doctrina biserici mele si comara tot ce aflii cu ce spune Biblia, iar daca tu gasesti ceva gresit eu sunt gata sa recunosc ca ai dreptate... dar nu venii cu idei absurde. Multumesc ca esti interesata de subiect.

| Raquella a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Dar care este credinta adevarata?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Raquella):

Cea Ortodoxa.De ce? Este cea mai veche.Fiind prima credinta crestina ne putem da seama ca este corecta prin cuvintele Mantuitorului : Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea, si portile Iadului nu o vor biruii. Daca ortodoxia ar aluneca sau va aluneca pe ulei atunci cuvintele lui Hristos ar fi mincinoase iar El nu minte.Iar cei ce spun ca ortdocsia greseste il fac mincinos pe Domnul Iisus Hristos.