| anonim_4396 a întrebat:

In viziunea voastra (a crestinilor), cum ar arata un univers care nu are nevoie de un creator, un univers care a existat pur si simplu la fel ca zeul vostru? Argumentati.

33 răspunsuri:
| CristiSeeker a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau daca a sunat asa, dar nu ti-am adus nici o acuza cu buna intentie (greseala mea daca am facut astfel).
Dupa parerea mea, Big Bang-ul, fiind totusi o teorie, o ipoteza, poate fi introdus in ambele categorii:
1. Ca si fenomen provocat de un Creator, de o fiinta suprema si divina; de aici putem ajunge la multe concluzii precum apartenenta noastra la un Multivers (suna absurd, dar nu este de exclus, sincer)
2. Ca un fenomen de sine statator, ca si "creatia" in sine, cu origini, cauze si motive necunoscute totusi (cel putin momentan); aceasta solutie creand si ea, la randul ei, o infinitate de posibilitati.
Dupa cum vezi, este foarte greu sa te decizi aspura unei astfel de problematici complexe, dar nu cred ca trebuie sa ne subordonam credintei oarbe si sa ne multumim cu explicatia simpla, absurda, dar usor de acceptat. Eu cred ca trebuie sa ne mentinem mintile deschise, flamande de cunoastere si sa incercam, pe cat se poate, sa gasim adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CristiSeeker):

Nu ai raspuns chiar punctual si clar, dar apreciez ca putem discuta macar civilizat, fara "asta este adevarul si gata" Introducand insa ipoteza unui Creator (cu "C"), cred ca nu gresesc ca te referi la cel biblic. Daca este asa si singura moivatie este "credinta pur si simplu", nu lua in consideratie ce urmeaza.Cum poti,atunci cand in majoritatea activitatilor tale zilnice sa nu te intrebi de ce asa si nu altfel,ce considerente stau la baza cutarei actiuni,etc.,sa admiti fara nicio dovada,pe care in alte cazuri o consideri obligatorie, sa admiti existenta unui creator, despre care nu cunosti efectiv nimic, despre care nu te intereseaza de unde si cum a aparut si a carui coportament fata de oameni, desi in subconstient il consider incorect, susti ca reprezinta "dragostea suprema"?

| CristiSeeker a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu ma bucur ca putem discuta civilizat, un lucru mai rar intalnit in astfel de discutii complexe. Presupun ca iti dai seama cat este de greu sa fi punctual fata de ceva atat de vag si ipoteti, totusi.
Si in legatura cu ce ai spus mai departe, nu pot accepta o astfel de idee - un Creator de orice fel (fie el din Biblie, Koraan sau orice alta scriere) ce reprezinta "dragostea suprema" sau pe cea eterna fara nici o dovata. Eu insumi sunt ateu, neacceptand dar nici respingand total posibilitatea existentei unei divinitati, incercand sa aflu adevarul, lucru ce probabil nu se va intampla in timpul vietii noastre, daca se va intampla vreodata. Poate ca am ajuns intr-un impas, poate ca am ajuns la un numitor comun. Oricare ar fi cazul, este placut sa poti purta o discutie libera cu cineva care nu incearca doar sa iti inchida gura.