| ShowTim3 a întrebat:

"Singurul iad e pe pamant noi suntem rezidenti, dati-ne ploaie, dati-ne vant, suntem ai dracu de rezistenti.Construiti Biserici reci cand e lipsa de locuinte, ca nu ies bani din scoli, adaposturi si gradinite. Dumnezeu e cu noi ne vegheaza cand cautam in gunoi, ni se spune pe un ton parintesc ca suntem rai "
happyCateva versuri dintr-un cantec, care, nu ironizeaza Religia, pe Dumnezeu, Biblia, crestinii, si tot ce are legatura cu asta, cantecul de fapt ironiza, politica, si pe cei din politica, dar a intrat si acesta parte, oare de ce thinking
Stiati ca in Romanica sunt mai multe Biserici/Manastiri decat spitale? sau decat facultati? sa numai zic decat gradinitehee hee problema e una, sunt mai multe biserici in romania decat spitale+facultati+gradinite+adaposturi (care sunt extrem de putine ) Toate astea adunate, nu dau numarul tuturor bisericilor din Romania.
Vreau sa spun ca la bunica, super, sunt 3 biserici in sat! si se mai face inca 1, si pe acolo nu exista un complex pentru medic de familie, farmacie, ceva de genu, trebuie sa mearga in oras...
Iar in judet sunt cam 15 maxim 25 de spitale (nu cred ca sunt nici 15, dar in fine am bagat aici asa un numar mai mare, sa nu zica credinciosii ca sunt ridicol ) PS: Spitale mai mari in judet sunt decat 5, copii, boli infectioase, nebuni, unul cu de toate in el, altul pentru medici de familie +pastile si din astea, unul CFR, si inca unul pentru cancer happy intr-un oras de 350.000 oameni + inca 350.000 din afara orasului, ca pe langa orasul meu numai sunt altele, unele mai mici, dar fara spitale, normal cu biserici happy
Comentatiwinking PS:Nu ma intereseaza de bisericile construite acum 500 de ani de construite de domnitori necunoscuti, ma intereseaza alea de acum!winking de ce se fac cand nu avem bani de spitale? spitalele si scolile se desfiinteaza da bisericile nu.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Uite inca un lucru pe care poti sa il faci! Cheile!

28 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

N-am o problemă cu faptul că statul construieşte biserici. Am o problemă cu faptul că statul consutreieşte mult prea multe biserici când lumea moare pe stradă.
Am o problemă şi cu faptul că salariul preoţilor e mult prea mare. I mean, ei sunt plătiţi pentru a sta acolo şi a asculta ce zice lumea, mai sfinţesc nişte apa, mai sfinţesc alte chestii ce pot fi sfinţite, nimic care necesită cine ştie ce muncă şi/sau carte. Şi apoi se mai întreabă de ce le pleacă medicii...

| V3ra a răspuns (pentru Paulla):

Dar de unde stii tu cat are preotul salariul? Dar parlamentarii care sunt platiti din bani publici si nu fac ABSOLUT NIMIC si au salarii exorbitante? si se duc in excursii in bora bora sau mai stiu eu pe unde pe banii nostri? ei, cum e? De ei nu te legi? sunteti niste ipocriti!

Răspuns utilizator avertizat
| Danutza27 a răspuns:

Retea de metrou inainte 89 65 Km 1n 14 ani
Retea metrou dupa 89 3 Km in 22 ani
Floata inainte 89 a a4 a in lume
Flotadupa 89 in 22 ani=o
Hidrocentrale construite inainte 89 toate
Hidrocentrale construite dupa 89=0
Industrie inainte 89 exportam
Industrie dupa 89 aproape 0
Locuri de munca inainte 89 cam 10.000.000
Locuri de munca dupa 89 4.000.000
Analfabeti inainte 89 aproape 0
Analfabeti dupa 89 10%
Datorii inainte 89 aveam de primit miliarde +2 miliarde in banca
Datorii dupa 89 suntem vinduti
Petrol inainte 89 al statului roman
Petrol dupa 89 golani
Gaze naturale inainte 89 statul Roman
Gaze naturale dupa 89 golani

| Danutza27 a răspuns:

Agricultura inainte 89 crapelnita din tara si exportam 1 miliard USD
Agricultura dupa 89 80% import si exportam praful de pe toba
Ce pretentii ai cind tara nici cuie de tabla nu mai face.
Ciment inainte 89 statul roman
Ciment dupa 89 golani+materia prima concesionata si o vind francezii cum vor
Aur inainte 89 statul roman
Aur dupa 89 golani
Fabrici de medicamente inainte 89 4-5 exportam
Fabrici de medicamente dupa 89 facem doar aspirine si importam
Plafar inainte 89 statul roman
Plafar dupa 89 musetel din Austria ca ala romanesc nu e bun chestie adevarata
Spitale construite inainte de 89 toate
spitale noi dupa 89 0
Spitale inchise inainte de 89 0
Spitale inchise dupa 89 sute
Gradinite si tot asa ca sunt s…
Concluzie tara este la pamint,poti sa dai jos bisericile cu tunul ca austriecii cu cele ortodocsa si nu vei face nimic. Poti sa razi si cimitirele ca nu vei face nimic, poti sa pui pe foc troitele ca nu rezolvi nimic.ca am auzit lumea vorbind "muntii nostri aur poarta, ghici cine cerseste din poarta in poarta "

| Danutza27 a răspuns:

Uite ca sa pun si bomboana pe coliva inainte de 89 Romania facea basculante de 120t o sa zici niste hirburi ca trebuia o turma de boi sa tiriie de ele. Asta sa o crezi tu Cit costa una 300.000 USD ce importa pneurile si instalatia servodirectie.si restul made in Romania.O sa zici ca erau proaste si trebuia o turma de boi sa tiriie de ele =NU c Australienii baieti destepti la pretul uneia Americane iau 4 Romanesti 1 de rezerva si 3 munceau.Au facut treaba buna =DA O sa zici si ce soarta au avut, satai sa vezi, in 93 trimit fax ca vor piese de schimb raspuns din Romania =ioc aia le frigea buza urca in avion si vin in Romania si intreaba de fabrica sa ia piese =privatizata,dau ei fuga la fabrica =lacatul pus, intreaba lumea =fabrica de trista amintire daca vreti ceva din ea o duc cu slepul la topitorie in china
Romania exporta carne o sa zici cu ce =vagoane CFR vei zice stai ca se impute carnea =Nu ca erau frigorifice.Ce soarta au avut, mama china avea nevoie de Al aluminiu si ghici cine era ministreul transp care a semnat casarea vagoanelor si acum Romania =ioc
Romania facea apa grea acum face ioc ca era prea grea
Romania facea cauciucuri si toate alea acum ioc ca petrochimia=o

| Danutza27 a răspuns:

Uite si biserica de la mine din cartier ia citeste la sponsorizari stat =ioc http://www.parohiasfantuldaniilsihastrul.ro/ctitorie.html si biserica initial era in 2 garaje prefabricate vorbesc serios am fost chiar acolo

| V3ra a răspuns:

Auzi dar daca am aduna toate barurile si cluburile, discotecile din Romania nu crezi ca ar depasi cu muuuultttt numarul de Biserici? baruri sunt la fiecare colt de starda, cluburi la fel...deci nu ti se pare ciudat ca calculele tale nu le includ si pe acestea?

| Paulla a răspuns (pentru V3ra):

Pentru cultura ta generală, cluburile nu sunt construite de stat. Bisericile şi spitalele da. Înainte să vii cu un răspuns penibil, informează-te.

| V3ra a răspuns (pentru Paulla):

Si nu conteaza ca cluburile si barurile nu sunt facute de stat ci de privatizati,pentru voi oricum,si daca Bisericile erau particulare, tot ati fi comentat pentru ca problema voastra e ca nu suportati Institutia in sine, e Biserica si nu aveti loc de ea!

| Paulla a răspuns (pentru V3ra):

