| ßirGagaWelch a întrebat:

In Biblie scrie ca lumea a fost creata in 6 zile, iar in cea de-a sapte, Dumnezeu s-a odihnit. In Gradina Edenului se presupune ca fiecare fiinta era nemuritoare si nu existau notiunile de "pacat", "carnivor", "violenta", "tristete" etc.
Cum explicati atunci ca este demonstrat stiintific ca lumea NU a fost creata in sapte zile (= 168 ore = 10080 minute = 604800 secunde)?
Cum explicati disparitia dinozaurilor si a multor altor animale ce au disparut INAINTEA aparitiei omului.
Cum explicati faptul ca, dupa Biblie, omul a fost de la bun inceput o fiinta inteligenta (avea capacitatea de a vorbi si de a face deosebirea intre bine si rau), dar studiile arata clar ca, la inceput, el arata si se comporta, mai mult sau mai putin, ca un animal?

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

"Zilele" din Geneza sunt ere geologice.
„Cei care ştiu că ziua lui Brahman ţine până la o mie de yuga, şi că noaptea lui se sfârşeşte după o mie de yuga, aceia sunt oamenii care ştiu (ce-i) ziua
şi noaptea". (Bhagavad-Gita, VIII, 17).

45 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti va demonstra viata.educatia,convingerile.ce poti intalege tu acum care de abia ai coborat din patut? altii de abia au coborat din copac.iar unii chiar zboara prin spatiu?

| OsOcAr a răspuns:

Nu demult s-a descoperit in pestere sa gasit sculpuri si desene de cativa dinozauri care dupa experti a fost facuta cu cateva milioane de ani in urma
Si sa mai aflat ca omul nu a provenit de la maimuta.si daca nu crezi sau gasit in schelete de oameni preistorici dinti de dinozauri doar ca aceste informatii inca nu sau raspindit la unele tari deja incep sa schimbe tema preistoica din carte de istorie

Răspuns utilizator avertizat
| givehelp a răspuns:

Foarte simplu Biblia a fost scrisa tot de oameni, si era folosita ca legislatie cred. si tot ce nu se coincidea ca in biblie era paca, desfriu si tot asa. Nu e rau ca a fost scrisa ca macar asa lumea are frica macar de Dumnezeu, ca de altfel noi cautam sa credem numai in ceea ce se vede, se pipaie. In privinta dinozaurilor, am privit o emisiune rusa unde era asa o ipoteza: O alta civilizatie fiind in cautarea unui laborator comod pentru experimente, au gasit planeta pamint. earu conditii minunate. Aceasta a fost mult timp dupa disparitia dinozaurilor. Cu ei e alta teorie, pamintul a fost lovit de un asteroid de dimensiuni mari, ceia ca a facut ca planeta noastra sa-si schimbe complet orbita, si au aparut anotimpurile. daca posezi l. rusa. cauta pe inet rentv.ru are multe emisiuni de genu.

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Nu inteleg de ce te mai zbati cu asa oameni ^_^.

| anonimg a răspuns:

Se poate oferi raspuns si cu Biblia, sau nu? Pentru ca fara Biblie eu nu pot rapunde. ^_^

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru Dmnezeu o imie de ani ca ziua de ieri care a trecut.in istorie si literatura sant specificate date, de genul; anul de la facerea lumii 7000....si anul de la Hristos 2013. dinozaurii au trait acum jdemilioane de ani. Dumnezeu e stapanul timpului si izvorul lui.cum crezi tu ca vom putea noi sti atata vreme cat intre a sti si a nu sti doar ne dam cu presupusul? vei avea o parere proprie conform credintei, educatiei si culturii tale. daca ti-as raspunde vei veni sa ma contrazici tocmai cu argumentele din intrebare.fistecare cu parerea lui.

| OsOcAr a răspuns (pentru givehelp):

Deacord.privesc si eu rentv.ru si tot acolo am aflat despre ceea ce-am scris mai sus.

| OsOcAr a răspuns:

Stii ce daca tu socoti ca D-zeu nu exista cum ai sa expici faptul despre Isus Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| Guildo a răspuns:

Biblia a fost scrisa de niste oameni care nu aveau habar ce s-a intamplat in trecutul indepartat, deoarece scrierea a inceput sa apara in Messopotamia, iar din lipsa de cunostinte au aparut si povestile mitice. Trebuie sa intelegem ca evreii care au scris Vechiul Testament s-au raportat doar la Orientul Mijlociu, acestia nu aveau habar de civilizatia din China, Civilizatiile din Mesoamerica si America de Sud sau aborigenii din Australia. Este ca si cumpunerea unui copil de clasa a 6 a, fata de una realizata de un student.

| RAY a răspuns:

Si ca dovada sta faptul ca ne nastem animale irationale, au fost gasiti copii salbatici care din cauza ca nu au fost invatati la timpul lor asa au ramas, cea ce dovedeste ca nu ne nastem invatati cum ar trebui dupa biblie

| givehelp a răspuns (pentru OsOcAr):

Eu nu am zis ca Dumnezeu nu exista. laughing tu ai vrut sa intelegi asta. Isus a fost evreu, om muritor cu o credinta si o bunatate rara, de asta lumea l-a idolizat. El e fiu de Dumnezeu ca noi toti, Nicaeri nu e scris ca Dumnezeu la iubit mai mult pe Isus de cat pe tine sau mine. si mai e si alta noi cunoastem scripturile dupa Luca, Matei, Ioan, dar mai e si fratele lui Isus care a spus ca el nu este talmacit corect de sus numitii. Si de asta el a fost negat si respin de biserica. Dar mai e un lucru : acrede in bisirica si a crede in Dumnezeu sunt lucruri complet diferite. Nu cred ca e o tema de discutii de fiecare zi, caci fiecare isi percepe credinta, crearea luimii, Dumnezeul in moduri diferite. O zi buna. PS: ti-a placut rentv.ru?

| OsOcAr a răspuns (pentru givehelp):

Nu tie ti-am zis ca nu existahappy

| M25M a răspuns (pentru OsOcAr):

Omule, ce?!?

| nelu88 a răspuns:

Aici http://oareeasa.wordpress.com/2013/03/03/facerealumii/ ai un mic rezumat cu neconcordante biblice, si ai sa vezi ca totul e o poveste ca si oricare alta, cu o gramada de lucruri ce nu se pot explica.

| Mădă0611 a răspuns:

Biblia e produsul imaginatiei unor nu foarte inteligenti oameni, asa ca e cum e, nimic interpretabil, doar ca odata cu descoperirile stiintifice, pentru ca lumea sa puna inca botul la povestile lor (cea mai potrivita expresie) au inceput ai nostri cu "e la modul figurat". Stii ce spun unii crestini despre lumina dinaintea crearii Soarelui? :)) Ca era de la Big-Bang.

"Cum explicati faptul ca, dupa Biblie, omul a fost de la bun inceput o fiinta inteligenta.", e parerea unor oameni ignoranti, ca tot fac uz crestinii de cuvantul asta referitor la atei. Daca nici in prezent nu cred oamenii ca ei si oricare alt animal sunt la fel, cum sa fi stiut si crezut cei de acum cateva mii de ani?

http://www.descopera.ro/......te-animale

Cand vrei neaparat sa crezi ceva, inventezi dovezi, dar cand vrei sa stii, descoperi dovezi. :)

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia foloseşte termenul "ziuă" cu mai multe sensuri. Ea se poate referi la o zi de 24 de ore, dar şi la o perioadă de timp. De exemplu, despre Dumnezeu Biblia spune: "Căci, în ochii tăi, o mie de ani sunt ca ziua de ieri care a trecut şi ca o strajă de noapte." (Psalmul 90:4). Cum trebuie înţeles termenul "zi" din Geneza capitolul 1? Este interesant că după ce se spune că Dumnezeu a creat toate lucrurile în şase "zile" în Geneza 2:4 spune: "Aceasta este istoria cerurilor şi a pământului, când au fost create, în ZIUA în care Dumnezeu a făcut pământul şi cerul." Aceste idei şi altele demonstreză că cuvântul "zi" este folosit în Geneza cu sensul de perioadă de timp, nu 24 de ore. Împărţirea perioadei de creare în "zile" vrea să sublinieze că Dumnezeu a stabilit perioade concrete pentru a crea anumite lucruri. Cât au durat aceste perioade? Nimeni nu ştie. Poate mii de ani sau chiar mai mult.

