| Amphytrion a întrebat:

In biblie, Marcu si Ioan iar se contrazic!?
Marcu 16:2 – „In ziua dintai a saptamanii, s-au dus la mormant dis-de-dimineata, pe cand RASAREA SOARELE
Ioan 20:1 – „In ziua dintai a saptamanii, Maria Magdalena s-a dus dis-de-dimineata la mormant, pe cand era inca INTUNEREC
Cand s-a dus la mormant: cand RASAREA SOARELE sau cand era inca INTUNERIC?
Si mai este intrebarea: Cine s-a dus totusi la mormantul lui Isus? In Evanghelia dupa Ioan 20:1 care este descris mai sus, se spune ca Maria Magdalena s-a dus dis-de-dimineata la mormant. In Luca 24:9-10 citim: „La intoarcerea lor de la mormant, au povestit toate aceste lucruri celor unsprezece si tuturor celorlalti. Cele ce au spus aceste lucruri apostolilor, erau: Maria Magdalena, Ioana, Maria, mama lui Iacov, si celelalte, cari erau impreuna cu ele."

6 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Sunt si altele, nu le-ai gasit tu pe toate. nu trebuie sa aiba si cel cu rea intentie argumentul sau ca s-o ia la pingica pe calea cea larga?
Noul testament este invitatie, nu stiinta, nici filosofie.

| Amphytrion explică (pentru costis):

Mai bine zis : Biblia este o snoavă, gen 1001 de nopti!
In biblie gasim : serpi vorbitori, măgari vorbitori, pește ce tine un om in mațe 3 zile(fără sa-l afecteze acidul gastric), tufă in flăcari ce vorbeste, bâtă ce se transformă in sarpe, etc. Iar in 1001 de nopti gasim: covorul zburator, lampa fermecata din care iese un Duh si vorbeste cu omul, piatra ce se da la o parte daca spui un cuvant magic(Sesam deschide-te), etc.etc.

| costis a răspuns (pentru Amphytrion):

Este pentru cei care vor sa o citeasca. Nu ti-o vara nimeni pe gat; te smiorcai degeaba.

| Amphytrion explică (pentru costis):

Am citit-o crede-ma,cu muult față de muulți, asa zisi crestini, care merg la ciolane de morti si se inchina la popi!
Dar precum am mai,, spus-o'' - e mai,, tare ''1001 de nopți decat mitologia numita biblie!

| costis a răspuns (pentru Amphytrion):

Pai daca e tare, studiaz-o. Fiecare cu domeniul lui.

| Amphytrion explică (pentru costis):

Am facut doar o aluzie, DAR precum am mai,, spus'', e cam greu de inteles, pentru cei mai inceți la minte!