| AvalohAlyn a întrebat:

De ce se construiesc atatea biserici si catedrale in Romania cand toti oamenii au nevoie de fapt de spitale dotate si medici competenti?
Nu zic ca bisericile nu sunt bune dar sunt mult prea multe.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Asa e, din nefericire spitalele sunt intr-o situatie deplorabila. Oamenii nu inteleg acest lucru din moment ce sunt dispusi sa dea atat de multi bani bisericilor.Ce nu cunosc ei e ca Isus a zis ca ceea ce fac preoti trebuie sa fie gratis, nu taxe la orice lucru din biserica.Matei10:8

5 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Cele mai multe biserici se construiesc din banii enoriasilor si din subventii. Pentru ca oamenii decid liber sa dea o parte din veniturile lor acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce se inchid spitalele nu te intrebi?
De ce pleaca medicii in tari straine si la noi raman doar ciurucurile care nu se uita la tine fara 50 de lei spaga?
Pot sa faca mii de biserici nu asta este problema.
De banci si de farmaciile care s-au inmultit ca ciupercile ce ziceti?
Aveam 3 librarii si o biblioteca in oras, acum sunt 2 banci si doua farmacii in locul lor pe langa alte 6.
Aveam 4 spitale a mai ramas unul jegos condus de mafia orasului.
Tot biserica este de vina?
Parca aveti ochelari de cal unii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa privesti asta din punct de vedere a unei afaceri. nu se scot asa multi bani din spitale ca bisericile.

| Irinelp a răspuns:

Pentru ca preoti nu mai au credinta ci se fac preoti pentru a nu munci mult si a trai o viata de boieri.

| RespiraSiInspira a răspuns:

Poate o sa te mire raspunsul, dar de fapt asta cer oamenii. Daca te duci intr-un sat care nu are nici un fel de cladiri administrative, la intamplare, oamenii nu o sa ceara sa se construiasca o clinica sau o scoala.Prima lor prioritate e sa aiba o biserica.In mediul rural biserica este precum o primarie, iar preotul este practic cea mai importanta persoana din localitate...