| anonim_4396 a întrebat:

ÎNTREBĂRI "ISPITITOARE" PENTRU CREȘTINI
- PARTEA A II-A

1. Pe cine iubești mai mult? Pe copiii tăi sau pe Dumnezeu?

2. Dacă ți s-ar cere, cum legenda spune că i s-a cerut lui Constantin Brâncoveanu, să te lepezi de religia ta sau să fii omorât împreună cu copiii tăi, ce decizie ai lua?

3. Ajung copiii nebotezați creștinește în Iad?

4. Este Mahatma Gandhi în Rai sau în Iad? Dar inchizitorul Tomas de Torquemada?

5. Cum îți vei petrece eternitatea în Rai?

6. Te vei bucura de Rai, dacă ai știi că persoane dragi ție sunt chinuite o eternitate în Iad?

7. Ce părere ai despre reîncarnare?

8. Poți demonstra că reîncarnarea nu este reală sau ți se pare ilogică cerința mea?

9. Ce părere ai despre mărturiile, argumentele teologice și documentarele care ar susține reîncarnarea?

10. Sunt multe mărturii despre oameni vindecați miraculos datorită intervenției divine. Cum de Dumnezeu cel atotputernic nu îi ajută și pe cei cu membre amputate?

11. Cum de există adepți ai altor religii care susțin că rugăciunile le-au fost ascultate sau că s-au produs miracole, dacă aceste religii sunt false?

12. Este suficient să crezi că Mohamed a zburat pe un cal înaripat, pentru că evenimentul este menționat în Coran, iar Coranul este inspirat de divinitate, conform Coranului?

13. Ai studiat cu atenție cărțile sfinte și teologia celorlalte religii sau nu a fost nevoie de prea mult studiu pentru a realiza că sunt invenții umane?

14. Ar fi corect să fii arestat pentru că, în urma unor teste ADN, s-a descoperit că stră-stră-bunicul tău a fost un criminal în serie?

15. Cum de nu a prins religia creștină tocmai pe meleagurile unde a apărut?

16. Crezi că Creștinismul ar mai fi fost astăzi la fel de răspândit dacă împăratul Teodosie nu l-ar fi numit religie oficială a Imperiului Roman?

17. Consideri că martirii reprezintă dovezi ale adevărului unei idei sau doar ale intensitătii credinței în ea?

18. Dacă ai ales prima variantă, cum de există martiri și în alte religii?

19. Ce părere ai despre Joseph Smith, părintele Mormonismului, considerat martir de către mormoni, fiind persecutat și batjocorit o viață întreagă pentru că a susținut cu tărie că a primit niște plăci de aur de la un înger care conțineau texte în limba egipteană și pe care le-a tradus în engleză, creând Cartea lui Mormon?

20. Crezi că dacă stârnești revolte și tensiuni în societate în numele unor minciuni și enervezi autoritățile vei scăpa la judecată dacă recunoști minciuna?

21 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Relicve fanatice incoming... not worthy shame on you chatterbox

| AC4S4 a răspuns:

Trist, foarte trist, ca nu ai nimic mai bun ce sa faci.

| chuckmanson a răspuns:

