| barbattttt a întrebat:

O intrebare pentru crestini dupa acest site: Dragi frati am un prieten care pare credincios, si chiar cred ca e, faptele lui nu arata nimic rau dar el imi spune ca mereu cade in patimile din tineretea lui el marturiseste ca IL iubeste pe Dumnezeu din toata inima... oare acest prieten l-a cunoscut pe Dumnezeu? oare IL iubescte pe Dumnezeu? va rog ma sfatuiti..astet raspunsurile voastre!
Domnul Dumnezeu sa fie cu noi cu toti si mai ales sa fim si noi cu El!

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cine Il iubeste pe Dumnezeu asculta de Cuvantul Sau.Asa este scris. Daca a gresit si se intoarce la Dumnezeu, primeste iertarea, insa nu trebuie sa persiste in pacatul sau.Pentru crestin pacatul este un accident nu un mod de viata.

| harciog a răspuns:

Spune-i ca este scris"Intii a fost cuvintul"si, dupa o anumita logica, putem spune ca in mod sigur, Dumnezeu a fost poet.

| Shaoran a răspuns:

Patimile din tineretea lui? Te referi la desfranare? http://sensism.wordpress.com/......partea-i/. Poate ajuta la ceva.
Ii nevoie de post, de rugaciune, de smerenie, de cugetare si de taiere a voii! Multe metanii ca istovesc trupul si nu-ti mai arde sa cazi...
Nah, daca e vorba de aceasta, mai am o metoda foarte foarte buna, dar doar de e vorba de asta.

| sabin89 a răspuns:

Deci, sa spunem noi daca acel prieten l-a cunoscut pe Dumnezeu si daca-l iubeste. Chiar asa de clarvazatori ne crezi? Sa spunem noi parerea despre un prieten, care nici macar nu e de-al nostru; e un prieten de-al tau. Nu stim nici cum il cheama, nici unde este, nici ce hram poarta, nici ninic; decat niste informatii vagi pe care ni le dai tu in doua-trei randuri. Interesanta impresie ai despre noi. Başca, mai spui si ca acel om cade mereu in patimile tineretii. Deci este si un tip dubios. Nu mai inteleg nimic.

| LineGuide a răspuns:

In primul rand: schimba avataru daca vrei sa pui intrebari aici.
In al doilea rand, intrebarea:da, acel om iubeste pe Dumnezeu, iar demonii il iau prin asalt cu o multime de ispite, el fiind vulnerabil, cade in patimi.
Diavolul te ispiteste o data apoi te preseaza prin constiinta proprie! Deci mai bine nu picati in ispite!

| Here4you a răspuns:

Credinta fara fapte este precum un corp lipsit de suflet.