| Constantin1963 a întrebat:

In ce cred evreii?

63 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Povesti.

| iurii75 a răspuns:

Pot să-ți spun doar că nu mai este aceiași care era pe timpul lui Isus, și că încă îl mai așteaptă pe Mesia.

| Maxim96 a răspuns:

In Dumnezeul legii vechi, dar nu-L recunosc pe Hristos, Unul Nascut.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru iurii75):

Ei il asteapta pe mesia, asa cum si crestinii asteapta a doua venire a lui isus... si probabil religiile vor disparea, altele le vor lua locul, si nici unul din cei 2 nu va aparea vreodata

| Mikhtarian a răspuns:

Inca il asteapta pe Mesia, ei cred ca nu Iisus a fost, adica nu le vina sa creada, mare pacat.

| sofian07 a răspuns:

Cred in dumnezeu si profetul moise dar nu cred in hristos si mohammed si asteapta pana acuma pe mesia si de la ei au iesit masonistii care il asteapta pe antichristucare ei (masonistii) cred ca el este adevaratu mesaia

Răspuns utilizator avertizat
| greyhound a răspuns:

Evreii au un singur Dumnezeu, BANII

| ioana1988 a răspuns:

In Google.
In 2 zile ai postat 35 de intrebari de gradinita care au mai fost postate de zeci de ori.
Esti troll sau n-ai ce face?

| Hombre a răspuns (pentru TheMechanix):

Doar 8% dintre evrei sunt mesianici (il recunoaste pe iIsus ca fiul lui Dumnezeu si Trinitatea) iar restul evreilor sunt adepti religiilor Avramice, iudaismul, care religie e caracteristica monoteismului, adica credinta in unicitatea lui Dumnezeu.
Islamul a preluat elemente din iudaism si crestinism si practica monoteismul considerandu-l pe Isus profet si nu fiul lui Dumnezeu la fel ca evreii.
Evreii si islamisti= Dumnezeu unic=Monoteisti
Crestini= Dumnezeu=Isus fiul lui Dumnezeu=sfantul duh=Politeisti.

| zignetg2 a răspuns:

In zei

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

"Unul Născut"
Deci are început?

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Nu,El e nascut din Tatal mai inainte de vreme.Nasterea se petrece din vesnicie.Nu putem sa intelegem cum ca e nascut, dar totodata fara de timp, dar aceasta ne spune ca Iisus are materia divina a Tatalui.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

La Fel că Tatăl, Isus este spirit, cum de fapt și îngerii au corpuri spirituale. Dar faptul că este numit "Întâiul născut" arată că are un început și că a fost creat înaintea tuturor celorlalte lucruri, fie spirituale, fie fizice.

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Nu e corect! Ratacesti aici. Dumnezeu e neschimbat, iar Tatal nu poate sa fie fara de Fiu, nu exista timp cand una din persoanele treimii sa nu existat.Nenasterea Tatalui, nasterea Fiului si purcederea Duhului se petrec din vesnicie.Noi vom putea abia in viata viitoare sa-L cunoastem pe Dumnezeu.El ni s-a relevat asa cum ca sa-L putem intelege, dar El e necuprins de orice minte cereasca sau pamanteasca.

| Constantin1963 explică (pentru ioana1988):

Cornel1419 Nu este problema ta cate intrebari pun eu.Ti-am m-ai spus odata nu te mai obosi sa scrii.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

rolling on the floor Vrei să devii umorist în locul lui Urschi?
apocalipsa 3:14 Îngerului congregaţiei din Laodiceea scrie-i: Iată ce spune cel ce este Amin, martorul fidel şi adevărat, începutul creaţiei lui Dumnezeu
coloseni 1:15, 16 El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creaţia,
Are Fiul început sau nu?

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Nu Fiul e impreuna fara de inceput cu Tatal si cu Duhul.A fost Fiul dintotdeauna in Tatal, Fiul si Tatal una sant.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Dacă începutul creației și întâiul născut înseamnă fără început... fie precum zici.
Apropo, și cealaltă întrebare?

| iurii75 a răspuns (pentru Hombre):

thumbs up

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Știre recentă, știai că apostolii urmau să facă parte din trinitate? La Ioan 17:21 Isus se roagă ca așa cum El și Tatăl sânt una, la fel și discipolii să fie una cu Tatăl și cu Fiul. happy

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Asta se refera la altceva.Ca Hristos vrea sa ne indumnezeiasca ca sa fim dumnezei dupa har.Dar Treimea este Una.