Voi răspunde eu ca ateu!
1. Iisus a zis clar că dacă își iubesc copiii mai mult ca el nu sunt vrednici de el. Exact ce ți-ar spune un lider de cult să faci!
2.Depinde de cat de amăgit este creștinul.
3.Conform bibliei, orice nu crede în Iisus ajunge în iad. Iar legat de copii, nu s-au gândit autorii bibliei atât de mult!
4. Ce am zis mai devreme. Biblia spune că oricât de rău ai fi, vei fi iertat dacă crezi în Iisus, dar dacă nu crezi, oricât de bun ai fi tot în iad ajungi pentru că necredința e singurul păcat de neiertat. Am întrebat odată un creștin dacă Freddie Mercury(zoroastrian) Albert Einstein(evreu/ateu/panteist) și Gandhi(hindus) ar merita să ardă o eternitate și el a spus că a fost alegerea lor să nu primească iertare. Sunt curios dacă ar spune așa și despre nord coreeni.
5.Coreea de Nord cerească!
6.Depinde de cât de îndoctrinat este omul în cauză.
7.Credințe primitive.
8.Nu există dovezi că este reală. Dacă un călugăr budist ar afirma în fața ta că este reală, sarcina probei ar fi la el. Orice existență trebuie argumentată. Altfel, oricine ar putea susține orice aberație!
9.Eu personal aș spune că sunt minciuni, excrocherii, rezultatul îndoctrinării de mici a persoanelor în cauză sau probleme mentale. Creștinii probabil că le-ar blama pe spirite rele!
10. Când un copil e vindecat în ciuda unor șanse mici: miracol, mersi doamne etc. Când sunt milioane de copii bolnavi, înfometați, abandonați, mutilați, bătuți, molestați, exploatați, neglijați etc...
11. Uită-te la răspunsul meu de la punctul 9
12. Dacă te-ai fi născut în Arabia Saudită probabil! Religia nu are legătură cu adevărul, ci mult mai mult cu geografia și istoria. Adică dacă creștinii care o să comenteze aici s-ar fi născut în India, ei i-ar fi venerat pe Brahman Vishnu și Shiva!
13. Eu asta fac acum și am făcut-o de mai mult timp. E una din pasiunile mele. Și pot să zic că asta m-a făcut să devin ateu! Creștinii deja își asumă că religia lor e corectă și că celelalte sunt erezii, deci de ce să le mai studieze?
14. Normal că nu, dar în legătură cu doctrina cu păcatul originar, în Coreea de Nord există pedeapsa pe 3 generații. Numai pe 3. Aparent pentru. Dumnezeu se extinde pe 6000 de ani. În concluzie, sistemul judiciar nord-coreean este mai bun decat cel al lui YHWH!
15. Te referi la Israel? Simplu, dintr-o perspectivă evreiască, Iisus nu poate fii mesia, pentru că nu a făcut nimic din ce ar fi trebuit să facă. Documentează-te pe subiect!
16.Categoric nu!
17.A doua varianta!
18. Dacă martirii ar fi o dovadă, atunci Islamul ar fi religia corectă!
19. Eu cred că a avut probleme grave, dar creștinii probabil cred că a fost posedat de diavol săracu!
20.Chiar nu știu ce să răspund la asta!

| leo59 a răspuns:

Cum de te-ai oprit? Stiinta este mult mai cuprinzatoare. Lasand gluma, nu stiu cine ar sta sa-ti raspunda la atatea intrebari. Succes la lectura!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Isus a spus că dacă cineva iubește mai mult copiii decât el, acel om nu este vrednic de el. Deci da, eu îl iubesc pe Isus, e cineva care chiar mă înțelege când mi-e greu.Cu toate acestea, doresc să mă sinucid.
2.Să fiu omorât cu copiii mei.Pentru Isus faci orice, toate sunt trecătoare, dar Raiul și iadul nu.
3.Mahatma este în iad deoarece se închina la idoli, iar despre Tomas ăsta, doar Dumnezeu știe cu adevărat unde este.
4.Depinde de ce religie vorbești, cu toate acestea, nu cred că ajung în iad, cel puțin n-ar trebui.
5.Nimeni nu știe cu e în Rai.Raiul e ceva de nedescris, nu există o limbă care să descrie nici pe jumate cum e în Rai.Mulți oameni zic că în Rai va fi plictisitor.Totuși,ei nu au văzut cum arată, dar va fi ceva minunat.
6. Când vei fi în Rai, vei uita de iad complet.
7.Nu mă interesează reîncarnarea.
8.Reîncarnarea este ireală.
9.------------------------------
10.Dumnezeu este sub controlul tuturor lucrurilor, problema este că din cauza puținei credințe nu prea mai sunt multe minuni.
11. Dumnezeu este drept chiar și cu cei nedrepți, El așteaptă pe toată lumea la pocăință.
12.Coran este o prostie.
13.Sunt religii false, nu trebuie să te informezi ca să știi.
14.Nu,nu ar fi
15. Dumnezeu nu forțează mâna nimănui, practic, e alegerea omului dacă vrea sau nu să-l asculte, dar nu fără consecințe veșnice.
16.Probabil că da.
18.Același lucru ca la nr. 17
19.Habar n-am
20.Nu,trebuie să mărturisești minciuna nu doar oamenilor, ci și lui Dumnezeu.Dar dacă ți-e rușine, doar lui Dumnezeu.

| Nilsson a răspuns:

Niște citate drăguțe:

"Un nărod pune mai multe întrebări decât poate da răspunsuri un înţelept."

"Prostul crede că este înţelept, dar înţeleptul se ştie ca fiind prost."

"Nebunul poate răspunde la orice întrebare a înţeleptului: înţeleptul tace la cele mai multe din ale nebunului."

