| SaveTheNature a întrebat:

In viziunea voastra, care este raul care il fac penticostalii,adventistii, evanghelistii impotriva lui Dumnezeu.
Adesea aud pe multi numindu-i sectanti, eretici etc.

Dar as vrea sa inteleg care ar fi supararea lui Dumnezeu atunci cand devii sectant? atata timp cat tot credincios ramai.
Sa dau cateva exemple:
-se supara ca sectantii se roaga numai Lui si lui Isus?
-se supara ca sectantii nu au moaste?
-se supara ca sectantii canta prea mult in biserica?
-sau se supara pe ei pentru ca pur si simplu sunt sectanti?
-sau se supara pe ei ca sunt putini si ca au aparut tarziu? ca nu sunt vechi?
-sau se supara pe ei pentru ca nu stiu sa citeasca bine Biblia?

sau pur si simplu sectantii sunt niste oameni rau intentionati cu ganduri diabolice?

39 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Observi cata rautate transpare din postarea lui milan9? Ma refer in special la aia adresata lui Andreeea.

| ThePoet a răspuns:

Greseala "sectantilor" este ca impun religia cu forta.

| SaveTheNature explică (pentru ThePoet):

Cum cu forta? Te-au batut, te-au legat? Ce religie impun cu forta? Mi-as dori sa fii mai explicit.

| ThePoet a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ce-ai, ba? Esti fumat? De unde pana unde se intelege din ce am zis eu ca as avea vreo legatura cu ei? Ma refeream la familile lor. Am avut ocazia sa cunosc prin diferite circumstante familii de sectanti si sunt mai extremisti decat prevede legea. Le cultiva copiilor de mici ideea ca orice nu ii religia lor este gresit si nu le dau libertatea normala de alege, care pana la urma e esentiala. Copii lor cresc ca si niste roboti setati pe aceeasi placa, pe aceeasi baza de date. Sunt invatati sa respinga orice altceva ce este in exteriorul perimetrului prevazut. Orice tentativa de razvratire este starpita si aspru pedepsita si orice greseala este indreptata prin violenta si brutalitate, am vazut cu ochii mei pentru ca am avut vecini cu care am copilarit. N-aveau nici o jena sa ii bata de fata cu noi toti pentru ca am jucat Rummy. Pe langa ca isi obliga pruncii sa faca doar ce vor ei, nu le dau nici macar libertatea sa traiasca normal. Au 3 posturi la tv, dau reject daca le oferi o prajitura, n-au voie sa vorbeasca cu diferiti oameni etc.

| SaveTheNature explică (pentru ThePoet):

Nu vezi acelasi lucru intamplandu-se si in familiile de ortodocsi (bine ma refer la familiile de ortodocsi credinciosi) nu cei care sunt aproape atei.
Si ei isi apara copii de prilejul pacatelor. Tv-ul e plin de porno unde dai. Oamenii in gereal sunt rau intentionati.
Am un prieten penticostal.Si chiar e lasat liber sa faca ce doreste. Fratii lui s-au botezat, el nu inca. Deci nu se aplica in toate cazurile.

| SaveTheNature explică (pentru ThePoet):

Si in fine nu stiu in ce familie ai vazut tu treaba cu bataile. Dar eu am fost in multe familii de sectanti, si era tocmai invers. Practic sunt cei mai pasnici oameni d.p.d.v fizic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ok am sa-ti explic eu,si in general toate ramurile crestinismului,iti vino la crestinism, uite asa e si asa, iar daca nu accepti te ameninta cu iadul si alte tampenii, iar daca esti destul de inchis la minte, imediat pui boitul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ironia crestinismul, si anume ca Isus predica iertarea neconditionata, pe cand el iarta omul conditiona si anume fie ma slujesti, fie mergi in foc.

| M25M a răspuns:

Sunt pur si simplu niste prejudecati ce functioneaza pe sistemul: - Nu faci parte din religia noastra atunci esti "diferit"(ca sa fiu dragut) si nu e bine fiindca nu e calea ce-a buna.- Ceva pe tiparul asta.
La noi in special in aceasta tara daca nu faci parte din majoritatea religioasa atunci esti vazut altfel, posibil chiar sa fii ostracizat.
Sectantii sunt dovada vie ca fiecare vede un Dumnezeu personal, ca au un Dumnezeu al lor, perceput subiectiv.
Personal nu am nimic cu nimeni daca isi pastreaza opiniile religioase si nu le baga pe gat altora.

