| ada2203 a întrebat:

Imi dati si mie cateva versete frumoase din Biblie, care va plac voua foarte mult, sau care v-au marcat intr-un fel. Multumesc!

18 răspunsuri:
| RaduMD a răspuns:

Despre ce anume?
Toate cărţile Bibliei sunt frumoase, dar eu am o preferinţă specială pentru psalmi. Uite un verset frumos peste care am dat zilele trecute: "Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi facerea mâinilor Lui o vesteşte firmamentul".

Sau unul care îmi place demult: "Doamne, Tu ai cuvintele vieţii veşnice. La cine să ne ducem?"

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

"1. Toată înţelepciunea este de la Domnul şi cu El este în veac.
2. Nisipul mărilor şi picăturile ploii şi zilele veacului, cine le va număra?
3. Înălţimea cerului şi lăţimea pământului, şi adâncul şi înţelepciunea, cine le va cerceta?
4. Înainte de toate s-a zidit înţelepciunea şi înţelegerea minţii este din veac.
5. Izvorul înţelepciunii este cuvântul lui Dumnezeu întru cele înalte, şi căile ei sunt porunci veşnice. "
Imi plac foarte mult versetele pline de Intelepciune din Ecleziastic numita si Cartea Intelepciunii lui Isus Sirah

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=72&cap=1

| MMihai a răspuns:

Citește și tu „ Basmele Românilor", ar fi o lectură, cu mult mai utilă, decât biblia.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru MMihai):

Ce ți-a folosit de ai turnat clei pe această întrebare.

| Raniia a răspuns:

In general, cand sotul meu pleaca in calatorie cu masina, il binecuvantez cu versetul urmator:''Domnul te va pazi la plecare si la venire, de acum si pana in veac'. Cand sunt obosita si trista :''Dumnezeu ma incinge cu putere si ma conduce pe calea dreapta''.

| EmaS a răspuns:

,,Domnul este lumina şi mântuirea mea: de cine să mă tem? Domnul este sprijinitorul vieţii mele: de cine să-mi fie frică?,,
,, Un lucru cer dela Domnul, şi -l doresc fierbinte: aş vrea să locuiesc toată viaţa mea în Casa Domnului, ca să privesc frumuseţea Domnului, şi să mă minunez de Templul Lui.,, http://www.youtube.com/watch?v=tyuu2GERPL0

| Mădă0611 a răspuns:

Corinteni 13
2. Şi de aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Şi de aş împărţi toată avuţia mea şi de aş da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseşte.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta; ştiinţa se va sfârşi;

Mi-am dat seama ca nimeni nu iubeste/nu exista iubire happy Ce simtim e ceva asemanator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca un om intalneste o fata fecioara nelogodita, o apuca cu sila si se culca cu ea si se intampla sa fie prinsi, omul care s-a culcat cu ea sa dea tatalui fetei cincizeci de sicli de argint; si pentru ca a necinstit-o, s-o ia de nevasta, si nu va putea s-o goneasca, toata viata lui. "

Moralitatea absoluta. Sa te mariti fortat cu violatorul tau. Genial.

| ada2203 explică (pentru EmaS):

Multumesc mult! Am si eu o intrebare pentru tine: carei religii apartii? Sunt doar curioasa, am vazut mai multe raspunsuri de-ale tale pe diferite teme religioase, si ma intrebam de care religie apartii. Oricum, multumesc de raspuns, m-a ajutat mult!

| Erskine a răspuns:

Isaia 43:4

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau ai de ales sa ramai singura poate si cu un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu exista varianta asta. Daca sunt prinsi, ea este fortata sa se marite cu violatorul. Daca nu si naste un borac vor fi ucisi atat femeia cat si boracul. Si din moment ce violatorul nu este prins in fapt, el scapa.

| doctorandus a răspuns:

Ferice de cine va apuca pe pruncii tăi, şi-i va zdrobi de stîncă! Psalmi 137:9.

| Thunderstruck a răspuns:

Buna! Te voi ajuta eu cu niste versete, sper sa-ti placa!
2 Cronici 15:13~

13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Deuteronom 17:12~

"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

deuteronom 18:20-22~

20Dar proorocul care va avea îndrasneala sa spuna în Numele Meu un cuvînt pe care nu -i voi porunci sa -l spuna, sau care va vorbi în numele altor dumnezei, proorocul acela sa fie pedepsit cu moartea.``
Sper ca te-am ajutat, o zi buna!

| 6DuckMeJesus a răspuns:

M... nu am reusit s-o termin. Am parcurs cam un sfer din biblie, dar s-a spart chiuveta si apoi s-a udat. Doar nu te poti sterge la cur cu hartie care s-a uscat...te zgarie.

Dupa ce-mi voi lua alta, te anunt ce pagina mi-a placut cel mai mult

| TrentonChase a răspuns:

"Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!
5. Dar Dumnezeu ştie că în ziua în care veţi mânca din el vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul".
6. De aceea femeia, socotind că rodul pomului este bun de mâncat şi plăcut ochilor la vedere şi vrednic de dorit, pentru că dă ştiinţă, a luat din el şi a mâncat şi a dat bărbatului său şi a mâncat şi el."

M-a emotionat pana la lacrimi sunt profund recunoscator Evei!
Este eroina mea din literatura preferata, datorita ei lumea a scapat de sclavie! A avut curaj sa guste din pomul "ce da stiinta" asa cum fac cercetatorii cand descopera ceva nou! Lumea a evoluat pentru ca omul nu a fost un biet scalv, iata, chiar de la inceputuri am reusit sa rupem lanturile robiei! AMIN!

| lolium a răspuns:

"nu va ingrijorati dar de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei "

| Valeria_Pavel_1964 a răspuns:

7 Câteva clipe te părăsisem, dar te voi primi înapoi cu mare dragoste.
8 Într-o izbucnire de mânie, Îmi ascunsesem o clipă faţa de tine, dar Mă voi îndura de tine cu o dragoste veşnică, zice Domnul, Răscumpărătorul tău.
9 Şi lucrul aceasta va fi pentru Mine ca şi cu apele lui Noe: după cum jurasem că apele lui Noe nu vor mai veni pe pământ, tot aşa jur că nu Mă voi mai mânia pe tine şi nu te voi mai mustra.
10 Pot să se mute munţii, pot să se clatine dealurile, dar dragostea Mea nu se va muta de la tine, şi legământul Meu de pace nu se va clătina, zice Domnul, care are milă de tine. Isaia54