Salariul mediu al unui preot este între 700 şi 1.200 de lei(şi toţi ştiim că multă lume le dă bani în plus pentru participarea la diferite porcării). Mi se pare mult prea mult pentru ce face. Acum ce faci, schimbi subiectul discuţiei? Parlamentarii sunt în mare parte nişte hoţi, toţi o ştim.
Salariile mediciilor, care au o meserie grea, ar trebui mărit. Mă mir că încă mai sunt medici în ţară având în vedere că în străinătate se plăteşte mult mai bine.
Nu ne fă pe noi ipocriţi. Acceptă că e o prostie să se investească mai mult în bisericii decât în spitale. Altfel, ori tu eşti cea ipocrită, ori nu ştiu ce-i în capul tău.
'Si nu conteaza ca cluburile si barurile nu sunt facute de stat ci de privatizati'. Ba normal că contează. Aici problema era că statul inveşteşte prea mult în biserici şi prea puţin în spitale. Dar statul nu are nici o treabă cu cluburile şi barurile! După logica ta sunt şi prea multe alimentare în ţară, nu?

| miradoniz a răspuns (pentru V3ra):

Sunshine,vezi tu,preoții ăștia-mult prea mulții care susțin că s-a înrăutățit lumea:iată splendoarea mentalității comuniste(chiar dacă unii dintre cei mai tineri nici nu își dau seama). După revoluție, s-au adunat la biserică, ca să se apere cu dragostea Domnului de furia celor care au suferit de pe urma lor-dar nu s-au lăsat de blestemății.Cum vorbeau înainte,exact așa vorbesc și acum,contra pantalonilor la fete sau muzicii rock dar în loc de "în numele decenței,sau al partidului"pun"în numele Domnului".
NU mai scrie biserica cu "b" mare când te referi la preoții cu Maserati, sau la harul care se cumpără prin simonie, așa cum e LEGE azi la noi.Biserica Domnului NU poate fi respinsă de nimeni, se respinge întotdeauna exact ceea ce a respins și Iisus în Ev după Matei 23. Tot El ne spunea că oamenii recunosc"adevăratul Păstor".Cei care s-au întors de la Domnul,nu sunt neapărat oamenii din afara bisericii, ci mulți din membrii ei, adică cei care au responsabilitatea de a răspândi harul Domnului.Eu iubesc ortodoxia,așa cum este,cu posturile aspre și iubirea profundă.Văd pe cei care iubesc,se înspăimântă și se roagă-poate chiar și printre mitropoliți.Dar nu ar fi timp pierdut să te rogi pentru aceia din membrii bisericii noastre, pierduți pe "calea cea dreaptă", departe de Domnul -cei care au cea mai mare nevoie de rugăciunile noastre.

| V3ra a răspuns (pentru Paulla):

Da ar trebui sa li se mareasca salariile medicilor, dar pe cine sa platesti? pe niste incompetenti care te omoara cu zile? care dau cu banul ca sa ghiceasca ce ai? pe astia sa ii umflii cu bani? din pacate e prea tarziu pentru Romania pentru ca medicii buni deja nu se mai afla pe aici(poate sunt si exceptii!)...si nu schimb niciun subiect, dar sa fim corecti da? se compara salariul uni preot cum zici tu de 700-1200 cu salariul unui parlamentar de la 7000 in sus? adica totusi...in loc sa plateasca pe cine trebuie in tara asta isi umfla tot lor salariile, pensiile, hai las ca stim cu totii!

| Paulla a răspuns (pentru V3ra):

Măcar te-ai lămurit şi nu o mai dai înainte cu cluburile şi barurile.
Nu toţi medicii sunt incompetenţi. Există cazuri şi cazuri, există medici şarlatani dar să nu uitam de preoţii şarlatani. Dacă s-ar plăti mai bine meseria poate i-ar interesa pe mai mulţi dintre medici ce păţeşte pacientul. Tu acum vrei să aminteşti de toate cazurile date pe la TV cu medicii care lasă pacienţi să moara. Să-ţi amintesc de toţi preoţi care violează prin biserici? Şi lasă-i pe parlamentari, ei nu fac nimic. Ei fură. Înţelegi? Fură! Pe asta câştigă ei banii, acum dă-i de o parte eu vorbesc de medici aici, nu încerca să schimbi subiectul! Ai spus şi tu ceva corect, în loc să plătească pe cine trebuie(medicii), ei plătesc preoţi!
Văd că ai evitat subiectul, aşa că repet: Acceptă că e o prostie să se investească mai mult în bisericii decât în spitale. Altfel, ori tu eşti cea ipocrită, ori nu ştiu ce-i în capul tău.

| V3ra a răspuns (pentru Paulla):