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"Nu Fiul e impreuna fara de inceput cu Tatal si cu Duhul.A fost Fiul dintotdeauna in Tatal, Fiul si Tatal una sant."
So, "Fiul e impreuna fara de inceput cu tatal" -daca era dintotdeauna nu ii mai spunea fiul", Tata si Fiu, are cronologie nu puteau sa fie amandoi in acelasi timp cum nici tu nu esti la acelasi inceput cu tatal tau.
"coloseni 1:15, 16 El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creaţia,"
Isasi rationalmentul si biblia iti spune asta.
".Nu putem sa intelegem cum ca e nascut"
Pai daca nu poti sa intelegi cum e nascut, tu ce sustii?

| Maxim96 a răspuns (pentru Hombre):

In primul rand sa stii ca Dumnezeu este in afara timpului.Actul nasterii Fiului din Tatal se petrece din vesnicie.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Acelaș cuvânt în acelaș verset, ăntr-o parte spui că arată egalitatea și în cealaltă nu happy Vreau să-ți aduc o altă traducere care redă exact ce a spus Isus ", aşa cum tu, Tată, eşti în unitate cu mine şi eu sunt în unitate cu tine, ca şi ei să fie în unitate cu noi,". Ce părere ai? Și încă una, dacă Biblia peste tot spune "Fiul LUI Dumnezeu", de ce tot timpul folosiți expresia "Dumnezeu Fiul" care nu apare nici odată?













| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

Tocmai ca e in afara timpului, abstract pentru noi, atunci tu esti capabil sa deslusesti abstractiunea de sustii cele spuse. Eu ti-am spus din cele scrise in cartea in care tu crezi. Sustii ceea ce nici tu nu intelegi.
Actul nasteri lui Isus pe intelesul omeniri cu rationalmentul din dotare este din Maria, in ea s-a zamislit Isus prin Duh sfant (abstract pentru noi) si s-a nascut om. Instalarea in trinitate a spiritului lui s-a facut dupa moartea fizica a lui.

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Dumnezeu e triunicbig grinumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul Sfant. Iisus se refera ca toti suntem madularile Lui si suntem frati cu El intru Duhul Sfant, iar Tatal Lui e si Tatal nostru.

| milan9 a răspuns:

"Întâiul născut" este prezentarea limbaj simbolic a faptului că Fiul este născut din Tatăl "ma înainte te toţi vecii", sau o "naştere" continuă (dar nu în termenii embriogenezei umane!) tot la fel cum Duhul Sfânt purcede sau PROVINE continuu din veşnicie din Tatăl!

"Întâiul născut" subliniază în limbaj metaforic (limbaj stilistic în care Biblia este extrem de condensată) apropierea maximă, unică prin natura ei, între Tatăl şi Fiul (singurul numit distinct şi nominal Fiu în toată Scriptura!).

Numitorul comun, punctul comun între cele trei ipostasuri ale Treimii îl reprezintă FIREA sau NATURA DIVINĂ (diferită de firea sau natura umană!) unică şi comună celor trei ipostasuri personale.

| Maxim96 a răspuns (pentru Hombre):

Ce prostii indrugi! Intruparea lui Iisus presupune coborarea Lui din cer si luarea trupului omenesc.Fiind Dumnezeu si avand 2 firi:dumnezeiasca si omeneasca.El a existat in cer pana a veni pe pamant, caci existe din vesnicie impreuna cu Tatal si cu Duhul. Iisus a avut 2 nasteri:
1.Din vesnicie nascut din Dumnezeu-Tatal
2.Nascut cu trup din Fecioara Maria)coborat din cer si luand trup). trinitatea a existat si in vechiul testament, exista Trinitatea din vesnicie.Hristos a pogorat pe pamant, dar a ramas nedespartit de Tatal si Duhul Sfant.Moartea Lui fizica a presupus doar vremelnica despartire a sufletului de trup(3 zile), dar la cer s-a inaltat cu tot cu trup.happy

Întrebări similare