| Mimus a întrebat:

Imi puteti da o definitie clara a unui Umanist Secular(si/sau daca puteti sa faceti si o diferenta dintre Ateu si termenul dat).

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Un stat secular inseamna un stat care nu se afla sub controlul clerului, adica nu e teocratie. Umanism este literal "invatatura savantilor" si poate fi crestin sau nu. In general umanism secular inseamna umanism nereligios, adica deosebit de umanismul crestin. Nereligios nu e acelasi lucru cu ateu, de ex. agnosticii sunt nereligiosi, si deistii, si cei care au convingerea ca exista o forta superioara care conduce lumea, dar nu o numesc Dumnezeu. Deci umanismul secular este umanismul care nu apeleaza la principii religioase (adica la religii revelate).

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Umanistu' secular poate sa fie credincios pina in maduva oaselor, insa sa isi tina credinta cum e normal, ca ceva personal si intim. In acelasi timp, individu' asta nu e de acord cu capusarea statului de catre biserica si nici cu formele de religie organizata.