| SaveTheNature explică (pentru M25M):

Sa inteleg ca esti ateu. Si atunci nu cred ca poti intelege intrebarea.
Conform religiei majoritare, sectantii sunt nise oameni care gresesc. Si ma intrebam cu ce il supara ei pe Dumnezeu, nu pe noi oamenii.

| M25M a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sa inteleg ca esti ateu. Si atunci nu cred ca poti intelege intrebarea. --- Mda... Mersi, mai facut idiot din start.
Totusi iti redau din nou raspunsul meu, prima propozitie: "Sunt pur si simplu niste prejudecati" - ceea ce reiese ca oamenii creaza aceste aberatii cum ca Dumnezeu ar fi deranjat de faptul ca nu apartii religiei x si ca alegi in schimb secta y. Deci implicit Dumnezeu nu este deranjat/suparat, ci oamenii sunt fiindca dupa cum ai afirmat si tu ce conteaza daca este ortodox sau catolic sau mai stiu eu ce daca tot lui te rogi? Asta era ideea care reiese din start oamenii sunt cauza, nu Dumnezeu.

| LegionarulRoman a răspuns:

Sectanti=bataie de joc la adresa Sfintei Scripturi. Citeste.

P.S:a nu se intelege ca si printre ei nu sunt oameni buni

| 3xfemeie a răspuns:

Din postarile tale eu inteleg ca nu te regasesti in religia ta. Invata sa iubesti si sigur vei gasi drumul.
Dar trebuie sa inteleg ca tu vrei cumva ca ceilalti sa te aprobe in ceea ce faci? Nu cred ca procedezi corect si sa-ti spun de ce. Am doua prietene penticostale (eu sunt ortodoxa), ne cunoatem de multi ani si crede-ma, niciodata nu s-a pus problema daca religia mea este mai buna sau nu decat a lor. Intelegi ce vreau sa spun? Probabil ca nu, pentru ca nu am vazut sa postezi ceva si despre ce este bun in ortodoxie sau in catolicism. Ai uitat iubirea.

| SaveTheNature explică (pentru 3xfemeie):

Eu imi pun intrebari. Dar nu legate de religie, ci de acceptare.
Eu ma intreb de ce nu ii putem accepta pe cei putini. Si sunt de partea lor pentru ca sunt putini.
Si foarte probabili daca erau ortodocsii cei putini, le luam lor apararea.
Si ei se roaga, si ei se caiesc de pacate, si ei tot confomr Bibliei actioneaza, si ei fac fapte bune. Si la urma urmei sunt si ei tot oameni. Si am inteles ideea cu trinitatea si etc.
Ok unii il vad pe Dumnezeu blond sau brunet. Unii il vad 1 singura persoana, altii il vad triplu. Pana la urma de asta au si aparut atatea relligii, pentru ca si Biblia este foarte interpretabila.
Si de asta zic. Asa de tare ii indoctrineaza biserica pe oameni incat ii vad pe penticostali adventisti evanghelisti etc. ca pe niste oameni rau intentionati care vor sa te traga in groapa si ca au nu stiu ce intentii meschine.
Si pana la urma tine si de educatia noastra.
Daca nu se pune problema, si nu ai impresia ca ceva rau o sa se intample cu tine ai curajul sa intri la ele in biserica de vreo 5 6 7 ori sa vezi ca nu te prinde nimeni de picioare. Si nici nu vor impune nimic cu forta nicunii.
Stiu ca nu se pune problema intre prieteni care si cum e religia buna si rea. Insa la nivel religios, la rang inalt, si cand vine vorba de biserica.
Daca ii spui duhovnicului tau ca frecventezi biserica penticostala, iti va spune sa te opresti. Iata neacceptarea de care vorbeam.
Ceva bun despre ortodoxie este peste tot. Gasesti fel si fel de articole, E plin internetul. Despre catolicism E clar ca cei mai multi crestini din lume sunt catolici. Si ei au atuuri ca sa zic asa.
Si pana la urma toate religiile sunt niste secte. Si e penibil sa facem intrecere intre religie dupa numarul de credinciosi sau dupa vechime. Nu are nici o importanta vechimea. Ca asa as putea spune ca ortodoxia a denaturat intelesul Bibliei adaugand prea multe traditii, altele decat cele specificate in Biblie.
Intelegi de ce tin eu cu "sectantii"? Si da m-am nascut catolic. Nici nu trebuie sa ma transfer la penticostali, pot fi in suflet penticostal.
Nu urasc pe nimeni- caci vorbeai de iubire.
Ba tocmai Isus a adus legea iubiriii, aacceptarii pe care vreau sa o promovez pe site.

