| Inferno a întrebat:

Intrebare ce vizeaza exclusiv oamenii religiosi.
Tinand seama de faptul ca un sacrificiu uman in numele Lui Dumnezeu nu poate fi cerut de "fortele binelui", pentru ca este un sacrificiu de sange, dar nici de 'fortele raului" caci este inchinat in onoara "fortelor binelui", de cine este cerut acest sacrificiu?

36 răspunsuri:
| Johndoe2023 a răspuns (pentru Radu284):

Le-am marcat mai sus
aici mai detailat
o enumeratie : oamenii sunt masa, oamenii sunt turma, oamenii sunt limitati
alta enumeratie : turma de oi care merge la biserica, turma de oi care are frica de dumnezeu

| Radu284 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Mda, inteleg logica ta acum, nu stu daca este corect gramatical sa bagi doua enumeratii una in alta, dar cum zicea si Inferno, este bine sa eviti exprimari de genul asta.

| Inferno explică (pentru Inferno):

Subjuga

| Delmoniko a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Dragule, sunt mari povesti de adormit copiii. Manuscrisele de la Marea Moarta contrazic biblia, de aia sunt numit APOCRIFE si biserica le respinge. De ce crezi ca nu le pun in biblie? Du-te si citeste-le si dupa aia mai vorbim. Cat despre stirea aia tampita de pe descopera.ro (care s-a prostit penal in ultima vreme si da stiri despre fantome si vampiri) s-o lasam balta. Unii sunt prea prosti sa treaca prin filtrul gandirii cele cititie. Mergeti la biblioteca ba, acolo se face cercetare, nu pe google!

| ҡıҡαıɗεʀ a răspuns:

Ce mai paradox, tot de Dumnezeu se spune.Pentru ca acesta reprezinta forta suprema, judecata suprema ce nu poate fi contestata de catre nici un muritor, se mai spune.E interesant modul in care te-ai gandit sa pui problema, Andrei, doar ca nu se poate gasi un „adevar universal" pentru fiecare fraza luata din biblie, multe dintre acestea fiind doar interpretabile.
Sa ma scuzi, apropo, daca mi-am permis sa evit cuvantul „exclusiv" din intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca nici nu trebuie sa ma intereseze asta foarte tare.