| Guess20 a întrebat:

De ce neoprotestantii gen penticostalii, baptistii, adventistii ne urasc pe noi, ortodocsii, si ne privesc ca pe niste oameni toxici, foarte pacatosi, depravati etc? Astept parerile voastre happy

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu stiu daca este cum spui, daca fac asta e aiurea, adica sa iti spuna in fata tie sau unui ortodox chestia asta, insa daca o fac doara in gandul tau si nu te supara cu nimic atunci nu vad care ar fi problema.Probabil cineva ti-a spus adica un penticostal tio fi zis ca ceva de genul asta gandesc ei de ortodocsi.Asta nu-i problema atat timp cat isi vad de oalele lor. Unde pui ca ortodocsii mai degraba comenteaza de ramura asta de religiosi si asta asa in vazu lumii, deci eu zic ca mai mult uraste si pe fata ortocsii alte religii sau alte cum le zice ca tot crestini sunt si astia ramuri sa le zicem, deci mai rai ca ortodocsii parerea mea sunt musulmanii, deci ortodocsii ar fi pe locu 2 pe undeva.Si parerea asta am mai citot la cineva nu mai retin exact dar un cunoscut oricum laughing

| danay72 a răspuns:

Un creștin adevărat trebuie sa ii iubească pe toți oamenii, indiferent ce religie au. Dacă ii judeca pe alti, nu sunt creștini autentici.

| GoldenZenith a răspuns:

Nu doar cei enumarati de tine urasc ortodocsii, ci si ateii si cei ce fac parte din cultul satanist.

Ideea e ca nu stiu cat la % e ura si cat e frustrare. pentru ca eu mai degraba asa o vad. E dorinta lor de a arata ca dreptatea e la ei, nu la noi. Oricum, multi ortodocsi exagereaza cand declara anumite lucruri, unii sunt chiar fanatici si bineinteles ca ceilalti ii ataca.

happy

| AC4S4 a răspuns:

Exista neintelegeri, dar nu putem sa-i spunem ura.
Un motiv ar fi ca in ortodoxie exista multe traditii pagane respectate de oameni, fara sa caute in Biblie.
Un alt motiv ar fi icoanele. Eu consider ca poti sa le pui in biserica, dar sa crezi ca o icoana face minuni sau ca doar prin acea icoana te poti ruga, nu il mai vad ca fiind un lucru in regula.
Acestea sunt niste diferente de doctrina, unii le accepta, altii nu.
Si ar mai fi spovedania. Ei pacatuiesc cu gandul ca oricum se vor duce la spovedit si ii vor fi sterse pacatele, nu se gandesc ca trebuie sa se schimbe.

| ShaOfHatred a răspuns:

Pardon,tine de la biserica la biserica.Eu de exemplu sunt de religie ortodox dar frecventez biserica baptista. Eu am considerat multe lucruri din ortodoxism ca fiin infecte inainte sa merg la o biserica baptista. La biserica in care merg eu, nimeni nu are nimic cu alte realigii, fiecare isi vede de "dumnezeul" lor. Atata timp cat nu deranjezi slujba poti sa fii si musulman.

| OnePiece a răspuns:

Pentru ca religia desparte, nu uneste.