| 3xfemeie a răspuns (pentru SaveTheNature):

Poate ca tu ai intentia de a promova acceptarea, dar nu stiu daca asta reiese din postarile tale si nu ajungi la nici un rezultat denigrand pe ceilalti. Uscaturi sunt de fiecare parte, dar se pare ca asta nu ai observat. Spui ca te simti penticostal cu sufletul, eu asteptam sa spui ca incerci sa intelegi si sa te simti cu sufletul mai aproape de Dumnezeu, nu de o religie.
Ipotetic vorbind, daca intr-o zi iti va placea o alta femeie, vei incerca sa te simti mormon cu sufletul? Nu de alta, dar asa o poti pastra si pe cea" veche " fara a comite un pacat. big grin

| ManStrong a răspuns:

Ei nu fac rau impotriva lui Dumnezeu ci impotriva bisericii traditionaleca nu mai platesc cotizatii nu pipa moastele si nu cumpara suveniruri depe la manastiri.
Ba ii mai si fac de ris case inchina la icoane, cruci si multe altele.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Tu acum vrei sa folosesti psihologica inversa.
Stai linistit ca te-am "mirosit" de mult.

Hristos cand a Intemeiat Biserica, iar a continuat asa, chiar si dupa 1054, dupa Schisma, Biserica Universala (catolica si ortodoxa).
Au putine diferente azi. Dar sunt neschimbate.

Ok, si tu vii dupa atata timp 1700 ani, si te desprinzi de Biserica, deci intrerup Succesiunea Apostolica.
Pai nu este asta o lepadare? chiar si de Traditie, si de tot!

| SaveTheNature explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Te-as fi rugat sa imi raspnzi la intrebare. daca poti bineinteles.Multumesc.

Răspuns utilizator avertizat
| AdiMrr a răspuns:

Eu sunt penticostala. Noi nu facem nimic rau. Doar respectam biblia si nu ne rugam la icoane care se pot numi idoli. Noi ne rugam la Dumnezeu.
Si da, intr-adevar ortodocsii au ceva cu noi. Pur si simplu. Dar Isus nu a spus sa avem o anumita religie. Important este sa faci ce spune Biblia. Este ceea ce nu fac ortodocsii.

| SaveTheNature explică (pentru AdiMrr):

Eu asta vreau sa scot in evidenta ca sectantii nu au intentii rele.Si ca si ei se roaga, fac fapte bune si citesc din Biblie. Si toate chiar mai bine decat catolicii ori ortodocsii. Eu sunt catolic.
Insa sunt fascinat de cum se intorc penticostalii atunci cand se boteaza. happy

| milan9 a răspuns (pentru AdiMrr):

Unii îşi bat joc de Sf. Scriptură nemaipăstrând nimic din ce a lăsat Hristos Bisericii Sale, transmiterea harului, ierarhia preoţească şi celelalte, insultă şi calcă în picioare viaţa PRIMELOR COMUNITĂŢI CREŞTINE, cu icoanele lor din catacombele primelor două secole şi cu toate celelate lucrări ale Bisericii, şi tot ei strigă că sunt nedreptăţiţi?

Nu este nimeni nedreptăţit, este liber să facă câte secte vrea. Momentat s-a ajuns la vreo 39000. La ce număr o să se oprească totuşi? Iudaismul a fost consecvent şi a rămas o singură religie, dar creştinismul a fost sfâşiat în vreo 39000 de pseudo-variante... Şi există în lume iresponsabilitatea de a-l dezbina în continuare!

| AdiMrr a răspuns (pentru milan9):

Cum poti sa spui ca noi ne batem joc de Biblie cand noi o urmam. Si cumva biserica lui Cristos este cea ortodocsa?
Neaparat primele comunitati crestine trebuie sa fie neaparat cele corecte?