Hai ca esti tare! cum poti zice ca parlamentarii nu fac nimic? FURA draga mea FURA banii oamenilor amarati ca sa traiasca ei bine si nu fac NIMIC pentru tara! SI TIE TI SE PARE PUTIN? Ei ar trebui sa faca totul pentru ca de aia II PLATIM! Mai gandeste-te la asta,nu te agata numai de preoti!(si apropo ziceai de preoti care violeaza,sunt cazuri rare,mai ales cei de la tara, asa ca nu generaliza! sunt preoti si preoti, si noi nu trebuie sa ne legam de ei pentru ca nu ei sunt marii hoti din aceasta tara )

| Paulla a răspuns (pentru V3ra):

'cum poti zice ca parlamentarii nu fac nimic? FURA draga mea' Tu nu ştii să citeşti? Am spus 'Să-ţi amintesc de toţi preoţi care violează prin biserici? Şi lasă-i pe parlamentari, ei nu fac nimic. Ei fură. Înţelegi? Fură!'. Damn!
'si apropo ziceai de preoti care violeaza,sunt cazuri rare, mai ales cei de la tara, asa ca nu generaliza!' N-am generalizat, am spus că există cazuri şi cazuri! La fel şi la meidici! Citeşte şi tu tot înainte să comentezi!
Repet din nou: Acceptă că e o prostie să se investească mai mult în bisericii decât în spitale! Altfel, ori tu eşti cea ipocrită, ori nu ştiu ce-i în capul tău.

| V3ra a răspuns (pentru Paulla):

Si daca fura asta pentru tine inseamna nimic? sau la tine trebuie sa si violeze, sa omoare la pachet cu furatu ca sa zici da, sunt vinovati?

| Paulla a răspuns (pentru V3ra):

Am spus că ei nu fac nimic, în sensul că nu munesc. Ci doar fură.
Acum să înţeleg că ori eşti ipocrită ori nu te duce mintea destul?

| V3ra a răspuns (pentru Paulla):

Hai lasa asa ca nu intelegi! Si apropo mai schimba fraza asta, ai postat-o de 4 ori! Altceva nu mai stii? Sau asa pui tu la incheierea oricarui raspuns din viata ta?

| Paulla a răspuns (pentru V3ra):

Eu nu înţeleg? Eu stau să-ţi explic ţie ca la copiii mici şi tot eu nu înţeleg? Explică-mi şi mie ce n-am înţeles, pentru că e clar că spui asta în lipsa altor argumente!
Şi ţi-am spus fraza asta de 4 ori pentru că înca n-ai răspuns, încercai să eviţi subiectul. Dar nu mai e nevoie, m-am lămurit, e vorba de ambele variante.

| ShowTim3 explică:

Cluburile si barurile sunt de facute de oameni nu de stat, platesc chirie la stat, bisericile nu.
Si daca ar construi cineva biserici particulare pentru profit ce ar fi? rascoalawinking
Te ataci singur prietenewinking
Si deunde stim noi ce salariu au preotii? rolling on the floor tata are ca prieten un preot cu bmw m3, vila de te doare capul + apartamenent, si cam 30-35 de ani rolling on the floor la 70 de ani in vad in bugatti.

| ShowTim3 explică:

laughingAm pierdut cheile Ema, dar iti dau o funda happy

| EmaS a răspuns (pentru ShowTim3):

Mersi.Numai bine!

| venusdoom a răspuns:

Pestele de la cap se impute. uita te si tu la toti astia care si zic politicieni. parca au si uitat de ce dracu is pusi acolo.
un raspuns la toate astea ar fi asta:
http://fatanevazutaalumii.blogspot.com/
rasfoieste si tu blog ul poate intelegi mai bine unele chestii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai prostilor? v-ar place sa vin la voi si sa va spun cum sa va cheltuiti banii? cred ca nu.biserica ortodoxa va putea adaposti oameni in locasurile ei in vremuri de restriste.fiindca in loc sa fure banii construiesc.stiti cat platesc eu la stat impozit ca sa faca spitale, scoli teatre etc? cam trei milioane pe luna, fara sa ma intrebe daca vreau sai dau.stiti cat dau la biserica pe luna sau la saraci? nu spun ca mi-e rusine.adunat pe tot anul nu stiu daca se aduna macar a zecea parte din trei milioane.asa cu nu mai tot frecati capra in gura cu scolile si spitalele.fiindca as prefera sa fiu sanatos in biserica idiotilor decat bolnav in spitalele romanesti alea inchise de destepti scoliti ca voi, in scolile alea ce va lipsesc voua.ca voi nu va duceti nici in cele ce au ramas, daramite sa se mai faca si altele.de ce naiba nu recunoasteti ca voi nici in biserica nu intrati ca santeti foarte destepti si logici, dar nici cu scoala nu va omorati, ca de aia santeti idioti cu gramada.in privinta banilor, fiecare in curtea lui are randuiala lui si face ce vrea.dar ia sa-mi spuna un prost de pe acilisea; de la reovulatie incoace, cum s-au construit ma fraierilor? biserici in curtea spitalelor sau spitale in curtile bisericilor? si de ce? baaa credeam ca ma pot mandri cu o generatie ce ma urmeaza si e viitorul nostru.dar nu.fiindca nu ganditi si va pierdeti timpul distructiv in dispute fara rost pe TPU.nu e si cazul meu.fiindca eu am timp.am si servici si familie si viata sociala,si muncesc si campul la tara,da merg si la plaja la piscina, iau masa si la restaurant de cate ori vreau, am timp sa si cetesc sa nu mor chiar prost ca voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai suport.de cand a inceput "scoala"numai rezist,nu ma mai lasa parintii sa ies, decat in weekend, si atunci pana la 8. pune mana si invata.telefonul mi-l ia seara ca dc vorbesc mereu la el.fac scandal din orice ****.cu prietenul de abia mai am timp sa ma intalnesc si atunci destul de putin, nu-i convine dar nu am ce sa fac.plus ca ne si iubim...la scoala ne mai chinuie si amaratii aia de profesori.defapt si in vacanta de vara tot ceva de gneu era, dar macar atunci ieseam cand vroiam si ei in timpu zilei erau plecati la munca.si multe chestii din astea care pate ca ei imi vor binele dar mai rau fac ma chinuie plang cateodata imi vine sa imi smulg parul din cap.nu reusesc sa invat NIMIC daca ei ma tin ca in lant nu pot.sa iau numai 10 si atunci pot sa fac ce vreau, zic ei.cum sa reusesc sa invat daca ei fac asa? cu gura pe mine? numai pot numai rezist cred ca iau campii pana la urma ma spanzur dracu sa scap, ca daca e sa plec de acasa mor de foame.(am 17 ani).Mai trece cineva prin astfel de lucruri sau a mai trecut? va rog ajutati-ma macar cu un sfat! asta in completare, tineri logici si ganditori de 17 ani.si studiosi, ascultatori si respectuosi cu parintii.

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ţi-ai găsit să vorbeşti despre şcoală? Tu care ai terminat şcoala(presupun) şi ai o gramatică aşa 'înflorită'?
În ce vremuri de 'restrişte' va adăposti biserica ortodoxă pe cine? În războaie? Da, sunt sigură că au apărătura necesară pentru a ne apara! Lasă prostiile deoparte, importanţa bisericii nici nu se compară cu importanţa şcolilor şi mai ales cu importanţa spitalelor!
Nu ne interesează cât plăteşti tu impozit. Ne interesează cât investeşte statul!
Cât despre exemplul acela pe care l-ai dat, am văzut şi eu întrebarea, dar e doar un caz nefericit. Vrei să spui că toată lumea de 17 ani e aşa? Tu n-ai avut 17 ani sau cum? Exemple proaste pot să-ţi dau şi eu din ce vrei. Preoţi, profesor, meidici, 17 ani, 25 ani, 65 ani ş.a.m.d., dar cum am mai spus, există cazuri şi cazuri!
Iar apoi, nu spune că ateii sunt proşti. Ai auzit de testul făcut de Helmuth Nyborg? El a descoperit că ateii au un IQ mai mare 1, 95 puncte decât agnostici, 3.82 mai mare decât persoane moderat religioase şi cu 5.89 puncte mai mare decât fundamentaliştii religioşi.

| DjReFresh a răspuns:

Care e parerea ta? tu ai vrea sa se darime bisericile si sa se construeasca spitale? Biserica este casa lui Dumnezeu... nu avem nevoie de nimi altceva!