| Inferno a întrebat:

Intrebare ce vizeaza exclusiv oamenii religiosi.
Tinand seama de faptul ca un sacrificiu uman in numele Lui Dumnezeu nu poate fi cerut de "fortele binelui", pentru ca este un sacrificiu de sange, dar nici de 'fortele raului" caci este inchinat in onoara "fortelor binelui", de cine este cerut acest sacrificiu?

36 răspunsuri:
| Inferno explică:

Cred ca intrebarea este putin peste nevelul de inteligenta al celor de aici, am sa revin cu ceva mai simplu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Tocmai spuneam ca nu exista fortele nici ale binelui nici raului perfecte. Daca erau perfecte, atunci nu mai era nimic de negociat, erau clare treburile.'Asa ca ambele forte, imperfecte cer acel sacrificiu de care ziceai.

| Radu284 a răspuns:

Depinde ce religie ai, si care crezi ca este scopul vietii. Daca scopul vietii e sa fi fericit, si sa traiesti mult, sacrificiile nu pot fi cerute de un dumnezeu bun.

Daca scopul vietii este altul, si daca ai viata eterna dupa moarte, atunci nu cred ca un sacrificiu uman este o jertfa foarte mare. Hell... sunt oameni care s-au sacrificat pentru cauze mult mai triviale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Postul e o zi ori o perioada de jertfa peronala.sacrificiu uman in numele lui dumnezeu? unde cand? care? de she?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca nici nu trebuie sa ma intereseze asta foarte tare.

| Ichnat a răspuns:

De oameni cu probleme la... la, la, la

| Johndoe2023 a răspuns:

Confunzi fanatismul religios cu oamenii religiosi. de ce fanaticii religiosi au facut sau mai fac sacrificii?

Fanatism (din latină fanaticus) este un termen prin care se caracterizează atașamentul necondiționat al unei persoane sau al unui grup la o idee, doctrină, opinie sau la un scop, animat de un zel orb, fără să se țină seamă de eventualele consecințe pentru sine sau pentru alții.
numai prin definitie incepi sa intelegi
de regula sacrificiile religioase sunt facute din motivele personale ale conducatorului fanaticilor. poate fi motiv personal, alimentarea psihozei aceluia ce este de acord cu aceste lucruri si neimpartasirea doctrinei acelei religii.

Fanatismul se poate manifesta în diverse domenii ale societății - politică, religie - și poate deveni o manifestare de masă. În statele totalitare, fanatizarea maselor prin propagandă bine regizată ("spălarea creierului") servește ca mijloc pentru realizarea scopurilor politice și ideologice. În cazuri extreme, fanaticul își pierde instinctul vital de autoconservare până la sacrificiul propriei existențe, de ex. piloții japonezi "kamikaze", atentatele sinucigașe ale fundamentaliștilor islamici și creștini. Fanatismul este la originea actelor teroriste.

Nu rareori, fanaticii produc o asemenea impresie, încât sunt onorați ca eroi, preaslăviți ca martiri sau chiar venerați ca sfinți.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Oamenii religiosi sunt masa, turma de oi care merge la biserica, are frica de dumnezeu, sunt limitati in trairi prin religia care o au, pentru ca li s-a promis o viata vesnica. cei care cred ca daca o sa sufere toata viata o sa aiba o eternitate frumoasa

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Ai zis bine ca cei credinciosi sant ca si oile, de fapt asa spune si biblia, iar cei rai, ateii sant ca si o turma de capre rebele, pe care ii limiteaza niste teorii precum evolutionismul si care considera ca viata asta este totul
(Matei 25:32, 33) Toate naţiunile vor fi adunate înaintea sa şi el îi va separa pe oameni unii de alţii, aşa cum separă un păstor oile de capre. 33 Şi va pune oile la dreapta sa, iar caprele la stânga sa.
(Matei 25:46) Şi aceştia vor merge la tăiere veşnică, dar cei drepţi la viaţă veşnică".