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Hai sa te fac sa intelegi ce vreau eu sa spun.
Biblia e neschimbata de la plecarea lui Isus -corect?
Ia Biblia unui sectant ca sa vezi ca e tot ca a ta.
Si ei cand fac slujbe, o pot face foarte usor folosin Biblia ta de la tine de acasa.
S-au apucat ei sa taie si sa adauge in Biblie?
Se roaga in minus fata de tine? Taie oameni pe strada? fura? isi maltrateaza parintii? fac ritualuri de invocare a spiritelor rele?
Esti fixat atat de tare pe ideea ca ei fac rau incat nu poti deschide ochii sa vezi cat de calzi sunt acesti oameni.
Chiar imi spunea cumnatamiu care e ortodox. Ca cel mai tare ii uraste pe sectanti (penticostali adventisti evanghelisti), pentru ca incearca sa-l abata. Si ca vin cu vorba frumoasa la El si incearca sa-l " prosteasca". Si l-am intrebat ce sa te prosteasca?
Si El mi-a zis. Ca sa ma duc la religia lor.
Si eu l-am intrebat Sa te duci la religia lor ca sa ce?
Nici nu a stiut ce sa-mi raspunda. Se balbaia.
Primele comunitati crestine se rugau lui Dumnezeu si lui Isus, pana au venit ortodocsii si au inventat rugatul la oase. Au inventat punti, si jocuri de intrecere in apa inghetata.
Maine poimaine vor fi intreceri gen, care rezista mai mult fara respiratie uitandu-se la o icoana. Sau cate flotari poti face cu o statuie cu Isus pe spate. Ca sa ne pastram in registru.
Ce dezbina? Cu ce scop? Deci ei se roaga lui Dumnezeu ca sa faca rau? sau cum ca nu inteleg?
Nici tu si nici un ortodox nu are o explicatie coerenta.

| AdiMrr a răspuns (pentru milan9):

Si nu vreau sa spun ca noi suntem perfecti. Noi nu incercam sa fim Isus ci sa respectam ce a spus El si ce spune si in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| AdiMrr a răspuns (pentru miculprint):

Nu am spus 'NU FACEM NIMIC RAU' in sens ca suntem perfecti. Si in primul rand nu am judecat. Am spus ce faceti si ce nu faceti. Si stiu ce faceti pentru. ca am fost ortodocsa pana in clasa. 4. Si voi doar va rugati la preoti, icoane si culmea este ca ii dati preotului nu stiu ce bilet ca sa se roage pentru voi. De ce nu va puteti ruga voi la Dumnezeu. Si nu inteleg ceva; de ce spuneti Apa sfintita. de cine? de preot

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru SaveTheNature):

-Ei au pierdut şi au renunţat la lucruri esenţiale, aşa cum am arătat şi mai sus;

- Ei afirmă cu falsitate că nu reprezintă o religie, dar adevărul este că sunt aproape 40000 de culte ce pretind fiecare în parte că oferă singura cale a mantuirii, în timp ce Biserica lui Hristos (clar definită în Noul Testament) este Una Singură!

- Nimic esenţial nu s-a schimbat în Biserică de 2000 de ani. Obiceiurile care au comportat schimbări (texte de rugăciune, cantari, vestimentatie, arhitectura, simbolistica didactică) nu sunt tocmai elementele esenţiale ale Ortodoxiei, sunt sunt doar elemente "auxiliare", de nuanţă, ţin de un simbolism.

- Elementele cu adevărat esenţiale sunt tocmai cele pe care le avea Biserica Noului Testament (bine definită ca fiind unică), și tot la fel, primele comunităţi creștine, învățături ce s-au transmis prin Biserică până astăzi.

- Oricât ar încerca unele culte să mintă, să spună că important este doar un comportament moral, ele însele stau închistate într-un set de reguli, într-un format ce defineşte o religie, un cult.

- Poate altcineva să garanteze mântuirea mai mult decât poate să facă acest lucru chiar Întemeietorul Bisericii, Cel care a confirmat acesteia harul şi promisiunea EXCLUSIVITĂŢII până la sfârşitul veacurilor?