"In Gradina Edenului se presupune ca fiecare fiinta era nemuritoare si nu existau notiunile de ''pacat'', ''carnivor'', ''violenta'', ''tristete'' etc."
Biblia nu susţine că fiecare fiinţă era nemuritoare. În 2 Petru 2:12 se spune despre animale că sunt "fără raţiune, din fire născute să fie prinse şi omorâte". Animalele nu a fost create să trăiască veşnic. Doar omul a fost creat cu această perspectivă, moartea fiind amintită doar ca consecinţă a neascultării (Geneza 2:17). Mai mult, Biblia nu spune că animalele au fost sau nu carnivore, ci doar că locuiau în pace una cu alte.

"Cum explicati faptul ca, dupa Biblie, omul a fost de la bun inceput o fiinta inteligenta (avea capacitatea de a vorbi si de a face deosebirea intre bine si rau), dar studiile arata clar ca, la inceput, el arata si se comporta, mai mult sau mai putin, ca un animal?"
Nu am auzit de studii care să "arate clar" că la început omul se comporta ca un animal. Poţi să dai exemple?

Răspuns utilizator avertizat
| Gabriela_Siminutza_1997 a răspuns:

Dumnezeu a facut lumea in 6 zile si in a 7 s-a odihnit; nu era adevarat ca oameni sunt nemuritori.

Răspuns utilizator avertizat
| 7Dany a răspuns:

Intrebarea mea este : cata incredere poti sa ai in stiinta care azi demostreaza ceva si maine demostreaza contrar opusul? Stiinta e mai schimbatoare decat vremea.

| relian a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Vino si iti arat urme de dinozaur si urme de om in acelasi loc.Studiate au aceiasi numar de ani, iar cercetatorii nu au reusit sa isi explice ces cu aceste urme. Oamenii au trait in acelasitimpcu0 dinozaurii si cu oricare alt animal de pe planeta.Asta e clar.SI nu de milioane de ani, ci recent de citeva zeci de mii sau poate chiar mai putin. Urmele de care vorbesc sint in texas SUA si sint reale., nu e nici o poveste.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Omul de Neandertal (numit astfel după valea Neander din Germania‚ unde a fost descoperită prima fosilă) a fost‚ indiscutabil‚ om. La început el a fost reprezentat încovoiat de spate‚ cu un aer stupid‚ foarte păros şi cu o faţă ca de maimuţă. Astăzi se spune că această reconstituire eronată s-a bazat pe un schelet fosil deformat de boală. De atunci au fost găsite numeroase fosile ale omului de Neandertal‚ confirmînd că el nu a fost prea deosebit de omul modern. În cartea sa Ice‚ Fred Hoyle a declarat: „Nimic nu dovedeşte că omul de Neandertal ne-ar fi fost inferior nouă în vreo privinţă."51 Iată de ce reconstituirile mai recente ale omului de Neandertal iau o înfăţişare mult mai modernă.
Anumiţi savanţi‚ dornici să găsească dovada că „oamenii-maimuţe" au existat în realitate‚ au căzut chiar victime unor adevărate înşelăciuni. Cităm‚ spre exemplu‚ cazul cu omul de Piltdown‚ din 1912. Timp de circa 40 de ani el a fost acceptat ca autentic de majoritatea evoluţioniştilor. Dar în cele din urmă‚ în anul 1953‚ înşelătoria a fost descoperită‚ atunci cînd tehnicile moderne au permis să se stabilească faptul că era vorba de oase de maimuţă şi de om care au fost asamblate şi îmbătrînite artificial. Altă dată‚ a fost desenată şi prezentată în presă o „verigă lipsă" cu trăsături asemănătoare maimuţei. Mai tîrziu s-a recunoscut că „dovada" consta dintr-un singur dinte care aparţinuse unei specii de porc‚ astăzi dispărută