| Wesson a întrebat:

Intrebare pentru crestinii - ortodocsi, la care as dori sa nu raspunda ateii, deoarece ei scriu degeaba pentru mine la astfel de intrebari ce nu le sunt adresate lor.

Nu ma simt foarte aproape de Bunul Dumnezeu, insa nu stiu din ce cauza, imi puteti da va rog niste rugaciuni de iertare, multumire, etc. ce ii sunt adresate lui Dumnezeu? Si as mai dori daca nu este mare deranj niste metode si sfaturi pentru a ma apropia mai multe de Dumnezeu si sa imi formez o viata religioasa mai profunda.

Cer sfaturile doar crestinilor - ortodocsi deoarece nu stiu daca la celelalte religii sunt aceleasi rugaciuni sau aceleasi moduri, etc. exista fel de fel de religii. Si rog frumos doar daca aveti ceva de scris care sa ma ajute, scrieti, daca nu nu va bagati in seama fara rost, sa ziceti ca Bunul Dumnezeu nu exista sau alte prostii.

Toata stima si respectul meu celor ce ma vor ajuta.

Răspuns Câştigător
| fllu07 a răspuns:

Pai foarte simplu:
sa te rogi din inima, cu cuvintele tale, si sa folosesti numele lui Dumnezeu.
Din punctul de vedere al bibliei sunt gresite cartile de rugaciuni, sau rugaciunile gen: crezul, ingerasul meu sau mai stiu eu.
Matei 6:7 spune- ". 7 Dar, când vă rugaţi, să nu spuneţi aceleaşi lucruri la nesfârşit, cum fac oamenii naţiunilor, căci ei cred că vor fi ascultaţi pentru că folosesc multe cuvinte. 8 Să nu fiţi ca ei, fiindcă Dumnezeu, Tatăl vostru, ştie de ce aveţi nevoie chiar înainte de a-i cere voi"
Roaga-te sa te ajute sa il cunosti, adreseaza-te pe nume lui, ca unui prieten, si fii convins ca te va asculta.
nu uita ca daca ii ceri ceva si te indoiesti daca vei primi, nu vei primi nimic. Iacov 1:5-8

64 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Iesi seara pe balcon inainte de culcare...are un efect foarte ''spiritual'' iar rugaciunea va veni de la sine.

| Wesson explică (pentru OOOLEOOO):

Acum chiar nu imi dau seama daca chiar imi dai un sfat sau iti bati joc de mine.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Wesson):

Incearca daca ai destula curiozitate..racoarea serii are un efect ''puternic''.

| Qinz a răspuns (pentru Wesson):

OOOLEOO are dreptate...

| vitbsk a răspuns:

E bine că ai cerut ajutor de la ortodocși, bineînțeles că vor sării terții să îți explice în fel și chip de ce să mergi la ei.

Cel mai bine, e să te duci la Spovedanie și să ceri sfat de la un părinte, care să îți devină duhovnic.

Duhovnicul, observă evoluția enoriașului și cântărește cu dreaptă socoteală, sfaturile pe care i le dă.

Nu fă confesiuni aici, ci mergi la sursă, în Biserica cea Una.

| uglyCORPSEbride a răspuns:

A spune o rugaciune=a spune o poezie invatata pe derost.
Nu te apropii de Dumnezeu rostind cuvinte pe care nu le simti...

| Wesson explică (pentru fllu07):

Multumesc mult, Dumnezeu sa te aibe in grija ca ti-ai ajutat aproapele.

Toata stima si respectul meu.

| fllu07 a răspuns (pentru Wesson):

Cu multa placere. zilnic ajut oamenii.

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

OOOLEOOO merita funda.

Răspuns utilizator avertizat
| vitbsk a răspuns (pentru navarre):

Duhovnic înseamnă cu totul altceva.

Doar un creștin practicant, poate surprinde sensul tainic.

Ceilalți, vor căuta îngustimi lumești pentru a-și motiva confortul și mândria.

| Urzi23 a răspuns:

Stai bre asa ca pe aici este ceva putred, parca intrebarea era adresata Crestinilor Ortodocsi si vad ca raspunsul cistigator este de la alta confesiune rolling on the floor Ai uitat sa bagi niste chestii mai vechi cu Sf Icoane si vezi Doamne alte chestii vis a vis de Preoti, ai scapat din vedere si Sf Biserici Nu esti vigilent si or sa te certe fratii la adunare rolling on the floor
Nu este frumos sa umblii cu cioroiul vopsit si s,,,,,,,, croncane

| Urzi23 a răspuns (pentru fllu07):

Fllu07 a răspuns:
Pai foarte simplu:
sa te rogi din inima, cu cuvintele tale, si sa folosesti numele lui Dumnezeu.
Din punctul de vedere al bibliei sunt gresite cartile de rugaciuni, sau rugaciunile gen: crezul, ingerasul meu sau mai stiu eu.
Matei 6:7 spune- ". 7 Dar, când vă rugaţi, să nu spuneţi aceleaşi lucruri la nesfârşit, cum fac oamenii naţiunilor, căci ei cred că vor fi ascultaţi pentru că folosesc multe cuvinte. 8 Să nu fiţi ca ei, fiindcă Dumnezeu, Tatăl vostru, ştie de ce aveţi nevoie chiar înainte de a-i cere voi"
Roaga-te sa te ajute sa il cunosti, adreseaza-te pe nume lui, ca unui prieten, si fii convins ca te va asculta.
nu uita ca daca ii ceri ceva si te indoiesti daca vei primi, nu vei primi nimic. Iacov 1:5-8

Urzi23 in dialog :

Vezi bre ca in toata polologhia ai uitat un amanunt esential parca tot prin Dumnezeiestile Scripturi il gasim "si numai unul a multumit si acela era de alt neam " poate o fi fost ortodocs zic eu

| vitbsk a răspuns:

Rugăciunile fac parte din tradiția ortodoxă de 2000 de ani, consemnate de către oameni îmbunătățiți duhovnicește care au atins Sfințenia.

Ele sunt rezultatul continuității apostolice.

Sunt un tezaur duhovnicesc pentru ortodocși.

Cei care nu recunosc nici măcar crezul Niceo-constantinopolitan, nu pot avea pretenția de a se numi creștini.

Fără sfatul unui om îmbunătățit duhovnicește, riști să te plafonezi sau să o iei pe căi extreme.

Îți trebuie o conștiință duhovnicească superioară, care a mai trecut prin așa ceva, pentru a spori în rugăciune.

Mai departe, faci cum vrei, pentru creștini-ortodocși, nu există Mântuire în afara Bisericii lui Hristos.

| fllu07 a răspuns (pentru Urzi23):

Adica?

| fllu07 a răspuns (pentru Urzi23):

Nu inteleg ce zici. fii mai explicit.

| milan9 a răspuns (pentru navarre):

Tu crezi că toată istoria umanităţii şi a României, o să scoată la nesfârşit în evidenţă aceleaşi exemple de cretini (pentru că ăsta prezentat de tine, dacă nu o fi fost bine plătit să şteargă cu credinţa lui pe jos acolo în aeroport, atunci, este cel puţin un cretin cu circumstanţe psihice atenuante)?
Cele zece - douăzeci de cazuri prezentate de tine şi repetate la infinit sunt "libertăţi eşuate" care şi-au ratat şi cariera şi mântuirea, ajungând acolo unde nu a fost niciodată locul lor.

Ce facem acum, începem să ţinem cursuri de psihiatrie şi să să analizăm patologia bolilor psihice. Eventual, cum reuşesc aceşti bolnavi să se "camufleze" printre oamenii normali? Crezi că poţi vindeca tu o boală pentru care psihiatrul lui nu a găsit soluţie? Fulmuleţul este un studiu de caz. Un psihiatru ţi l-ar încadra foarte bine!

| Urzi23 a răspuns (pentru fllu07):

Fllu07 a răspuns (pentru Urzi23):
Adica?

Urzi23 in dialog :

Vad ca stiitor de carte esti deci,,,,,,,

| fllu07 a răspuns (pentru vitbsk):

Nu dupa rugaciuni cunosti Credinta adevarata. Isus a spus ca adevaratii continuatori manifesta o iubire adevarata unii fata de altii.
traditia ortodoxa nu este de 2000 de ani. Isus nu a fost ortodox. ortodoxia a aparut in 1054 dupa cristos.
si din moment ce Isus spune ca atunci cand ne rugam sa nu citim crezuri sau sa folosim rugaciuni invatate pe derost. trebuie sa simti cuvintele ce le rostesti sa vina din inima. rugaciunile invatate, sau scrise nu au nici o valoare. prin urmare trage concluzia ce religie este cea ortodoxa.

| fllu07 a răspuns (pentru Urzi23):

Deci? zii ce vrei sa zici.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Ioan 13:34, 35

| fllu07 a răspuns (pentru Bosorogul):

Cum mai sa te rogi la maria? doamne... SI lui Dumnezeu ce ii mai zici ma? vai de voi credinciosi straight face

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Acum sa fim sinceri, nu sunt 10-20 de cazuri.
stii bine ca sunt fara numar. numa la pro tv cate is prezentate. si normal acum zici ca asta prezentat aici o fost platit. dar daca intrebi pe la sate ii plin de popi dinastia. de fapt biserica toata din care provine ii...
ce sa mai discutam?!

| fllu07 a răspuns (pentru Bosorogul):

Adica tu subestimezi puterea lui Dummneze si te rogi si la maria, in caz ca nu ma poate ajuta poate poate maria.

| milan9 a răspuns:

Sentimentul autentic de apropiere faţă de Dumnezeu este generat de sentimentul de împlinire sau de cel respectare a datoriilor faţă de semeni. Însă, căutarea unei stări de satisfacţie şi autosuficienţă poate deveni o mare înşelare primită din partea demonilor. Aceştia sunt interesaţi să-ţi „sufle şi în ciorbă" cu diferite stări mistice, de trăire, dacă vor avea garanţia că tu ai căzut într-o direcţie greşită, a mândriei, a autosuficienţei, a lipsei de smerenie, a ereziei, etc...

Ai mare grijă ce fel de mulţumire sufletească vei căuta, ce stare de „pace" vei găsi. Una prea uşoară, ieftină şi prea uşor de obţinut poate fi doar o „mângâie pe creştet" din partea demonilor, care ţi-ar da, şi ar face totul ca să-şi apropie sufletul tău.

| milan9 a răspuns:

"Fllu" ar face bine că nu mai folosească "ochelari de cal" atunci când citeşte biblia aceea MODIFICATĂ a lui, şi să nu mai interpreteze "preferenţial" totul!

El spune "sa nu folosim rugaciuni invatate pe derost"?
Dar Mântuitorul Hristos, atunci când le-a dat apostolilor model de rugăciune, nu le-a oare un exemplu concret, nu le-a spus oare RUGĂCIUNEA TATĂL NOSTRU?

Este oare interzis să folosim rugăciunea RECOMANDATĂ de FIUL lui DUMNEZEU? Pe de altă parte ştim că avem libertatea, şi este indicat, să ne rugăm şi direct, folosind exprimarea liberă a inimii noastre! NIMENI NU ÎŢI INTERZICE SĂ TE ROGI ÎNTR-UN FEL SAU ALTUL!

Fiecare mod de rugăciune are propriile avantaje!

| vitbsk a răspuns (pentru fllu07):

"Nu dupa rugaciuni cunosti Credinta adevarata."

Atitudinea unor biserici față de Crezul Niceano-constantinopolitan este unul dintre criteriile de recunoaștere.

De altfel sunt multe culte neoprotestante care îl recunosc,

Cei care îl neagă nu sunt de bună credință față de Hristos pentru că încearcă să conteste dumnezeirea Mântuitorului sau Sfânta Treime.

"traditia ortodoxa nu este de 2000 de ani

Ortodoxia continuă învățăturile Bisericii Primare.

Ortodoxia există din sec I după Hristos, majoritatea zonelor creștinate pentru prima oară sunt din spațiul bizantino-ortodox.

La schismă, Patriarhia din Ierusalim considerată Biserica Mamă a rămas alături de mărturisirea ortodoxă.

Continuând tradiția Bisericii Mamă ortodoxia are continuitate neîntreruptă în Hristos.

Majoritatea zonelor cărora le sunt adresate epistolele sunt comunitățile creștine din spațiul ortodox.

Câte biserici din Apocalipsă sunt din spațiul ortodox?

Oare nu știau Hristos și Apostolii unde vor rămâne drept măritorii în vremurile din urmă?

Crezul, este o mărturie de credință în fața ereticilor vremii care veneau cu tot felul de inovații, nescripturistice.

Inovații perpetuate și amplificate de unele secte din zilele noastre...