| calutulfericit a întrebat:

Intrebare de cultura generala, ce sarbatoriti voi crestinii azi?happy

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Chiar era momentul sa facem pe cultii in a doua zi a Craciunului?
Luati-o pe asta:
Ce trebuiau sa sarbatoreasca ateii pozitivisti de Paste, in locul Invierii Domnului?

Daca v-am dat greu, pozitivismul este combaterea irationalismului religios cu argumente stiintifice, rationale, promotori fiind: Dawkins, Harris, Hitchens...si cei mai multi dintre voi, ateii care va jucati cu postarile pe aici.
Nu stiati ca asa va numiti? big grin
Daca tot o dam in cultura...
Haideti, cu incredere! happy

Cat priveste intrebarea ta, Calutule, crestinii sarbatoresc imblanzirea pentru un an a haosului de catre zeul Marduk, care sarbatoare a fost preluata de persi ca fiind a lui Mithra, care apoi a fost preluata de romani ca Saturnalii, pe care mai apoi au transformat-o in alta sarbatoare, Natalis Solis Invicti, pe care si mai apoi, Papa Julius a preluat-o ca fiind ziua Nasterii Domnului, si daca vrei cea mai a naibii cultura, ...clujenii au facut in cinstea acestui Papa un edificiu numit, cum altfel, Julius Mall. big grin
Mai a dracului cultura de atat, ce mai vrei?
Inca mai astept raspunsurile voastre, la intrebarea mea de cultura generala...

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Darkmagic):

Cauta pe tik-tok sau Youtube Inspiring philosophy.Craciunul, ca sarbatoare a nasterii lui Iisus, nu are legatura cu ameteala de sarbatori pe care ai scris-o acolo. Teologii au calculat o data folosindu-se de Noul Testament impreuna cu niste profetii din Vechiul Testament.Nu se stie daca este chiar data exacta, dar asta nu este important.A, si ca sa stii, Saturnalele se sarbatoreau pe 17 decembrie, nu 25, si era o sarbatoare inchinata zeului Saturn/Cronos si perioadei lui pe care a petrecut-o pe Pamant inainte ca Zeus sa-l trimita in Infern(era de aur)si sa preia tronul Olimpului(inceputul erei de aur).Nu are nici cea mai mica legatura cu nasterea unui Mantuitor.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Inceputul erei de argint dupa ce a preluat Zeus tronul***, scuze

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

De ce nu ai sange in instalatie sa mi si zici calculele pentru acea varsta.happy
Cat despre saturnalele pe 17 nu pe 25, afla ca sa stii, ca poate n ai stiut, ca esti un mincinos patologic.Saturnalile se sarbatoreau de pe 17 pana pe 23 si apoi erau cateva zile de ritualuri post sarbatoare. Exact cum e Craciunul la noi ii in mod normal 1 zi, 25, dar noi am facut o de 3 zile.Te iei dupa tiktok, lasa ma pruncule tiktokul, ce ai zis tu cu calculele e pe net, pacat ca are gauri demonstratia aia.happy.

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Apropo pe langa mesajul anterior, iti mai scriu ceva de ce nu zici si a treia idee,(atentie idee nu teoriehappy ), si anume ca 25 decembrie mai e plagiata ca data de la alti zei antici.Nu nu ti l dau pe horus ca exemplu ca aveti o gramada de tampenii de idei(nu teoriihappy ), in care s ziceti ca nu i asa.

O sa ti zic de Attis, de Mithra astia care sunt mai in varsta decat Iisus.

Adevarul e in fata voastra dar voi filozofi crestini, nu l vedeti.Va tzuc.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru calutulfericit):

N-are mai legatura nici Horus, nici Attis nici Mithra nici Dyonisus cu Iisus.Astea sunt zvonuri create tot de voi ateii.Nu exista in sursele mitologice antice legate de zeii mentionati de tine nimic care sa se asemene cu Iisus.Nimic, absolut nimic.Nu ne mai numiti pe noi mincinosi cand voi nici nu va stiti minciunile.

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nu sunt zvonuri dragul meu e suficient sa cauti informatii pe internet, ups stai simpaticutule numai voi crestinii aveti informatii reale noi alte rase de ce sa avem?(aroganta ieftina, vezi ca planghappy ).

"Nu exista in sursele mitologice antice legate de zeii mentionati de tine nimic care sa se asemene cu Iisus.Nimic, absolut nimic.
Nu ne mai numiti pe noi mincinosi cand voi nici nu va stiti minciunile."-vezi ca faci cu inimioara de la atata frustrare.happy

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Deci dragul meu, nu cred ca mintisoara ta scumpica poate face fata la intrebari simple fara nicio capcana: happy
Eu ti am cerut(evident n ai avut sange in instalatie laughingsa mi zici calculele care arata ca Iisus chiar s-a nascut pe 25 decembrie.Bineinteles ca daca ai citit undeva n ai inteles calculele, insa daca nu ai inteles si nu sti sa mi demonstrezi cu cuvintele tale, inseamna ca nu ai de fapt niciun argument.

Apropo nu mi cita din surse crestine si neverificate, cu surse de astea ma spalam cu mult timp inainte sa intri in anul 1 de facultate, filozofule)))).

Ori sti sa mi explici cu cuvintele tale, ori sa ma lasi cu meseria asta de distribuitor de linkurilaughing)

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Ca sa nu mai pierzi timp pretios o sa ti zic clar unde eram cu firul narativ:

"Teologii au calculat o data folosindu-se de Noul Testament impreuna cu niste profetii din Vechiul Testament."-iar eu ti ma cerut sa mi zici calculele, hai sa fiu mai clar de atat, cu cuvintelele tale baga le aici si zi mi ce ai dedus si inteles din ele.Pe scurt surprinde malaughing

"A, si ca sa stii, Saturnalele se sarbatoreau pe 17 decembrie, nu 25, si era o sarbatoare inchinata zeului Saturn/Cronos si perioadei lui pe care a petrecut-o pe Pamant inainte ca Zeus sa-l trimita in Infern(era de aur)si sa preia tronul Olimpului(inceputul erei de aur).Nu are nici cea mai mica legatura cu nasterea unui Mantuitor."
-iar eu aici ti am aratat ca nu sti cate urechi ai in cap: happy

"Cat despre saturnalele pe 17 nu pe 25, afla ca sa stii, ca poate n ai stiut, ca esti un mincinos patologic.Saturnalile se sarbatoreau de pe 17 pana pe 23 si apoi erau cateva zile de ritualuri post sarbatoare. Exact cum e Craciunul la noi ii in mod normal 1 zi, 25, dar noi am facut o de 3 zile."

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru calutulfericit):

Asa cum am spus mai sus, uita-te la Inspiring Philosophy pe Youtube.A vorbit el destul pe tema asta, nu-mi mai bat eu capul cu voi.Este foarte corect si iti da sursele utilizate(care sunt toate verificate si profesioniste). Este si mai invatat si mai carismatic decat mine.El iti vorbeste despre tot ce ti-am zis eu.Omul care detine acel canal v-a detronat toate minciunile cu varf si indesat, fapt pe care poti sa il accepti sau nu.Iti doresc sarbatori fericite si binecuvantate in continuare alaturi de cei dragi happy!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru calutulfericit):

Vezi ca acolo eu ti-am vorbit ce se sarbatorea de Saturnalii(vezi cartea de Mitologie greaca a lui Gheorge Popa Lisseanu).Or fi fost ritualuri cum zici tu, dar in esenta, sarbatoarea aceea nu are nicio legatura cu Iisus.Cronos nu era nici mantuitor, nici macar unic fiu al unei divinitati.

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

"El a fost nu născut dintr-o fecioară ( cu excepția cazului în care considerați că muntele de stâncă a fost o fecioară ). Nașterea lui a fost sărbătorită pe 25 decembrie, dar primii creștini știau că aceasta nu era oricum adevărata dată a nașterii lui Hristos, și atât închinătorii mitraici, cât și Biserica Romană timpurie au împrumutat această sărbătoare de la sărbătorile solstițiului de iarnă anterioare."

tradus din sursa cu crestinii, pai ma draguta mica, mai inainte zici ca n are treaba cu traditile pagane mantuitorul si in sursa asta citandumi o imi dovedesti ca de fapt sustii ca 25 decembrie nu i data lui de nastere?))))))

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

"Omul care detine acel canal v-a detronat toate minciunile cu varf si indesat, fapt pe care poti sa il accepti sau nu."-am inteles, deci a treia strigare refuzi efectiv sa mi zici cu cuvintele tale calculele pentru data de nastere a lui Iisus.Pe langa asta iti scrisai mai jos ca sursa ta crestina sustine ca 25 decembrie nu i data lui iisus cum sustii tu.)))Prunc mic.Anu 1 de filozofie, da i bice ca mai ai multe de invatat.

0 argumente, 0 concluzii, #defeat.
Seara faina.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru calutulfericit):

In primul meu comentariu am zis ca nu se stie daca chiar aia e data Lui de nastere, dar nu este asa importanta.Este irelevant, oricum noi il sarbatorim pe Iisus in fiecare zi.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru calutulfericit):

Bravo ca m-ai invins, o sa merg sa plang in pernita.Si sunt anul I la Litere, nu filosofie.
"Refuzi sa-mi explici cu cuvintele tale acele calcule" nu stau aici sa scriu romane.In Vechiul Testament exista profetii cu privire la nasterea unui mantuitor care ofera detalii vagi despre ce se va intampla. Teologii, luand acele detalii impreuna cu cele din Noul Testament, au ajuns la aceasta data.Insa nici ei, nici altii nu sustin ca asta ar fi data exacta, insa nu este asa de importanta.Important este sa-L cinstim.Inca odata, Inspiring Philosophy explica totul pe larg.Nu stau aici sa scriu romane, ca oricum stiu ca tu tot o sa gasesti o problema.

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Acum gata iti facusi irelevante argumentele.
La ce mi ai mai comentat la postare daca concluzia ta e asta "In primul meu comentariu am zis ca nu se stie daca chiar aia e data Lui de nastere, dar nu este asa importanta.Este irelevant, oricum noi il sarbatorim pe Iisus in fiecare zi."

Apropo geniule nu are sens sa i sarbatoresti zilnic atat nasterea cat si moartea,penibil.happy

"Bravo ca m-ai invins, o sa merg sa plang in pernita"-incerci sa ma copiezi si nu-ti iese.

"Si sunt anul I la Litere, nu filosofie."-stiu frustratule era o duma fiindca te cheama filozofu depresiv.Da ce sa stii tu ce i aia duma.happy

"nu stau aici sa scriu romane."-asa pot si eu sa vin sa ti zic ca ti am demontat biblia din geneza si singurul meu argument sa fie citetse toata geneza, dragul meu propun sa incheiem aceasta conversatie care nu duce nicaieri, daca erai destept taceai primul.happy

". Inca odata, Inspiring Philosophy explica totul pe larg."-deci solutia ta e sa ma pui sa caut prin videourile lui, poate cateva sute, raspunsul la intrebarea la care tu trebuia sa raspunzi, foarte eficient se vede ca esti la litere.happy

"Nu stau aici sa scriu romane, ca oricum stiu ca tu tot o sa gasesti o problema."-daca era real zeul tau demult nu gaseam eu vreo problema.Asta e ma opresc ca vorbesc cu peretii, intoarcete si comenteaza pe aici cand vei avea suficiente aptitudini, mai intai dezvoltati aptitudinile de a intelege un text.Papa.(adut i aminte de mesajul meu cu "daca erai destept taceai primul.happy".

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Avand in vedere intrebarea mea:"Intrebare de cultura generala, ce sarbatoriti voi crestinii azi? happy".

Primul tau raspuns:"Nasterea lui Iisus."

Si contradictia:"In primul meu comentariu am zis ca nu se stie daca chiar aia e data Lui de nastere, dar nu este asa importanta.Este irelevant, oricum noi il sarbatorim pe Iisus in fiecare zi."

Imi e destul de clar ca nu am nici o nedejde in a dezvolta un dialog logic cu tine.happySalut si adu ti aminte:"daca erai destept taceai primul.". happy

| iurii75 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

La început afirmi ca cineva ar fi calculat data nașterii lui Isus, si apoi deja zici nu se știe dacă chiar e asta sau nu.
Dacă cercetai puțin ( nu doar să asculți minciunile unora) aflai ca data nașterii nu este cunoscută si nici nu e posibil de calculat. Maxim se poate afirma ca sa născut toamna ( și nicidecum iarna).
Afirmi apoi ca de fapt nici nu e importanta data... Ce ar fi sa meditezi puțin? Uite, niste persoane care susțin că te respectă, că ești o autoritate pentru ei, hotărăsc sa sărbătorească ziua ta de naștere. Chiar dacă tu n-ai cerut așa ceva ( de fapt chiar invers). Dar deoarece ei nu cunosc pe ce dată te-ai născut, ei fac aceasta in ziua când sa născut unul dintre dușmanii tai. De fapt, ei tot timpul sărbătoreau acea zi. Deci, a rămas data, obiceiurile legate de acea sărbătoare, modul in care sărbătoreau, doar ca acum ei afirmă ca acea sărbătoare e in cinstea ta. Te-ar aranja acest lucru?
Atunci de ce crezi ca această sărbătoare, care este un amestec de tradiții păgâne, este plăcută în fața lui Dumnezeu?

33 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O sărbătoare a solstițiului de iarnă pe care creștinii au adaptat-o la religia lor. Cultul bradului este sărbătoare păgână care a supraviețuit.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nașterea Mântuitorului Iisus Hristos

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Chiar dacă nu sa născut pe acea dată?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

S-a născut pe acea dată și nu-i pasă nimănui de voi ăștia de vă dați deștepți în fiecare an. Crăciunul e o sărbătoare frumoasă care adună familia împreună și aduce bucurie în inimile oamenilor. Faptul că vreți tot timpul să dezbateți Nașterea Mântuitorul arată că aroganța voastră e mai importantă decât bucuria și pacea oamenilor care sărbătoresc Cuvântul Întrupat. Dacă nu vrei să accepți nicicum data de 25 decembrie din pură aroganță și dispreț pentru oameni asta e problema ta, dar te rog păstreaz-o pentru tine și pentru psihologul la care ar trebui să mergi. Nu mai fii atât de frustrat pe bucuria oamenilor și încearcă să te bucuri și tu din când în când.

| calutulfericit explică (pentru CostinAlamariu):

Cata frustrare intr-un singur comentariu. Daca asta e adevarul, ce tot comentezi atata?laughing laughing laughing
Ce daca e o sarbatoare frumoasa(care nu mai e frumoasa demult), ti se pare ca face cinste zeului tau?happy

Atentie, desteptul tace primul in fata oricui.Deci dupa comentariul asta tac.happy

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Poate ai și ceva argumente pentru afirmația ta? Știai cumva ca mai înainte sărbătoreau nașterea în aceiași zi cu botezul?
Aroganță, dispreț si frustrare vad deocamdată doar la tine. Pentru voi sunt mai importante tradițiile voastre decât adevărul, chiar dacă sunt tradiții cu rădăcini în religia păgână. Acesta si este motivul dezbinării in cadrul ortodoxiei și pentru care uciderea reciprocă a ortodocșilor nu e ceva ieșit din comun dau ceva nou...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

Ești un fariseu

| CostinAlamariu a răspuns (pentru calutulfericit):

Da, mi se pare că face cinste având în vedere că El a vrut sa se nască atunci. Nu la mine e frustrarea ci la cel care în loc sa se bucure de Crăciun cu familia alege sa-și bata joc de o sărbătoare creștină. De ce si-ar bate cineva joc de o sărbătoare care aduce fericire decât dacă el însuși e nefericit?

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sărbătoare creștină? Serios?
Are legătură cu Cristos tot atât cât are in comun ortodoxia cu creștinismul, adică nimic!
Despre creștini Isus a zis că vor fi recunoscuți după iubirea ce este in mijlocul lor. Ortodocșii se ucid reciproc cu "binecuvântarea" popilor si cu arme "sfințite". Scriptura arată in ce categorie se încadrează astfel de persoane - 10Prin aceasta se cunosc copiii lui Dumnezeu şi copiii diavolului. Oricine* nu trăieşte în neprihănire nu este de la Dumnezeu; nici** cine nu iubeşte pe fratele său.

11Căci vestirea pe care aţi auzit-o de la început este aceasta*: să ne iubim** unii pe alţii;

12nu cum a fost Cain*, care era de la cel rău şi a ucis pe fratele său. (1 ioan cap. 3)

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"ești un fariseu" - mda, tu chiar te pricepi la adus argumente... rolling on the floor

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nasterea lui Iisus.

| popescuhertz a răspuns:

In ziua de 25 decembrie, crestinii sarbatoresc Nasterea Domnului Isus, cunoscuta sub numele de Craciun. Aceasta este cea mai importanta sarbatoare din calendarul crestin ortodox, catolic si protestant, care marcheaza nasterea lui Isus Hristos in Betleem, dupa cum este mentionat in Evanghelia dupa Matei si Evanghelia dupa Luca din Noul Testament al Bibliei. Sarbatoarea este celebrata prin diverse traditii si obiceiuri, cum ar fi impodobirea bradului, cantarea colindelor, daruiile si pregatirea mesei festive.

| calutulfericit explică (pentru popescuhertz):

-crestin fals-
happy

| Holiday a răspuns (pentru popescuhertz):

De fapt nu nasterea lui Isus e miezul din caisa al povestii crestine, ci asa zisa reinviere a lui.