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Iti lipsesc lecturi istorice, cum ar fi http://sheekh-3arb.org/......nities.pdf

| milan9 a răspuns (pentru doctorandus):

Autorul este un teolog neoprotestant - nerelevant pentru o atitudine obiectivă, credibilă, nesubiectivă...

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Zbarci, nu e neo-protestant, a fost pe vremuri protestant iar acum e agnostic. Si nu face teologie, ci face istorie (istoria este o stiinta empirica, in caz ca nu stiai). El este autoritate mondiala in istoria crestinismului si stie mai multe despre Biblie si crestinism decat toti utilizatorii TPU laolalta.

| milan9 a răspuns (pentru doctorandus):

"Autoritate mondiala"- de unde ai mai scos-o şi pe asta? Astăţi există aproape 40000 de culte tocmai pentru că oamenii şi-au disputat pe cont propriu o astfel de "autoritate mondiala". Nu există în creştinism decât o singură "autoritate mondială" - Revelaţia Fiului lui Dumnezeu.

Un om apolitic poate să existe dar unul fără simpatii religioase NU! Şi atunci despre ce vorbeşti, din moment ce chiar şi cea mai mică nuanţă poate înclina balanţa în favoarea unei religii sau a alteia!

Creştinismul nu este vreun domeniu al fizicii pentru a se declara cineva o somitate a somităţilor. Creştinismul este un cadru în care lucrurile ar trebui să fie simple dacă există încredere în consecvenţa lui Dumnezeu, dacă învăţăturile Lui se păstrează neschimbate şi dacă se pune preţ pe faptul că Fiul lui Dumnezeu a lăsat în urma Sa Biserica, pentru care a confirmat că va rămâne "cap" al acesteia, ferind-o de orice "pată" (Efeseni 5, 27) sau greşeală.

| milan9 a răspuns (pentru doctorandus):

Criteriile cunoaşterii nu sunt ca în celelalte ştiinţe, aprofundarea, descoperirea, inovaţia! În cadrul unei religii, acestea duc la interpretări, la variante, la surrogate, denominaţiuni şi secte! Criteriile cele mai precise sunt continuitatea, neschimbabilitatea a ceea ce provenind de la Fiul lui Dumnezeu nu mai are nevoie de inovaţie, recunoaşterea şi confirmarea generală în cadrul primelor comunităţi creştine, şi de atunci în mod neschimbat până astăzi.

Nu interpretările şi inovaţiile au relevanţă şi credibilitate (mai ales că este vorba despre un teolog afiliat unui cult), ci doar documentele autentice şi neinterpretabile. Iar acele documente sunt autentice doar dacă au aparţinut Bisericii apostolice (sau proto-ortodocşilor, aşa cum îi numeşte Bart) din moment ce şi în perioada timpurie a creştinismului începuseră să apară tot felul de erezii şi secte gnostice, etc…

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Stimabile, istoricii au o ierarhie a valorilor, chiar daca asta nu convine ingustei dumitale credinte. Ehrman este autoritate mondiala in istoria crestinismului deoarece este recunoscut de catre istoricii care lucreaza pe baza de publish or perish drept specialist de marca in istoria crestinismului. Istoria este o stiinta care cerceteaza fapte obiective petrecute in trecut. Nu are de-a face cu care e teologia corecta conform ingustei dumitale credinte. Stiinta e stiinta, teologia e teologie, sunt caprarii diferite. Ehrman e autoritate mondiala ca om de stiinta, nu ca teolog. Istoria crestinismului tine de istorie (o stiinta), nu de teologie.

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Eu am intrebat ceva.TU povestesti cu totul altceva. Esti incredibil. Vorbim despre religie si respectarea poruncilor lui Dumnezeu nu istorie!

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Deci sa inteleg ca Dumnezeu nu se uita la pacaele oamenilor. Se uita la cat de veche este religia fiecaruia? Ca asta inteleg? Sau se uita la cum percep oamenii Biblia?
Nu pacatele si credinta in El conteaza? Nu rugaciunea? Cele 10 porunci si legea iubirii?

| milan9 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu asta am vrut eu să spun, ci doar că există mai multe lucruri importante de care trebuie să se țină seama. Iar înțelegerea corectă a Sfintei Scripturi este unul dintre ele. Din acest motiv au apărut zeci de mii de culte…

| paradis0090 a răspuns:

Thepoet te inseli amarnic, nimeni nu impune religia fortat