| anonim_4396 a întrebat:

Cine credeti ca reprezinta cel mai bine iluminismul dintre artistii romani?

3 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

I. Budai-Deleanu

| danutza a răspuns:

In primul rand Scoala Ardeleana reprezinta cel dintai nucleu iluminist...Petru Maior, Gheorghe Sincai, Ion Budai Deleanu... sper sa nu ii incurc cu alte curentehee hee pff cat am mai invatzt pentru bac despre curente laughing

| narcis13 a răspuns:

Dimitrie Cantemir, Domnul luminat al Moldovei(1710-17011). Acesta era un adevarat erudit, spirit enciclopedic, remarcat ca autor, filozof, carturar, istoric, lingvist, muzicolog si om politic. A fost primul roman ales membru al Academiei din Berlin, in 1714. O mare parte a vietii si implicit a activitatii cultural-stiintifice si-a petrecut-o in Rusia, fiind consilierul personal al tarului Petru I si avand titlul de Principe Serenissim al Rusiei.Tot in Rusia a murit si a fost ingropat, dar in prezent, osemintele sale se afla depuse la Biserica Trei Ierarhi din Iasi.
Cu siguranta cred ca este cel mai de seama reprezentant al umanismului si iluminismului romanesc!