| Isaia a întrebat:

INTREBARE PENTRU ATEI: Daca Dumnezeu nu exista, atunci cum explicati faptul ca preotii au puterea de a sfinti lucruri? (aghiazma, icoane, etc).

De unde au puterea aia daca nu de la Dumnezeu?

94 răspunsuri:
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Sfintiii cutare
Sfinti e doar o denumire data de niste oameni care ii credeau superiori.Sf Petru era sfant? N-a gresit el cu nimic niciodata? Hai nu zau ca pana si-n biblie arata ca nu e sfant suprem

Răspuns utilizator avertizat
| Musique a răspuns:

Și tu crezi că icoanele, apa aia și/sau biserica e sfințită? Sfințită de puterea preoților?

În fine, trecând peste asta, tu cum îți explici că preoții au această putere? Crezi că dumnezeu le-o dă doar lor și nouă nu sau? Și să zicem că ar fi așa, dumnezeu le dă această "putere" pentru că au făut o școală, pentru că-l slujesc și alte chestii. Gândește-te câți preoți fură, câți înșală, câți "ghicesc în biblie" și alte minuni.Mai au ceea ce tu numești putere? Nu se supără doamne doamne?

Dacă gândești, dacă îți pui mintea la contribuție, la final ajungi să râzi de tine și să te întrebi de ce ai pus o întrebare așa stupidă...

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

laughing
Ok!

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound a răspuns (pentru Isaia):

Scuteste-ma cu gramada ta de c*c*t.
Biblia nu m-a impresionat, nu ma impresioneaza si nu ma va impresiona atata timp cat nu foloseste un limbaj pentru oameni prosti.
Dumnezeu nu a creat lumea, nici omul.
Animalele, planetele si microbii sunt formati din celule.
Acest lucru l-am vazut de nenumarate ori in laborator si nu poti contesta.

Scuteste-ma de afirmatiile tale fara dovezi, scuteste-ma de nesimtirea cu care afirmi ca c*c*tul miroase a trandafiri si scuteste-ma de acest subiect.

Cu tine, taranul meu drag cu acces la internet, nu mai am ce discuta.

| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Poate nici apa nu este sfintita.

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

Esti troll! laughing
Scuze, ma prind mai greu.

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

Nu draga, nu esti prost! Faci pe prostul! Asta inseamnahee hee

| sublime89 a răspuns (pentru Isaia):

Vrei sa spui ca bacteriile nu sunt tot creatiile zeului nostru iubitor?

| Daemoon a răspuns:

Un lucru este sfintit atat cat exista persoane care chiar cred ca asa e. Daca 100 de persoane considera ca un preot a sfintit ceva anume, atunci acel obiect este simbolic pentru ei, pur si simplu. Pentru noi restul, "cei fara frica de Dumnezeu", acel obiect nu-si schimba valoarea, diferenta e doar de perspectiva!

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru Isaia):

"Asta i s-a intamplat unui parinte pustnic care a spus cuiva sa se mute mai la o parte si muntele din fata lui s-a miscat la cuvantul lui, supus. Iar parintele a spus muntelui: Nu cu tine vorbeam."
Ce nesimtire de munte sa se bage in seama aiurea. laughing

| Hombre a răspuns (pentru Isaia):

"Bacteriile sunt rezultatul pacatului stramosesc. inainte de caderea omului nu existau bacterii"
Chiar daca bacterii nu exista, capre da.

| sublime89 a răspuns (pentru Isaia):

Adica omul exista de 4 miliarde de ani, dinaintea bacteriilor? laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ne plictiseşti?sad

| Kaℓi a răspuns:

Ce agitator! big grin

| Mădă0611 a răspuns:

De la Unicornul Invizibil Roz. not worthy

| Kaℓi a răspuns (pentru Hombre):

Caprele au bacterii?

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru Isaia):

Spune-i asta omului de Cro-Magnon.

| Kaℓi a răspuns (pentru Isaia):

Nu te-am intrebat pe tine happy ai capre?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Organismul uman este foarte bine organizat.De exemplu, informatia circula in creier cu 370 de km/s.Un foooarte mic exemplu.De asta nu voi fi ateu convins niciodata.Dar 90 % nu cred ca exista.

Pe Dumnezeu nu il vezi, nu il auzi, si cand il simti e de fapt creierul care proceseaza toate astea.Iar cu sfintitul lucrurilor e o mare prostie.Pot sa ma imbrac ca un preot si arunc pe tine apa de la chiuveta si e aceeasi treaba. Spune-mi, cum distingi un lucru sfintit de unul obisnuit, cand nu se afla intr-o biserica?