| userulanului a întrebat:

In Biblie scrie ca Dumnezeu a pus curcubeul ca un semn al legamantului pe care l-a facut cu Noe si oamenii in general pentru ca, privindu-l, sa-si aminteasca de acest legamant. Asta inseamna ca e posibil sa mai uite?

12 răspunsuri:
| AncaElla a răspuns:

Curcubeul este prea bine explicat din punct de vedere stiintific ca sa mai crezi in asa ceva. http://ro.wikipedia.org/wiki/Curcubeu

| B1zar a răspuns:

Stiinta, stiinta si iar stiinta. Lasa omu' sa creada ce vrea, e dreptul lui. Plus ca stiinta se baga cam peste tot unde e si religia, mai lasati-o in colo de stiinta. Religia te mantuieste, nu stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce toata lumea vede curcubeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este adevarat. Asa cum este adevarat ca dumnezeu a incalcat promisiunea facuta.

| sandra2012 a răspuns:

Curcubeul a aparut ca un semn al legamantului dintre Dumnezeu si om si anume ca niciodata nu il va mai pieri pe om cu un potop cum a fost acela.

| Woodenpints91 a răspuns:

Când pun apă într-un pulverizator,şi stropesc cu el în aer, iar afară este soare, se vede un curcubeu mic. Ce înseamnă asta?

| Wehrmacht a răspuns:

Aia e o inventie a omului.Nu stia ce e ala si a facut o mica poveste.

| DeliaDaniela a răspuns:

De ce zic unii ca l-au uitat? a mai fost cumva vreun potop de o asa mare proportie incat sa distruga tot ce era pe pamant? nu! de atunci nu a mai fost niciun potop atat de mare, dovada ca nu a uitat de promisiune!
Cand va mai veni un ptop atat de mare atunci sa ziceti ca a uitat de promisiunewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El nu. oamenii da.

| B1zar a răspuns:

Se prosteste omul singur, nu religia il prosteste pe om.
Plus ca nu trebuie sa crezi in religie, ai drept de alegere.

René Descartes, un mare filozof, a spus odata : " Daca Dumnezeu nu exista si voi credeti, n-ati pierdut nimic. Dar daca El exista si voi nu credeti, ati pierdut totul! "

| game1992 a răspuns:

Ma ce destept,cred ca singurul lucru care lo uitat dumnezeu a fost sa-ti dea creier,a uitat dumnezeu de legamant, eu cred ca nu ca altfel am fi fost zdrobiti defiecare data cand apare curcubeul, inseamna ca lumea i asa de pacatoasa ca dumnezeu ar zdrobio dar isi aduce aminte de legamant si apare curcubeu si iar ai scapat pacatosule

| whiteviper98 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Fu berea statuta, bre!