| Onrefni a întrebat:

Invit fiecare credincios de pe acest site la o dezbatere pur rationala si obiectiva,o dezbatere a argumentelor si a dovezilor de orice natura. O dezbatere ce vieaza problema divinitatii. Argumentele voastre ce arata ca Dumnezeu exista, impotriva logicii.
Cine se ofera? Cine este capabil sa intretina o asemenea discutie si sa pastreze un oarecare limbaj pedant?

49 răspunsuri:
| tavadaresti a răspuns (pentru Onrefni):

*Viata a aparut prin panspermie.*
A fost gasit in tot universu (cat cunoaste la ora actuala stiinta din tot acest cosmos) vreun meteorit cu astfel de forme de transmitere? Sau macar ca exista viata in tot acest "cosmos" in afara de Tera? Poate aduce sau are astfel de probe stiinta cu toata tehnologia pe care o are?

| trolololo a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu unul resping toate divinitățile, creștine sau de orice alta natura, pentru ca sunt fără sens și stupide. Eu unul tind sa cred în existenta unei entități care nu poate fi cuantificata, măsurată, văzută, cercetata și care mai presus de capacitate omului de a o înțelege, din care a pornit scânteia Big Bang, apoi a lăsat evoluția sa își intre în drepturi și care nu intervine în legile naturii și în viețile oamenilor și a celorlalte forme de viata din întregul Univers.

| SaveTheNature a răspuns:

Salut! (mai intai iti spun ca eu din principiu sunt crestin-, din nastere -catolic). Daca mergi la un psiholog -ateu, si il vei intreba ce se intampla cu tine ca om, incalcand sistematic oricare din cele 10 porunci (bineinteles facand abstractie de Dumnezeu) si sa consideram ca cele 10 porunci au fost create de niste banali oameni --respectivul psiholog iti va confirma ca incalcandu-le, vezi suferi atat fizic cat si emotional. Si clar incalcand aceste 10 reguli iti vei face rau tie ca om. (exact la fel cum e cu fumatul, mancatul foarte sarat, mult dulce mult gras etc).
Deci cine incalca vreuna din 10 porunci CLAR a pacatuit.( indiferent ca e preot, episcop, papa sau calugar).
Unde vreau sa ajung. Nu Dumnezeu ii pedepseste pe oameni, ci lipsa lui din viata lor. E clar ca atunci cand incalci acele banale 10 porunci iti faci rau singur si se apropie de tine opusul binelui -adica raul.
Daca o sa vrei- cere-mi expliccatii si t-i le dau.
Toti oamenii au acelasi Dumnezeu (ca il vad diferit asta e altceva) Biblia este prezenta pentru toti si cine vrea o si intelege.
Legea iubirii op gasesti in toate religiile. Practic -daca nu esti sigur in legatura cu religiile -nu inseamna ca Dumnezeu nu exista.
Fiecare om poate sa discearna pe parcursul vietii intre bine si rau. Atat timp cat incalca niste legi facute in favorea lui, practic isi incalca pana si propriile principii. Si pana la urma incalca si niste principii morale despre viata, principii de sanatate, principii psihologice etc.
Toate au un rost, si fiecare om experimenteaza pe pielea lui pe parcursul vietii de ce e bine sa faci aia, si de ce e rau sa faci cealalta-fie ca e el ateu sau nu.
Si bineinteles, e prematur sa vorbim cu cineva despre religie, atata timp cat respectivul inca isi pune intrebari legate de existenta lui Dumnezeu.
Si ti-am mai explicat-nu Dumnezeu ne tortureaza- noi ne torturam singuri -sau ne torturam unii pe altii.
Mai ales cand incalcam cele 10 porunci si legea iubirii.
Si sa mai adaug ceva Biblia spune clar: Celui ce stie mult i se va cere mult. Celui ce stie putin i se va cere putin. Practic -cu cat esti mai constient de pacatele tale si cu toate acestea incalci -cu atat suferi mai mult-chiar si aici pe pamant.

. iata ca viloatorul, si cine altcineva mai pacatuieste, agresand fizic o alta persoana.mai devreme sau mai tarziu oricum plateste pentru pacatul sau.
Ori psihic, prin remuscari, ori fizic-ajunge la puscarie si tot asa.
Si nu pentru ca il pedepseste Dumnezeu- ci pur si simplu pentru ca a incalcat niste porunci facute in favoarea lui, spre binele lui.
Practic Dumnezeu il ajuta in fiecare zi pe om, dar daca omul refuza.
Cat despre victime. In pacat aproape intotdeauna exista si victime.
Din pacate oamenii isi amintesc de Dumnezeu in suferinta. La bine toti uita de Dumnezeu.
E si normal ca atunci cand uiti de Dumnezeu, incepi sa iti incalci poruncile si sa iti faci rau singur.
Vizionasem un film- care se numenste The Secret. in care se spunea asa. Fie ca credem sau nu, fie ca vrem sau nu, cam orice suferinta vine direct sau indirect din propriile noastre actiuni.
Si aici ca ai dat exemplu acea femeie violata. Uitat-te cat de ispititor umbla femeile imbracate acum. E un pacat sa umbli imbracat astfel incat sa il faci si pe altul sa pacatuiasca.
Si stiu ca ai sa spui ca exista si batrane violate. Dar si in acel caz, femeia ramasa singura acasa, are o explicatie psihologica si religioasa.
Eu am copii, ii educ in credinta.La batranete cu siguranta nu ma vor abandona singura acasa, din credinta, din iubire! Legea iubirii.
Si aici daca vrei sa vin cu amanunte sa imi spui.

