| Onrefni a întrebat:

Invit fiecare credincios de pe acest site la o dezbatere pur rationala si obiectiva,o dezbatere a argumentelor si a dovezilor de orice natura. O dezbatere ce vieaza problema divinitatii. Argumentele voastre ce arata ca Dumnezeu exista, impotriva logicii.
Cine se ofera? Cine este capabil sa intretina o asemenea discutie si sa pastreze un oarecare limbaj pedant?

49 răspunsuri:
| tavadaresti a răspuns:

Te ascultam!

| dragos9234 a răspuns:

Tu,aducand dovezi bazate pe stiinta vei fi contrazis cu dovezi bazate pe biblie.
Nu va fi nimic rational intr-o astfel de discutie.

| RAY a răspuns:

Dragos are dreptate

| Onrefni explică (pentru tavadaresti):

Ma asculti spunand. ce? Eu nu am nimic de demonstrat. Voi sunteti autorii afirmatiilor ce inca sunt nefondate, voi trebuie sa oferiti dovezi in sprijinul lor.
Mai intai prezinta tu dovezile si apoi vedem daca au si suport stiintific.
Nu pot sa dovedesc inexistenta unei entitati a carei existenta inca nici nu a fost dovedita, este absurd.
Acest "te ascultam" arata clar ca nu cunosti modul in care functioneaza logica si cine are mingea in teren.

| Onrefni explică (pentru dragos9234):

Nu conteaza sursa, ci suportul stiintific al afirmatiei.

| 1dintrevoi a răspuns:

Eu ma ofer, dar cer interlocutorilor acelasi bun-simt in conversatie si rabdare happy. S-ar putea sa raspund mai greu.

| Onrefni explică (pentru 1dintrevoi):

Bun. Afirmatia "Dumnezeu" exista este una nefondata?
In caz contrar, astept niste argumente in sprijinul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu nu trebuie votata de niste oameni limitati in orice. Cine crede in Dumnezeu va vedea multe lucruri...

| tavadaresti a răspuns:

De unde provine Viata pe aceasta planeta? Argumenteaza.

| Onrefni explică (pentru tavadaresti):

In primul rand nu am ce sa argumentez. Se argumenteaza o afirmatie nu o intrebare. Poate ai vrut sa scrii: "raspunde".
In al doilea rand intrebarea pare detasata de subiectul discutiei.
Am sa dau unul din cele mai simple raspunsuri: Viata a aparut prin panspermie.

| M25M a răspuns:

Vei gasi foarte putini care vor discuta aceste teme.

| dragos9234 a răspuns (pentru Onrefni):

Sursa fiind biblia, conteaza, caci este cunoscut faptul ca acolo nu se gasesc afirmatii bazate pe stiinta.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Onrefni):

Nu stiu daca este fondata sau nefondata. Ca sa-ti pot raspunde la intrebare, trebuie sa stabilim niste parametrii. In primul rand, trebuie sa stabilim de comun acord ce inseamna "Dumnezeu". E ca si cum m-ai intreba daca imi place branza sau nu. Mie imi place branza, dar nu orice branza. Si cum in lume sunt mii de feluri de branza...ei, atunci discutia se complica. Spune-mi ce inseamna pentru tine "Dumnezeu". Apoi eu iti voi spune ce inseamna pentru mine, si voi argumenta de ce CRED ca exista.

| trolololo a răspuns:

Biblia e o carte de povesti. E la fel de reala ca basmele lui Ispirescu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru tavadaresti):

De ce trebuie sa provina de undeva? Nu se poate ca viata sa fi aparut pe aceasta planeta direct?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nimeni nu poate dovedi decat cu propria credinta, deoarece credinta e peste logica; Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut.

| Onrefni explică (pentru 1dintrevoi):

Vorbesc de divinitatea crestina. Pentru mine Dumnezeu este o formula matematica ce cuprinde intreaga realitate.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Onrefni):

Ps: Ca sa fiu mai clar, daca si tu spui ca Dumnezeu e un individ invizibil care ne spioneaza de acolo din cer si ca ne vrea supusi, o sa-ti spun ca da, afirmatia "Dumnezeu exista" este una nefondata. Pentru mine nu asta inseamna Dumnezeu. De aceea e important sa gasim aceeasi descriere pentru ideea de "Dumnezeu". Daca nu avem aceeasi viziune despre Dumnezeu e clar ca pornim gresit de la bun inceput.

| dragos9234 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Credinta este peste logica?
Singurul argument care este necesar combaterii afirmatiei tale este Inchizitia.
Citeste despre ea si vei intelege(sper eu) ce vreau sa spun.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Onrefni):

Ok. E un inceput. Si cum crezi TU ca apare ideea de Dumnezeu in mintea celor crestini? Ce ai auzit tu de la un crestin ca este Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos9234):

Fals. Biblia si stiinta adevarata sunt amandoua de la Dumnezeu. Deci cum sa se contrazica?

| tavadaresti a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cum? Poti face o descriere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru trolololo):

Asta spun cei care nu pricep si desi au ochi si urechi, nu vad si nici nu aud.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

"Totul din nimic si la intamplare." asa zice ateul.

| Thunderstruck a răspuns (pentru tavadaresti):

Nu, nu am timp, dar oricum, n-as putea face una, nimeni nu poate deocamdata. Nu se poate confirma nici teoria creatiei nici cea a abiogenezei.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Ateul zice "Nu cred in Dumnezeu". Atat.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Au fost n' spe mii de discutii pe acest fond...

| dragos9234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti o cauza pierduta.

| 3xfemeie a răspuns:

Dragutul de inferno ne spune si scopul dezbaterii? rolling on the floor

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru dragos9234):

Inchizitia dateaza din anul 200 - 300 ca sa fie luata in calcul? Poate nu stiu eu dar inchizitia a fost un fiasco si nu trebuie luata ca reper. Daca cineva face un bine nu e bagat in seama daca a facut un rau e cel mai bun reper. De ce?