| SaintOcea a întrebat:

În România sunt peste 26 de mii de biserici şi mănăstiri catedrale etc.
Şi doar 425 de spitale.
Trist, nu?
A da ce prost sunt, chiar foarte! Speranţa de viaţă crescută şi vindecarea bolilor o fac bisericile, nu spitalele! Mă scuzaţi, mă scuzaţi.

Răspuns Câştigător
| littlesunshine a răspuns:

...si nu inteleg de ce nimeni nu comenteaza. Ai vazut ce au facut spaniolii, rectific, tinerii spanioli cand au auzit cat se va cheltui cu vizita papei?
Oricum parerea mea este ca bisericile spala multi bani.sau multi isi spala banii in apa lor sfintita.
Niste lepre idioate care se asteapta ca eu sa cred ca daca le dau 10 lei oricum ceruti de la obraz, ceea ce scriu pe o foaie de hartie.se va indeplini. E ca si cum as mitui portarul sa ma lase sa intru in curte. Si atunci, daca mantuirea se plateste cu "ochiul dracului"... pana la urma e Dumnezeu atat de puternic? Atat de omniprezent si omniscient incat eu nu il inteleg si nu pot sa cuprind multitudinea de semnificatii...etc etc. bla bla?
Sau el chiar are nevoie de bani? E un fel de candidat la DNA?
Ce e Dumnezeu frate? De ce sa asociez eu ideea de divinitate/coincidenta/spiritualitate cu popi infecti neplatitori de taxe prin scutire Dumnezeiasca, corupti, frustrati, reprimati?
*** churches and monasteries. la dracu cu toate mijloacele lor de a scoate bani.
Pai nu se contrazic astia frate, cand in biblie scrie clar ca Isus (pardon Iisus) a facut spume la gura cand a vazut cum vand aia materie prima pentru jertfa in casa Tatalui? De ce imi vinde mie prescuri si lumanari si carticele si cruciulite si suveniruri si calea catre EL, chiar la El in biserica? De ce in august 2009 la Biserica Sf Ioan Botezatorul s-a daramat faianta pusa la baza peretilor exteriori cu numai o luna in urma.si au pus alta chestie care seamana cu marmura? De ce astia isi permit sa faca astfel de greseli? Ce perimetru are o biserica de cartier destul de mare? cat o fi costat faianta aia(pusa degeaba, risipita aiurea?)...pastilele pentru un batranel pe tot anul, nu? sau citostaticele unei batranici...nu?
De ce in iulie 2008, la biserica Sf. Pantelimon mi-au cerut un salariu mediu pentru slujba de cununie?
De ce nu se ingroapa mortul daca nu ai bani de taxa (cine stie cat o mai fi si aia)? De ce nu e Dumnezeu atat de milostiv? Biserica e Dumnezeu? Inseamna ca Dumnezeu are nevoie de bani. e in **** rau de tot. E corupt si nemilos. Eu nu cred in ceea ce vor astia.
Si da, e trist.
E trist pentru ca suntem vai de noi!
O sa ajung sa zic si eu la fel: "era bine pe vremea lui ceausescu"

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spitalele sant vindecatoare de trupuri, manastirile si bisericile sant vindecatoare de suflete.si cum tu esti doar un trup, nu ai nevoie decat de spitale.domnule zombie, sa traiesti sa infloresti.eu te scuz. popa te iarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ZuZu
Nu esti mai inteligenta decat milc-ul ala de la avatar. Medicii au facut ani de studii si practici. Daca zeul ne ajuta asa mult atunci de ce mai avem nevoie de spitale, cand putem sa ne rugam la el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei cea mai logica si simpla explicatie?

- Spitalele sunt doar pentru cei bolnavi
- Scolile sunt doar pentru elevi / studenti
-Azilele sunt doare pentru batrani

- Bisericile sunt pentru tot neamul romanesc.