Probabil ai ochi sa vezi cat se tradeaza oamenii, cata dezbinare exista, si cata ura intre oameni in lipsa credintei.
E simplu cand lipseste Dumnezeu -e rau, exact ca atunci cand din lipsa luminii e intuneric si dai cu capul.
Pentru mine e clar. Oamenii sunt buni si rai. Cei rai incalca legile lui Dumnezeu, cei buni le respecta.
Fie ca vrei fie ca nu si indiferent din ce religie faci parte respectandu-le esti pentru Dumnezeu si catre Dumnezeu, si aproape de Dumnezeu, si atunci cand le incalci te indepartezi de EL.
am vazut adesea atei cu suflet si fara suflet, si credinciosi cu suflet si fara suflet.
Oricum cand oamenii pacatuiesc, pacatuiesc constient. Diferenta este ca unii se caiesc, iar altii sunt prea impietriti la inima si oricum se autopedepsesc prin faptele lor.
Dupa cum am mai spus si mai sus.
. Oamenii care au ucis au incalcat porunca a 7-a. Indiferent in ce religie erau ei cu numele - e evident ca au pacatuit impotriva lui Dumnezeu.
De asta cand aud de inchizitie si de cruciade, pentru mine nu reprezinta nimic. Crestinul e crestin si Biblia e alb pe negru.As mai completa faptul, ca desi multi vad diferentele dintre religii. Eu le vad asemanarile.De aici din Romania se vede ca musulmanii sunt nu stiu ce rai. Uite ca eu traind in Londra 6 ani, am descoperit cu stupoare ca si ei ca si noi au aceleasi legi Dumnezeiesti, si hindusii la fel.
Ce a facut biserica mai departe a facut din 2 motive:
-ori pentru a apropia oamenii si mai mult de invataturile Dumnezeiesti, ori pentru interese materiale.
Depinde de la caz la caz. Oamenii sunt oameni si sunt predispusi la pacate indiferent de rang etnie, culoare religie statut social etc!

In legatura cu ce ti-a spus userul respectiv. Ca Dumnezeu a planuit totul si etc.
Nu e evident ca pana si pe atei ii macina subiectul religie? Pe mine nu ma macina subiectul Mos Craciu si Alba ca Zapada, dar pe amandoi ne intereseaza subiectul religie. Observi diferenta?
Si pana la urma nici sectiunea extraterestri nu ar avea atat succes. De ce oare? constiinta-! ratiunea! oricine are in el si partea aia nevazuta -sufletul-Isi pune intrebari!
De fapt acela este zbuciumul sufletesc -pe care oamenii il scalda fara vreun rezultat in bani, masina, casa sau realizari profesionale. Insa zbuciumul continua. Tot timpul esti in cautare.
Unii recunosc -altii nu. Dar intrebari isi pun.
Si as incheia astfel. Dumnezeu e -binele - Satana -e lipsa lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru trolololo):

Panteist?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos9234):

EU nu sunt o cauza, sunt eu efect al Cauzei.

| dragos9234 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Acolo credinta a batut logica.
Urmarile sunt cunoscute.

| invicta a răspuns (pentru 3xfemeie):

rolling on the floor

| Onrefni explică (pentru 1dintrevoi):

Nu stiu cum a aparu Dumnezeu. Pot venii cu supozitii, iar una din cele mai pertinente supozitii este ca a aparut in mentalitatea fiintii umane dezvoltandu-Se ulterior in diferite moduri.
Important este sa imi spui tu ce si cum.
Si am sa repet o intrebare ce a devenit un cliseu: De ce exista Dumnezeu?

| Onrefni explică (pentru tavadaresti):

Forme fosilizate de fiinte simple cu origine extraterestra au fost descoperite, sau cel putin asa se vor a fi. Desigur, "dovada" este extrem de controversata, deoarece mostrele pot fi foarte usor alterate, in ciuda masurilor.
Ccum in prezent cunoastem doar 0, 000(...)001% din Univers, (teoretic chiar nimic, deoarece Universul se extinde la infinit, asa ca (,)cunostintele noastre despre el tind spre zero, daca putem spune asa) nu este nici-o surpriza ca inca nu am detectat dovezi peremptorii.

