| Alex a întrebat:

De ce evreii nu cred in Iisus Hristos?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca scrie Biblia despre Isus ca a venit la ai sai, dar nu l-au primit.Dar, tuturor ce l-au primit le-a dat dreptul sa se faca copii de Dumnezeu.In planul Sau minunat de mantuire, Dumnezeu le-a impietrit inima ca prin neascultarea lor, sa aduca mantuirea si la neamuri.

| Esperança a răspuns:

Dar cine ti-a zis ca evreii nu cred in Isus Hristos? Evreii cred ca a fost Isus pe pamant, insa nu cred ca a fost si ca este Fiul lui Dumnezeu!

| MMihai a răspuns:

Dar tu de ce nu crezi în șarpele cu pene sau în marele Odin
http://www.enciclopedia-dacica.ro/templu/sarpe.htm
300-600 d.H. Unul dintre cei mai importanti zei ai populatiei Maya (1500 i.H. - 600 d.H.) a fost Quetzalcoatl (Kukutkan) - "Sarpele cu pene" slujit de marele preot, Ahaucan - "Marele sarpe" in "Templul razboinicului" de la Chichen-Itza, dinaintea caruia se ridica doua coloane in forma de serpi; capul cu corn este lipit de pamânt, gura larg deschisa, corpul se trage indarat apoi se ridica in sus, iar coada sustinea odinioara tavanul templului. Interesant este ca in fiecare an in timpul echinoctiului de primavara si toamna, timp de 3h 22' apare un joc de lumini si umbre triunghiulare care dau impresia unui sarpe urias, ondulându-se pe treptele fetei nordice a templului.
600-700 d.H. Tot pe zeul Quetzalcoatl-"Sarpele cu pene" il venerau si toltecii din valea Mexicului, ale caror bijuterii, in majoritatea lor din aur, aveau formatul de sarpe.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Quetzalcoatl
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tenochtitlan

http://ro.wikipedia.org/wiki/Odin
http://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Mitologie_nordic%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/Genez%C4%83_(mitologie)

Cu ce este mai credibil Iisus decât Amon Ra?

| ramona30 a răspuns:

Isus a fost evreu, ei stiu mai bine ce s-a intamplat. Culmea e ca noi ca romani credem intr-un evreu.

| ForJesus a răspuns (pentru ramona30):

"Culmea e ca noi ca romani credem intr-un evreu."
Pai și dacă era roman, culmea ca trebuiau doar romani sa creadă în El? laughing
chicken

| fiosel a răspuns (pentru ramona30):

Nu noi credem in fiul lui Dumnezeu, nu intr-un evreu

| Alex explică (pentru fiosel):

Dar ce nationalitate e Iisus Hristos?

| fiosel a răspuns (pentru Alex):

Mai presus de toate ie fiul lui dumnezeu si dupa aceia evreu,,,, pentru mine ie divinitatea intrupata pentru tine o fi un simplu evreu,,,,,

| ramona30 a răspuns (pentru fiosel):

Eu i-as crede pe evrei, e hilar sa crezi in cineva in care propriul popor nu crede. Acum fiecare cu naivitatea lui.

| fiosel a răspuns (pentru ramona30):

Scrie clar ca a venit la ai sa-i si ai sa-i nu lau primit,tu poti crede in ce vrei,dar datorita lui neamurile au mantuire,nu a venit pentru evrei a venit pentru neamuri, daca evrei credeau in el, noi nu mai aveam nici o sansa, prin el avem intrare la dumnezeu tatal

| ramona30 a răspuns (pentru fiosel):

Am vazut peste zece erori gramaticale in cele trei randuri pe care le-ai scris. Acum inteleg de ce crezi in dumnezero. Intai invata sa scrii si apoi, dupa ce intelegi limba romana iti explic ce e si cu religia. Numai bine.

| fiosel a răspuns (pentru fiosel):

Ramona30 Stimata doamna sau domnisoara am zeci de ani de cand nu scriu o redactie in limba romana,si crede-ma mi-e foarte egal ce crezi,nu ti-am cerut nici o explicatie,draga prietena,dar daca pe voi atei asta va cladeste,cand nu mai stiti ce sa spune-ti sa va legati de orice rahatel,ma rog,aveti caracter integru si frumos. Draga mea prietena cand ai sa stai zeci de ani afara din tara as vrea sa vad cat de bine ai sa mai scrii in romana, daca ai vrut sa i-ti bati joc crede-ma, nu ma atinge ce-i in mine ie mai tare decit ce-i in tine.asa ca tu poti crede in cine vrei si in ce vrei, o noapte buna i-ti doresc stimata letrada clar ramona 30 ceva ce va caracterizeaza improsti cu noroi si dai ignor felicitari

| DomineRex a răspuns:

Pentru ca evreii sunt unii dintre cei mai inteligenti oameni, uita-te ce genii au dat umanitatii(Einstein, Karl Marx, Sigmund Freud etc.), cati romani la fel de celbrii avem noi?
Sa nu mai spun de faptul ca un evreu a impartit timpul istoric al umanitatii...

| harciog a răspuns:

Incearca sa fii diferit un pic de prietenii tai si ai sa intelegi de ce.

| Anonymus314 a răspuns:

Ca-s prea buti, ei cred ca Iisus nu e Mesia, ei si acu asteapta un Rascumparator.

Las' c-or sa vada ei laughing

| ForJesus a răspuns:

O parte din evrei nu cred în Isus, și Nu toți evreii nu cred în Isus!
Si acum sa-ți răspund la întrebare: pentru ca o parte din evrei au vrut sa fie mântuiți prin fapte si Nu prin Har!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in el numai ca spre deosebire de crestini l-ar crucifica din nou in secunda 1 dupa ce si-ar arata fata.

| papaderoma a răspuns:

Nu vorbiti ce nu stiti

| danny01234 a răspuns:

Poi e foarte usor de spus desi in biblie li se spunea clar cand se va naste unde se va naste care ii va fi numele si lucruri despre parintii lor.Si totusi nu lau recunoscut ca mesia din cauza orgoliului lor imens si din cauza k ei se asteptaula un rege din semintia lui iuda care sa urce pe tronul lui David si sa ii conduca si apoi sa conduca toata lumea.Pana la urma nau inteles ca Iisus venise pentru a ne purta pacatul iar pentru aceasta a luat chip de om si a indurat fiecare ispita ca un om normal traind intr-o familie saraca si nascandu-se chiar intr-o iesle adica un grajd. Oricum VOM FI NOROCOSI SAL VEDEM PE IISUS in urmatorii 20 ani dupa profetiile din Apocalipsa

| Bobina91 a răspuns:

Am citit mai jos un comentariu si am ramas nebun... cica evreii au dat nastere unor genii precum einstein sau karl marx. hai einstein o fi el un geniu(nici nu stiu daca e evreu) dar karl marx? pai din cauza lui si a teoriilor si scrierilor lui lumea se duce de rapa! prietene cum te-oi numi tu mai intereseaza-te cine a fost karl marx si apoi mai vb. si daca stii cine a fost inseamna k esti SATANIST pentru ca el asta a fost.

| cri0sti1an a răspuns:

Pentru ca ei au asteptat un rascumparator foarte bogat, un imparat care va situa pe evrei linga ei si vor conduce lumea, si intral 2-lea rind, ei l-au rastignit pe El.