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

„12.Coran este o prostie.
13.Sunt religii false, nu trebuie să te informezi ca să știi.„
Dacă erai născut în Arabia Saudită, ai fi spus că Biblia este o prostie și că adevăratul cuvânt divin e Coranul, așa că te rog frumos răspunde-mi la această întrebare: De unde știi că religia ta este cea corectă și că toate celelalte sunt false?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru chuckmanson):

Pentru că există un Creator, un Creator care m-a făcut pe mine și pe tine.În plus, dacă citești Biblia, vei afla dovezi că Dumnezeu există

| chuckmanson a răspuns (pentru Nilsson):

Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu ucizi; oricine va ucide va cădea sub pedeapsa judecații."Dar Eu va spun ca oricine se manie pe fratele sau va cădea sub pedeapsa judecații; și oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cădea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule!" va cădea sub pedeapsa focului gheenei.
Matei 5: 21-22
Vezi că îl faci pe Iisus nervos păcătosule!

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok și cum știu că acel creator e zeul biblic și nu Allah, Brahman, Ahura Mazda, Ik Onkar, Osiris, Zeus, Odin, Tlaloc, Ba'al, dragonul chinezesc sau Kim Il-Sung?

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

„15. Dumnezeu nu forțează mâna nimănui, practic, e alegerea omului dacă vrea sau nu să-l asculte, dar nu fără consecințe veșnice."
Asta nu e libertate, e amenințare, șantaj. Nu te supăra, dar dacă ar exista un creator aș prefera să am o relație bună cu el, una de prietenie, nu să îl venerez de teamă să nu mă tortureze ca și cum el ar fi Kim Il-Sung!

| Nilsson a răspuns (pentru chuckmanson):

Eu i-am oferit înțelepciune pe tavă iar el îmi evaluează răspunsul cu "nefolositor și eronat", concluziile pot să le tragă toți ceilalți cu privire la inteligența lui, e o constatare nu o insultă.
Dacă nu i-ar spune nimeni ar fi minciună prin omisiune și e păcat. happy

| CinevaAnonimă a răspuns:

1) Nu am copii. Nu pot să răspund.
2) E greu răspuns. Uneori te consideri slab, dar în fața ispitei ești puternic. Alteori, te consideri puternic, dar în fața ispitei cedezi.
3) Nu.
4) Nu putem ști.
5) Cei care nu au trăit Raiul pe pământ, nu vor ajunge acolo. Până acolo nu am ajuns, deci nu pot vorbi despre asta.
6) Nu. De asta suntem datori să ne rugăm unii pentru alții.
7) Nu cred în reîncarnare.
8) Chiar și ateu să fii, cum poți demonstra dacă e reală sau nu? Nu văd rostul reîncarnării.
9) Aceeași părere pe care o am și despre extratereștri. Cunosc un om care a spus că a vorbit la telefon cu Dumnezeu. Înseamnă că trebuie să credem?!
10) De obicei membrele se amputează în urma neglijenței sau a unei întâmplări din cauza omului și a „aproapelui". Ar fi bine ca omul să se bucure că a rămas în viață.
11) Au luptat pentru visurile și dorințele lor.
12) Nu cred că are rost să crezi în asta.
13) Puțin. Nu cred că mi-ar ajunge o viață ca să le studiez pe toate.
14) Nu. Sunt și preoți care spun că copiii nu sunt pedepsiți pentru păcatele părinţilor. Nu știu dacă toți spun așa.
15) Probabil pentru că iudeii nu au vrut să renunțe la vechea lege și la obiceiurile lor.
16) S-ar fi găsit altcineva care să îl răspândească, cred eu.
17) Ambele.
18) Pentru că au crezut într-o divinitate.
19) Om cu delir mistic.
20) Doar dacă te pocăiești cât ești viu sau dacă se roagă alții pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru chuckmanson):

Este Dumnezeu din Bibile

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru chuckmanson):

Mă copchile, Adam ce a făcut? A ales să păcătuiască.Cu alte cuvinte, Dumnezeu a oferit o alegere, o alegere care se bazează pe viață și moarte

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pe când al treilea episod?

| BlackOldSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmmm... pai Superman, Batman, Avengers, HELLBOY etc. exista pentru ca scrie chiar in mai multe carti despre ei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlackOldSun):

I-ai văzut tu cu ochiul in realitate? Ai o poză cu ei?

| BlackOldSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh. d'oh

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlackOldSun):

Ce?

| Helper07 a răspuns:

Raspunsurile sunt in Biblie. Omul e pacatos, nu indeplineste mereu tot ce ne cere Scriptura, impotant e sa cautam sa facem asta.