| Johndoe2023 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

De ce zici "cei rai, ateii"?
da-mi exemplu de crime in masa (cum ar fi cruciadele) comise de catre atei.
tu confunzi ateii cu secte sau culturi? ateismul, in ciuda afacerii care s-a inceput sa se faca ( la fel ca si orice religie),
nu este o religie ci este o alegere si o parere

ateismul este opusul credinciosului ( indiferent de religie) credinciosul este cel care crede, toate vechile civilizatii (grecii, egiptenii, mayasii) credeau in zei. ateii nu cred in zei. doar atat ateismul nu se poate dezvolta in mai mult de atat. nu cred in zei

nu cred povestile cu oameni care despart marea in doua,
de mosnegi la cateva sute de ani care, s-au dus in toate colturile lumii si au strans cate o pereche din fiecare fiinta vie, i-au pus intr-o barca ( cat de mare era barca aia frate), barca pe care mosul a construit-o singur intr-un timp foarte scurt. apoi a bagat toate animalele bacteriile tot tot tot in barca aia, in afara de dinozauri ( ca aia erau prea mari probabil)

ca alt mosneag s-a suit la cer intr-un car de foc,

ca altul merge pe apa, inmulteste paine si peste si transforma apa-n vin

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Daca pentru tine sant niste povesti nu inseamna ca nu s-au intamplat aceste lucruri.Imagineazati ca te afli pe pamant acum 500 de ani si cineva iti vorbeste de faptul ca in viitor vor exista avioane, telefoane celulare, submarine, tablete....Sant sigur ca nu ai crede aceste povesti, si totusi in prezent sant realitate.
tot la fel Ceea ce Biblia spune este un adevar si o demonstreaza sulurile de la marea moarta si altele care sustin tot ceea ce este scris in Biblie.
Esti tu cel care crezi in niste povesti cu o maimuta care a aparut singura dintr-o pua intamplare numita big-bang iar apoi din maimuta asta ai iesit tu.
Arca lui Noe nu este o poveste ci este confirmata chiar si de arheologie.Mai fa si tu niste cercetari inainte de a sufla aerul
http://www.descopera.ro/......escoperita

| Johndoe2023 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Pai fa tu cercetari inainte de a sufla aerul. ararat este un munte vulcanic, care a fost activ cu mult timp dupa potopul tau biblic, deci daca ar fi existat o barca arcolo ar fi fost complet distrusa de lava si nu s-ar mai fi gasit urmewinking

| Inferno explică (pentru Johndoe2023):

Trebuie sa faci sacrificii umane ca sa poti raspunde la o intrebare despre sacrificii umane?

| Radu284 a răspuns (pentru Johndoe2023):

"Oamenii religiosi [...], are frica de dumnezeu"

Si mai e si inculti pe deasupra!

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Radu284):

Incult "este" tu! Oamenii religiosi sunt masa, turma de oi care merge la biserica, are frica de dumnezeu!
sa iti explic sa fie pe intelesul tau. e o enumeratie acolowinking
turma de oi care merge la biserica
turma de oi care are frica de oi se refera la turma de oi. si apoi dupa enumeratie daca observi revin la oameni cand zic iarasi suntwinking

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Platesti lectiile de gramatica?

| Radu284 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Atunci ar fi trebuit sa pui "si" in loc de virgula happy

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Radu284):

Intre-o enumerare nu este obligatoriu sa pui si la urma. poti incheia enumerarea doar prin virgula
platesti lectiile de gramatica?

| Radu284 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Poti, dar "are frica de dumnezeu" nu face parte din enumeratie. Cine "are frica de dumnezeu"?

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Radu284):

Turma. este o enumeratie de actiuni ale turmei. merge la biserica, are frica de dumnezeu

data viitoare iti raspund dupa ce platesti meditatiilewinking

| Radu284 a răspuns (pentru Johndoe2023):

*sigh*
"Oamenii religiosi sunt masa, turma de oi care merge la biserica, are frica de dumnezeu, sunt limitati in trairi prin religia care o au, pentru ca li s-a promis o viata vesnica."

Ok, atunci tot "turma" "sunt limitati in trairi prin religia care o au"? happy

BTW, e "pe care".

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Radu284):

Pe este subinteles,
acolo am o fraza si virgula de dupa dumnezeu reprezinta incheierea unei proprozitii din fraza si continuarea primei

| Inferno explică (pentru Johndoe2023):

"Pe este subinteles..."
Ce prostie. Daca "pe" ar fi subinteles atunci nu ar mai exista constructia "pe care" ci doar "care".
Corect era "religiea pe care o au". Un exemplu de propozitie in care folosesti doar "care" este: "Religia care jubjuga umanitatea.

P.S: In general nu este bine sa amesteci propozitiile incidente cu enumeratiile, duce la ambiguitate si parca am citi o traducere greoaie dupa Kant.

| Radu284 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Uite aici:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Virgula_în_limba_română

"Enumerații
Atunci când o parte de propoziție este multiplă, adică exprimată printr-o enumerație de cuvinte cu aceeași funcție sintactică[...]"

In exemplul anterior "masa" si "turma de oi care merge la biserica" au aceeasi functie sintactica. Dar "are frica de dumnezeu" nu are aceeasi functie sintactica cu restul.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Radu284):

Are functie sintactica de predicat ca si are frica de dumnezeu
turma... care merge la biserica
turma... care are frica de dumnezeu

| Radu284 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Daca au rol de predicat amandoua, atunci trebuie sa fie in acord cu subiectul, nu? Si care este subiectul aici? happy

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Radu284):

Turma este subiectul tocmai ti-am aratat
turma de oi care merge la biserica, are frica de dumnezeu
oamenii sunt masa, oamenii sunt turma, oamenii sunt limitati

observi ca sunt in acord?

q.e.d

| Radu284 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Ok, atunci care este enumeratia? Vrei sa zici ca enumeratia este:

"Oamenii religiosi sunt masa, turma de oi __care merge la biserica__, __are frica de dumnezeu__, sunt limitati in trairi prin religia care o au, pentru ca li s-a promis o viata vesnica."?

Mie mi se pare ca asta ar fi enumeratia:
"Oamenii religiosi sunt __masa__, __turma de oi care merge la biserica__, are frica de dumnezeu, sunt limitati in trairi prin religia care o au, pentru ca li s-a promis o viata vesnica."

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Radu284):

Sunt 2 enumeratii acolo in fraza de asta ai fost indus in eroare

| Radu284 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Ok, acum mor de curiozitate, care sunt? happy Si marcheaza-le diferit please.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Radu284):

Le-am marcat mai sus
aici mai detailat
o enumeratie : oamenii sunt masa, oamenii sunt turma, oamenii sunt limitati
alta enumeratie : turma de oi care merge la biserica, turma de oi care are frica de dumnezeu

| Radu284 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Mda, inteleg logica ta acum, nu stu daca este corect gramatical sa bagi doua enumeratii una in alta, dar cum zicea si Inferno, este bine sa eviti exprimari de genul asta.

| Inferno explică (pentru Inferno):

Subjuga

| Delmoniko a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Dragule, sunt mari povesti de adormit copiii. Manuscrisele de la Marea Moarta contrazic biblia, de aia sunt numit APOCRIFE si biserica le respinge. De ce crezi ca nu le pun in biblie? Du-te si citeste-le si dupa aia mai vorbim. Cat despre stirea aia tampita de pe descopera.ro (care s-a prostit penal in ultima vreme si da stiri despre fantome si vampiri) s-o lasam balta. Unii sunt prea prosti sa treaca prin filtrul gandirii cele cititie. Mergeti la biblioteca ba, acolo se face cercetare, nu pe google!

| ҡıҡαıɗεʀ a răspuns:

Ce mai paradox, tot de Dumnezeu se spune.Pentru ca acesta reprezinta forta suprema, judecata suprema ce nu poate fi contestata de catre nici un muritor, se mai spune.E interesant modul in care te-ai gandit sa pui problema, Andrei, doar ca nu se poate gasi un „adevar universal" pentru fiecare fraza luata din biblie, multe dintre acestea fiind doar interpretabile.
Sa ma scuzi, apropo, daca mi-am permis sa evit cuvantul „exclusiv" din intrebare.

| SatanistAteu666 a răspuns:

De catre iehova(dumnezeul crestin)nemernicul ala nu este DELOC a forta a binelui, a omorat mii si mii de animale si oameni si oamenii inca se inchina la aceste religii murdare si primitive!