| SG1995 a întrebat:

Iluminismul a fost o miscare sociala satanica? De ce?

Răspuns Câştigător
| bubu12234 a răspuns:

Nu are treaba iluminismul cu asa ceva, trebuie sa te documentezi

13 răspunsuri:
| SG1995 explică (pentru bubu12234):

Sunt documentat, dar un user a zis ca iluminismul e satanic, si eram curios, mai are care astfel de idei?

| bubu12234 a răspuns (pentru SG1995):

Cred ca face o mare confuzie laughing

| SG1995 explică (pentru bubu12234):

Una foarte mare, Iluminatii din Bavaria era o organizatia laica, iar iluminismul a fost o perioada de trezire culturala, desi in aceasta perioada biserica catolica a fost atacata de tipi ca Voltaire si Leo Taxil, iar reforma in general acceptsta, desi cultural se tiindea mai mult spre deism.

| drutzix a răspuns (pentru SG1995):

Cine ti-a zis asta? laughing

| RAY a răspuns:

Nu e adevarat asa ceva, din contra e inceputul stiinteti in europa

| SG1995 explică (pentru drutzix):

Danut

| Teffan a răspuns (pentru SG1995):

Dupa danut, orice nu slaveste pe nazarinean impreuna cu tatal sau, este satanic.

| drutzix a răspuns (pentru SG1995):

Eram sigur rolling on the floor. E dus cu pluta, in caz ca n-ai observat.

| oprescudorin11 a răspuns:

Iluminismul a amintit Europei de Vest, care cazusera intr-o contemplare lipsita de sens, sub influenta bisericii catolice, negand chiar propriile valori, CA exista si o istorie a artei, Filozofiei, chiar a religiilor, matematicii, astrologiei si moralei, precum si multe altele!
Iluminismul a fost initial condamnat drept o miscare sociala satanica de catre cretinii cu ranguri din Biserica Catolica, Inchizitie, etc. Dar a castigat prin faptul ca a lasat sa functioneze PROGRESUL.Intru Dumnezeu (nu intru secte ).

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Si tu l-ai crezut? te asigur ca eu nu mi am bagat coada de dracusor in miscarea masonica

| danut a răspuns (pentru Teffan):

Absolut, nu voi spuneti:" Cine nu este cu mine este impotriva MEA"?

| danut a răspuns:

Pentru ca sa stii trebuie sa te uiti in "spatele" miscarii, nu la ceea ce arata pe frontispiciu.
EXEMPLU: Multi spun ca Luceafarul al poetului national este o capodopera, asa este dar Eminescu era si iluminat (din cate se pare aderase prin Germania la aceasta grupare) iar Luceafarul privit in "adancimea" versurilor sale este o poezie inchinata lui SATANA, denumit in Biblie si Lucifer, de aici si Luceafarul unde se invoca CADEREA lui Lucifer din cer. Cine vrea poate compara poezia cu evenimentul CADERII din Biblie, este IZBITOR de asemanator evenimentul. Dar sa revenim la Iluminatii, priviti la simbolistica folosita asemanatoare masonilor, este o simbolistica folosita in evenimentele satanice, vrajitoresti, oculte.
Cine vrea poate cauta si afla, progresul in lume nu a fost adus de miscarile ERMETICE ci de PROTESTANTISM, cel mai bun exemplu este America.

| Teffan a răspuns (pentru danut):

Ai gresit persoana.