| trolololo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știam de panteism, dar uite ca m-am informat și nu, nu sunt panteist deși pare foarte asemănător. Resping: "O altă presupoziţie a panteismului este aceea că toate drumurile duc la dumnezeu, prin urmare toate religiile şi filosofiile sunt căi diferite dar care duc la acelaşi dumnezeu." Plus nu știu ce reincarnări.
Eu ma gândeam la ceva ca materia neagra se știe ca exista (teoretic cel putin), leagă tot universul, dar nu știe cum. Nu poate fi văzuta, atinsa, măsurată etc.
Părerea mea cum am mai spus anterior, e o entitate (atenție, nu Dumnezeu sau alt zeu sau divinitate), un ceva care a pornit acest Univers și l-a lăsat sa evolueze și care nu intervine deloc.
Ceea ce spun se aseamănă cu deismul, dar eu ma gândesc la altceva. Inca lucrez la perfecționarea teoriei. happy

| Onrefni explică (pentru SaveTheNature):

Ti-as da explicatia pentru care incalcarea celor 10 porunci Biblice,aproximativ,pentruc ca nu sunt chiar toate,reprezinta in adevar un lucru daunator fiintei umane, dar tu nici nu ai facut vreo afirmatie, pentru a o contracara cu explicatia corecta. Pe mine ma interesa subiectul Dumnezeu si lucrurile ce fac posibila sau chiar necesara existenta sa. Tu ai plecat deja de la premisa ca exista.
Eu nu am vrut sa dezbat problema din perspectiva unui Dumnezeu existent, am vrut sa dezbat chiar posibilitatea existentei Lui Dumnezeu si ulterior, daca argumentele sunt favorabile puteam plusa si la acest nivel.

| MMihai a răspuns:

Invit fiecare credincios de pe acest site la o dezbatere pur rationala si obiectiva, o dezbatere a argumentelor si a dovezilor de orice natura. O dezbatere ce vieaza problema divinitatii. Argumentele voastre ce arata ca Dumnezeu exista, impotriva logicii. ==nu este așa!

Cine se ofera?

Cine este capabil sa intretina o asemenea discutie si sa pastreze un oarecare limbaj pedant?

PEDÁNT, -Ă, pedanți, -te, adj., s. m. și f. 1. Adj. (Despre oameni și manifestările lor) Cu pretenții de erudiție și de competență deosebită; meticulos; minuțios peste măsură; pedantic, pedantesc. 2. S. m. și f. Persoană care face mereu paradă de erudiția sa și care supără prin minuțiozitate exagerată în lucruri neînsemnate; persoană deosebit de meticuloasă. – Din fr. pédant, germ. Pedant.
PEDÁNT adj. meticulos, scrupulos, tipicar, (înv.) pedantic, (rar fam.) tabietliu. (Om ~.)
PEDÁNT ~tă (~ți, ~te) și substantival 1) (despre persoane) Care manifestă un spirit exagerat de disciplină și punctualitate (mai ales în lucruri neînsemnate); caracterizat prin meticulozitate deosebită. 2) Care are pretenții de erudiție și de superioritate; doctoral. /

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature a răspuns (pentru Onrefni):

Alea sunt argumentele mele ca Dumnezeu exista. Oamenii considera Biblia o banalitate. Eu cred ca este perfectiunea pentru omenire.

| EmaS a răspuns:

Acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul,o fiinta atat de minunata si de complexa, creata dupa chipul si asemanarea Lui.,, Înainte ca să se fi născut munţii şi înainte ca să se fi făcut pământul şi lumea, din veşnicie în veşnicie, Tu eşti Dumnezeu!,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot ma oricat as incerca.ca spuse un ateu mai ieri alaltaiei pacilisea ca CRESTINII sant asaaaa, mai prostuti.iar ce vrei tu, e o discutie teligenta.simplu.Dumnezeu ezista pen ca eu cred asta.nu tin sa-ti dovedesc nici sa ti conving.

| 3xfemeie a răspuns:

Ma simt onorata! Mi-ai acordat primul raspuns de pe un cont nou! laughing

| dominyksk a răspuns:

Dragos nu ai dreptate, citeste biblia ortodoxa si o biblie penticostala sa vezi ca sunt complet diferite, du-te in alte tari cu o biblie romaneasca sa vezi ca difera... deci nu te poti lua nici dupa biblie...

| AlexxXxandra a răspuns:

Adevarat " Cine crede in Dumnezeu, va vedea multe "
Sincer, de foarte multe ori m-am rugat la Dumnezeu pentru un lucru si s-a implinit indiferent de rugaminte.
Trebuie doar sa crezi!