| JusTPauL a întrebat:

Am citit Genesa 17 din Biblie si n-am inteles ce i-a zis Doumnezeu lu Avram.
10 Acesta este legământul Meu cu tine şi cu urmaşii tăi după tine, legământ pe care trebuie să-l respecţi: fiecare bărbat dintre voi să fie circumcis.
11 Să vă circumcideţi în carnea prepuţului vostru; acesta va fi un semn al legământului Meu cu voi.
Ce a vrut sa zica prin asta?

Răspuns Câştigător
| Hope77 a răspuns:

Circumcizia la barbati a devenit un semn exterior al unui legamant pe care Dumnezeu l-a incheiat cu Avraam si urmasii sai. este asemenea semnului botezului. botezul este un semn exterior al legamantului pe care un crestin il incheie cu Dumenzeu. circumcizia a fost inlocuita cu botezul crestin si apostolii au fost inspirati de Dumnezeu sa nu ceara convertitilor dintre Neamuri (ne-evrei) sa se circumcida, ci doar sa se boteze.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Circumcizia era semnul distinctiv prin care Dumnezeu a incheiat un legamant cu Avraam cu privire la samanta promisa, adica Isus.

| Thunderstruck a răspuns:

Un fel de sacrificiu...Toate religiile se aseamana.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Era atunci ca sa se deosebeasca de cei necredinciosi. Craciun fericit!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dacă te referi ce însemna acest lucru, adică circumcizia, aceasta era înlăturarea pielii care acoperă partea exterioară a penisului. Aceasta avea să slujească ca un semn că fac parte dintr-o naţiune dedicată lui Dumnezeu.

| AlexeHellsing a răspuns:

Un sacrificiu, sau ceva de genu

| Maomau a răspuns:

A vrut sa zica ca acela care vrea sa-l accepte pe Yahwe ca Dumnezeu, trebuie sa-si taie preputza ca semn si sacrificiu al recunoasterii!
Adica cand vei ajunge la Dumnezeu la Judecata de Apoi te va cauta in primul rand la puta!
Daca nu esti taiat degeaba esti credincios ca vei fi tratat ca ateu!

| ManStrong a răspuns:

Chiar nu stii, sau te prefaci?
Daca nu stii atunci am sa ti explic.