| Vasso a întrebat:

La urma urmei, cine este adevărata biserică, ortodocșii, catolicii, penticostalii, evangheliștii? Mizerie mare ????

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La urma urmei, nu există o biserică. una mai adevărată ca alta. Chiar mare mizeria, cînd una din ele susține că e mai adevărată ca alta și că în celelalte nu îți găsești mîntuirea, salvarea. De exemplu, ortodoxă. Orto-doxa, dreapta credință. Deci celelalte sunt ne-drepte, ne adevărate.

| doctorandus a răspuns:

De la Hristos au ramas niste biografii extrem de romantate (trase de par), plus scrisorile lui Pavel, a lui Ioan de Patmos si scrisorile unor anonimi. Deci practic nu prea putem sti cu siguranta ce predica Isus evreilor. Iar crestinismul paulin a invins crestinismul petrin si l-a eliminat din istorie.

De aceea oamenii pot crede ce vor ei, dar nu au nicio siguranta ca au inteles mesajul lui Hristos. Isus ar fi probabil socat sa afle ce dogme au crestinii de azi.

Sfanta Traditie, Magisteriul si Sola Scriptura sunt metode de a ascunde faptul ca nici ei nu stiu mare lucru despre Isus cel real si istoric. Daca Isus s-ar intoarce si ar predica, ar fi declarat eretic.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Niciuna. Daca presupui ca a exista un Iisus, trimis de Dumnezeu, cu un mesaj pentru omenire, atuci aceste biserici sunt interpretari si modificari ale acelui mesaj.

Singurul mod prin care poți avea o șansă sa ajungi la "adevar" este sa te gandesti de unul singur, cat mai sincer si cat mai rațional.

Altfel te împotmolesti in paradoxurile si contradictiile bisericilor.

| SingleForOne a răspuns:

Biserica adevărată este în inima ta, în gândirea ta, in frumosul și iubirea din lume, în idealurile de a face o lume mai bună, fericită, prosperă, cât mai pură și lipsă de corupție și stricăciuni.
Toate acelea menționate sunt doar interpretări ale acestor idei, totuși au porțiunea lor de adevăr. Vei observa în cărțile sfinte că spune aceleași lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica adevărată e cea care împlinește Biblia. Nu e destul sa porți un nume, dacă nu împlinești ceea ce scrie acolo, e degeaba. Poți fi ortodox, dacă nu împlinești Biblia, ajungi în iad. Dacă ești penticostal și nu o împlinești, în iad. Dacă ești baptist și nu o împlinești, aceeași soartă. Religia e doar un nume, Dumnezeu nu va ține seamă de religia ta și nici nu ar trebui sa se pună atâta accent pe religie. Dumnezeu ne vrea aproape de El, nu sa purtam un nume de penticostal/ baptist/ evanghelist/ adventist etc.

| Paul_Ciobanu_1996 a răspuns:

Singurul adevar e ca adevarul absolut fie nu exista, fie nu ne e dat sa il cunoastem, poate doar partial.
Abia cunoastem tainele pamantului pe care stam, d'apoi pe cel al Universului.