| Wesson a întrebat:

Intrebare pentru crestinii - ortodocsi, la care as dori sa nu raspunda ateii, deoarece ei scriu degeaba pentru mine la astfel de intrebari ce nu le sunt adresate lor.

Nu ma simt foarte aproape de Bunul Dumnezeu, insa nu stiu din ce cauza, imi puteti da va rog niste rugaciuni de iertare, multumire, etc. ce ii sunt adresate lui Dumnezeu? Si as mai dori daca nu este mare deranj niste metode si sfaturi pentru a ma apropia mai multe de Dumnezeu si sa imi formez o viata religioasa mai profunda.

Cer sfaturile doar crestinilor - ortodocsi deoarece nu stiu daca la celelalte religii sunt aceleasi rugaciuni sau aceleasi moduri, etc. exista fel de fel de religii. Si rog frumos doar daca aveti ceva de scris care sa ma ajute, scrieti, daca nu nu va bagati in seama fara rost, sa ziceti ca Bunul Dumnezeu nu exista sau alte prostii.

Toata stima si respectul meu celor ce ma vor ajuta.

Răspuns Câştigător
| fllu07 a răspuns:

Pai foarte simplu:
sa te rogi din inima, cu cuvintele tale, si sa folosesti numele lui Dumnezeu.
Din punctul de vedere al bibliei sunt gresite cartile de rugaciuni, sau rugaciunile gen: crezul, ingerasul meu sau mai stiu eu.
Matei 6:7 spune- ". 7 Dar, când vă rugaţi, să nu spuneţi aceleaşi lucruri la nesfârşit, cum fac oamenii naţiunilor, căci ei cred că vor fi ascultaţi pentru că folosesc multe cuvinte. 8 Să nu fiţi ca ei, fiindcă Dumnezeu, Tatăl vostru, ştie de ce aveţi nevoie chiar înainte de a-i cere voi"
Roaga-te sa te ajute sa il cunosti, adreseaza-te pe nume lui, ca unui prieten, si fii convins ca te va asculta.
nu uita ca daca ii ceri ceva si te indoiesti daca vei primi, nu vei primi nimic. Iacov 1:5-8

64 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| comandamente a răspuns:

Buna tear deranja daca sfatul vine din alta confesiune? daca da iarta-ma, daca nu asculta sfatul biblic si va rog sa cititi cu rugaciune pentru ca numai an biblie cuvantul cel viu va va apropia mai mult de Dumnezeu.
Matei 6.6 Iacov 5.15 proverbe 28.9 Marcu 9.29 psalmii 35.13
scriele an inima ta si vei vedea prin credinta vei fi mai aproape de bunul Dumnezeu.AIN

Răspuns utilizator avertizat
| YoGaby a răspuns:

Uite ce am invatat eu la scoala! Era o poveste despre un ateu si un crestin, iar ateul il intreba pe crestin de ce tot se roaga la Dumnezeu cu aceiasi rugaciune, de ce sa nu inventeze el o rugaciune de fiecare data! Dar rapid crestinul ii raspunde:,, Gandeste-te ca esti de parte de parintii tai si acestora le este foarte dor de tine. Tu de fiecare data le trimiti aceiasi scrisoare cu exact acelasi text. Parintii tai vor fi fericiti sa vada ca ai putut sai trimiti o scrisoare si ca nu i-ai uitat!'' de aici cred ca iti vei da singur seama care e morala, asa-i?