| RealLife a întrebat:

In cine cred evreii? si de ce sunt diferiti de noi, crestinii?

Răspuns Câştigător
| Opt1k a răspuns:

Evreii urmeaza vechiul testament si nu il accepta pe iisus ca fiu al lui Dumnezeu.de aici rezulta ca nu urmeaza noul testament care incepe de la nasterea Domnului.
DECI sa recapitulam. ei cred in Dumnezeu si sunt diferiti de noi.crestinii.pentru ca ei nu cred in Iisus! ok? pls fundita?

2 răspunsuri:
| YourDailyApple a răspuns:

Pai nu sunt asa diferiti de voi, cred si ei cam in aceleasi ineptii cu mituri ridicolehee hee

| GDY a răspuns:

Evreii au de fapt doar Tora, nu tot Vechiul Testament, ei au doar Genesa, Exod, Levitic, Numeri si Deuteronom, ei nu au nici macar Sfanta Treime, si toata lumea se contrazice zicand:evreii nu cred in Isus, dar ei au V. T., doarece in cartea Isaia si Mica se prevesteste nasterea lui Isus.
PS:toata lumea scrie Iisus si nu Isus doarece se crede ca Isus in evreieste inseamna magar, dar mai bine folosim cum e trecut in Biblie, in Sfanta Scriptura