| TrăieşteClipa a întrebat:

Ioan 1:18. Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.
Exodul 24:10 "Ei au văzut pe Dumnezeul lui Israel; sub picioarele Lui era un fel de lucrare de safir străveziu, întocmai ca cerul în curăţia lui. "

Cuvantul Domnului se contrazice?

5 răspunsuri:
| TrăieşteClipa explică:

Mai crestine citeste cu atentie.
Ioan a spus, nu eu.

| TrăieşteClipa explică:

In primul rand asa scrie in Biblie.
Ca unul sau altul interpreteaza dupa cum ii convine este alta poveste.
In al doilea informeaza-te sa vezi ca Evanghelia dupa Ioan nu a fost scrisa de Ioan.
Dar da bine la imagine.
O sa te ignor pana cand mai te pui la punct cu teoria.

| iurii75 a răspuns:

Întradevăr, nici un om nu la văzut pe Dumnezeu, Biblia spune că nu poate omul să-l vadă și să trăiască. Și apostolul Ioan corect a spus că nimeni nu l-a văzut. Cît despre epizodul din exod 24:10 - chiar următorul verset explică că ei au avut o viziune "ci ei au avut o viziune a adevăratului Dumnezeu ", așa că nu l-au văzut nici ei nici alții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori.
Biblia ofera idei distructive, nimic concret.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun