| Wesson a întrebat:

As vrea sa am o viata religioasa mai dezvoltata. Pe moment nu am mai fost de luni intregi la biserica si cand ma gandesc la acest lucru parca m-i se sfasie sufletul. Dumnezeu ma ajuta, ma invata si eu cu ce il rasplatesc? Nemergand la biserica? Ma simt ca un nerecunoscator. Voi mergeti in fiecare zi de duminica la biserica? Va rugati in fiecare zi si noapte la Bunul Dumnezeu? Invatati si cititi din Biblie sau alte carti de rugaciuni? Eu unul vreau sa imi schimb radical viata religioasa. Si as vrea sa imi spuneti niste rugaciuni de dimineata, de seara, de multumire, iertare. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Ma bucur ca simti nevoia de a te apropia mai mult de Dumnezeu. Frecventarea unei biserici este importanta, dar ea nu iti aduce mantuirea. Tu trebuie sa te transformi, sa te lasi modelat si sa te asemeni tot mai mult cu Domnul Isus. Sa cultivi roada Duhului Sfant in viata ta sa ai o relatie personala cu Dumnezeu in fiecare zi prin rugaciune si citirea Cuvantului. Nu este suficient sa il citesti si trebuie sa il traduci in viata ta in fiecare zi. Dumnezeu sa te ajute!

| Wesson explică (pentru EmaS):

Multumesc pentru timpul acordat pentru oferirea raspunsului o sa tin cont de sfatul tau.

| EmaS a răspuns (pentru Wesson):

Cu multa placere.http://www.youtube.com/watch?v=QR-JB_Le9Hk

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Trebuie să citești despre cât mai multe religii, că numai așa înțelegi religie!

| Zenicide a răspuns:

"As vrea sa am o viata religioasa mai dezvoltata."
Aprinde o lumanare!

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca vrei sa te apropii de Dumnezeu.De exemplu, El apreciaza daca noi ne rugam din inima lui si ii spunem ce simtim si daca ii multumim petru toate lucrurile bune pe care le face pentru noi. Apoi daca studiezi Biblia vei trage multe foloase, si chiar sa-l rogi pe Dumnezeu sa te ajute sa gasesti oamenii potriviti care sa te ajute sa intelegi Scripturile.Matei6:5-8

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan_9316 a răspuns:

Buna contacteazai pe Martorii lui Iehova ei te vor ajuta mult.
Rugaciuniile astea de seara si dimineata sunt o prostie (de ce)? Deoarece cand te rogi trebuie sa te rogi lui Dumnezeu cea ce simnti cu cuvintele tale. De aceea nu toata ziua de confrunti cu aceeasi problema. Isus Cristos a ales sa se roage singur pe munte... Uite aici un verest biblic (Matei 6:9).

Contacteazai pe martorii lui iehova iti spun te vei schimba dupa ce ai inteles biblia iti dai seama adevarata religie.

| Bogdan_9316 a răspuns:

CE NE ÎNVAŢĂ BIBLIA?
Dacă ne rugăm cu regularitate lui Iehova, ne apropiem şi mai mult de el. — Iacov 4:8.
Pentru ca rugăciunile noastre să fie ascultate, trebuie să ne rugăm cu credinţă, umilinţă şi sinceritate. — Marcu 11:24.
Trebuie să ne rugăm numai lui Iehova prin Fiul său. — Matei 6:9; Ioan 14:6.
Pentru a ne răspunde la rugăciuni, Iehova, Cel ‘care ascultă rugăciunea’, se foloseşte de îngeri, de slujitorii săi pământeşti, de spiritul sfânt şi de Cuvântul său. — Psalmul 65:2.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Mergi spovedeste-te, impartaseste-te ergi in fiecare duminica la slujba si stai integral si roaga-te mereu. nu uita ortodoxia este credinta adevarata

| 1dintrevoi a răspuns:

Daca vrei sa-ti schimbi radical viata religioasa trebuie sa inveti sa te schimbi cu toata fiinta ta. Ajuta, asa cum zicea si Ema, sa mergi la biserica si sa te rogi, dar cel mai atent trebuie sa fii la relatia cu cel de langa tine. Invata sa asculti. Ajuta-l cat poti pe cel de langa tine. Multi au inteles ca banul rezolva totul. Gresit! Multi au nevoie de o vorba buna, de cineva care sa le asculte suferinta... sunt mii de moduri prin care poti ajuta pe cineva. Uneori e suficient doar sa fii acolo. Succes!

| sabina00 a răspuns:

Eu cred ca este important sa ii spui ce ai tu pe suflet lui D.zeu, nu sa citesti anumite rugaciuni. spune-i tot ce te doare ce nu ti se pare tie corect:S; iar faza cu biserica, totul are un inceputhee hee